Začarovaný kruh bankovní krize
IVAN DAVID
Generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon v dopise akcionářům uvedl, že americká bankovní krize neskončila, a že i když skončí, její dopad bude přetrvávat roky, přičemž varoval, že se zdá, že Amerika se dostává do „začarovaného kruhu“.
„V době, kdy píšu tento dopis, současná krize ještě neskončila, a i když je za námi, bude mít následky v dalších letech,“ napsal Dimon v rozsáhlém 43stránkovém dopise, který obsahoval zlověstné varování, že nad americkou ekonomikou se stahují bouřkové mraky.
Kolaps Silicon Valley Bank (SVB) vyvolal krizi důvěry v bankovní sektor v USA, což přimělo finanční úřady, aby spěchaly se záchranným balíčkem, který by zastavil potenciální run na bankovní vklady, což by způsobilo širší finanční nestabilitu.
„Každá krize, která poškodí důvěru Američanů v jejich banky, poškodí všechny banky, to je skutečnost, která byla známá ještě před touto krizí,“ napsal Dimon.
Podle posledních sezónně upravených údajů Federálního rezervního systému o odlivu vkladů byly během dvou týdnů od krachu SVB z amerických vnitrostátně autorizovaných komerčních bank staženy vklady ve výši zhruba 213 miliard dolarů, protože vyplašení střadatelé spěchali vybrat své peníze.
Zatímco někteří tvrdí, že jde o relativní pokles ve srovnání se zhruba 16 biliony dolarů v celkových vkladech držených v domácích bankách v USA, odborníci varovali, že únik vkladů je faktorem přispívajícím k přísnějším úvěrovým standardům, přičemž malé podniky jsou obzvláště zranitelné vůči hrozící úvěrové krizi.
Dimon řekl, že turbulence v bankovním sektoru z kolapsu SVB – spolu se selháním švýcarského úvěrového gigantu Credit Suisse – zvýšily pravděpodobnost recese.
„Neúspěchy SVB a Credit Suisse výrazně změnily očekávání trhu, ceny dluhopisů se dramaticky zotavily, akciový trh klesá a šance trhu na recesi se zvýšily,“ napsal. „A i když to není nic jako rok 2008, není jasné, kdy současná krize skončí.“
Kromě očekávaného vyčerpání úspor spotřebitelů Dimon poukázal na další faktory, které zatemňují ekonomický výhled.
To zahrnuje možná přetrvávající inflaci, obrovské geopolitické napětí, nepředvídatelnou trajektorii rusko-ukrajinské války, velké kvantitativní zpřísnění a „další neznámé“, které snižují likviditu a vyvolávají vyšší dlouhodobé úrokové sazby.
Dimon obvinil „bezprecedentní“ fiskální výdaje za posledních několik let z toho, že vytlačily inflaci na několikadekádová maxima a přinutily Federální rezervní systém k rychlému cyklu zvyšování úrokových sazeb, aby se ji pokusil potlačit.
Téměř 12 let kvantitativního uvolňování, kdy Fed rozšířil svou rozvahu nákupem vládních cenných papírů, srazilo úrokové sazby téměř na nulu a zaplavilo ekonomiku levnými penězi, což následně podpořilo akcie, nemovitosti a další aktiva.
Ruská válka na Ukrajině má také dopad na globální ceny energií a potravin, řekl Dimon a dodal, že vidí riziko, že energetická a potravinová nejistota by mohla vyvolat „další úroveň geopolitické dislokace“ v podobě obrovské migrační vlny.
Dimon věří, že přecházíme od přebytku úspor k nedostatku kapitálu spolu s vyššími úrokovými sazbami a vyšší inflací než v nedávné minulosti.
„V podstatě se můžeme posouvat, jak jsem někde četl, z počestného cyklu do začarovaného kruhu.“
V originále: “Essentially, we may be moving, as I read somewhere, from a virtuous cycle to a vicious cycle.”, napsal Dimon.
- „Vracíme se k plastu,“ oznámil Trump a ruší papírová brčka - 8.2.2025
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
Nakopat do zadelí všechny ty Rothschildy a Rockefellery (a další, včetně jejich šedých eminencí), odříznout je od virtuálních a imaginárních zdrojů, zreformovat měnu tak, aby byla podložená atd. Zkrátka a dobře – „Great Reset“, ale nikoliv obyvatel planety, nýbrž přejít z chazarského systému finančnictví na reálné a poctivé.
Ekonomický systém založený na fiat money(tištění papírků) může fungovat,ale musí být založený na vzájemné důvěře.Z prstu vycucané sankce tu důvěru opravdu nezvyšují.Proto má být každá měna podložena něčím(zlato,stříbro,ropa…) a ne jen prázdným slovem papaláše.Saudská Arábie už to taky pochopila.
O kolapsu USA jsme slyšeli hodně za bolševika. USA jsou stále supervelmocí, SSSR už je minulostí. Rusko jen jeho slabým stínem.
ba, ba.. usa jsou aktuálně takovou velmocí, že je saudskoarabský král poslal do prdele…
Staroušek Ivan David nebyl tak děsnej v době působení v ČSSD (1993-2015), po vstupu do SPD to s ním šlo ale z kopce. Jeho přítulnost k Moskvě a šíření řady prokázaných ruských dezinformací to ještě zhoršilo. Njn. po 70 je lépe z politiky odejít. Biden s Putinem by mohli vyprávět
Prosim prosim, ja bych chtel nejake ty jasne prokazane dezinformace videt, at se priucim mozna i zasmeju
velice bystrý chlapec ten ředitel JP Morgan. Kdyby sledoval ruského ekonoma Chazina, věděl by už dvacet let, co příjde…
Vláda Ukrajiny představila své rozpočtové potřeby na rok 2023, které odhaduje na 39,9 miliardy USD. Po schválení čtyřletého programu MMF na podporu Ukrajiny s celkovým rozpočtem 15,6 miliardy USD a s přihlédnutím k podpoře rozpočtu Ukrajiny ze strany EU prostřednictvím jejího balíčku Makrofinanční pomoc Plus ve výši 18 miliard EUR s 4,5 miliardami EUR Ukrajinská vláda, která byla dosud vyplacena v roce 2023, jakož i příspěvky od jiných dárců, potvrdila, že uzavřela svůj rozpočtový schodek na rok 2023.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_2102
Na základě zprávy ukrajinská vláda představila své prioritní potřeby pro brzkou obnovu v roce 2023 pro energetickou infrastrukturu, humanitární odminování, kritickou a sociální infrastrukturu, bydlení a podporu soukromého sektoru. Tyto prioritní potřeby obnovy dosahují 14,1 miliardy USD a vyžádají si financování ve výši 10,8 miliardy USD, nad 3,3 miliardy USD, které již vláda Ukrajiny pro tento účel dala k dispozici ve svém rozpočtu na rok 2023.
5 April 2023Brussels