29.3.2023
Kategorie: Společnost

Jak se prosazovala ta nejjednodušší změna v legislativě. A neprosadila

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V neděli jsem měl práci od sedmi ráno. Hezky nástup na směnu a s bdělostí Čuka a Geka tvořit lepší svět (no, no, každá práce by měla být příčinou lepšího světa). V sobotu večer jsem si nařídil tři budíky, víc se mi jich sehnat nepodařilo, a zalehl v jedenáct do pelechu. Bylo jedenáct, ale vlastně už půlnoc. A v posteli jsem se neúnavně převaloval nejméně do půlnoci. Tedy do jedné ráno, podle nového letního času. Ráno jsem musel vstát před sedmou, tedy před šestou, podle starého času. Někdo mi ukradl hodinu. Už zase. Celou neděli jsem proklimbal.

Nevýznamné? Novinky pohovořily o expertech z pojišťoven, kteří serveru potvrdili, že týden po změně ze zimního na letní čas stoupnou pravidelně počty nehod na silnicích. Řidiči, stejně jako já, se v sobotu převalují a nemohou zabrat, ale v neděli jim někdo tajemný ukradne ze spánku celou hodinu. Se změnou se vyrovnávají celý týden, kdy je výkyv směrem nahoru v nehodovosti. Jak pravili experti. Ale ani nemuseli nic říkat. Kdybych byl řidič autobusu a v neděli měl šichtu, stane se ze mě vyšetřovaný pachatel.

V roce 2019 jsme měli nakročeno. V Evropském parlamentu se začínaly ledy hýbat. Vznikla potřeba tu šaškárnu se změnou času zastavit. Nikomu to nepomáhá, nic to neušetří, je to jen pro zlost. A tak se rokovalo. A rokovalo. Jeden tábor chtěl zrušit letní čas, druhý, ten sveřepě trval na zrušení zimního. A na otázce, který z časů se zruší, se všechna jednání zasekla. A nezrušil se ani jeden. Sláva moudrým, kteří zasedají v Evropském parlamentu. Ani na takové kravině se nejsou schopní dohodnout. Ale Green Deal, ten by jim šel.

A co český parlament? I tam svitla naděje. V reakci na debatu v Evropském parlamentu se otázka řešila i v tom našem. Sice o dva roky později, ale řešila. Přišla naděje, přišla i jakás takás shoda na střídání času a pak se vše kvůli covidu odložilo ad acta. Snad by zrušení takové ptákoviny rozjelo stoupající křivky nakažených. Odhlasovalo se, že to se zbytečným střídáním času vydržíme do roku 2026. Proč? Nikdo nevysvětlil. Prostě covid. Jak by řekli Ostravaci – bo neni čas, py*o.

V debatě kolem střídání času se pro Český rozhlas vyjádřili další experti. Čáryfukovaté míchání časem výrazně ovlivňuje i zdravotní stav. Zhoršuje psychické stavy, vede k nespavosti, snížené výdrži. Jakožto šampión v běhu na kardiologii mohu potvrdit, že se změnou času se my srdcaři vyrovnáváme jeden až dva týdny a není to nic, co by se dalo vystavovat ve vitráži s úspěchy sovětské kosmonautiky.

Vstanu od práce a hned se musím chytit futer, abych to na toaletu nevzal přes chirurgii v nemocnici, protože nastupující mdloby se chystají, v rukou učebnici fyziky základní školy, seznámit mě s gravitací. Přichází i týden nenadálého zběsilého bušení srdce, jako kdyby jeden vyhrál ve Sportce. A vyhrát ve Sportce desetkrát za den (a nemít z toho ani findu), to je dost i na ztepilého kardiaka.

Zrušte střídání času. Je to nesmysl. Další experti se pro Český rozhlas vyjádřili, že úspory vytvořené střídáním času jsou zcela zanedbatelné. Snad až na úrovni statistické chyby. Problémy způsobené faktickým střídáním zanedbatelné nejsou. Zrušte tu kravinu.

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x