21.12.2022
Kategorie: Ekonomika

K Ježíšku zvýšený plat. Nebo vysvětlování, proč není na dárky

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Převážně státem a bankami placená „neziskovka“ Locika přišla s návodem, jak dětem vysvětlit, že Ježíšek bude nuzný. Prý z toho chudí rodiče mají udělat přednost. Není ani na pečení cukroví? Nevadí. Vanilkové rohlíčky a linecké si můžete společně s dítětem namalovat a zažít toho skutečného ducha Vánoc, jeho duchovní podstatu o sdílení života s blízkou osobou. A u toho si můžete vyprávět hrdinské zkazky o našich nejvyšších. Třeba o Markétě Pekarové Adamové, která radí tulení ve dvou svetrech, přitom si od ledna spolu se zbylou bandou ze Strakovky přiklepla 30 tisíc k platu navíc. Stejně jako Člověk roku a premiér (podle nezvratných důkazů ODS nejlepší v historii ČR) Petr Fiala.

Ježíšek zaskočil nadělovat těm ve vládě, ve Sněmovně. Předsedkyně sněmovny si od ledna přijde na příjemných 274 800,- na dřevo základního platu. Stejné potěchy se dočká i premiér Fiala. Oba si polepšili oproti končícímu roku o 30 tisíc měsíčně. To je dobrá zpráva, kterou bychom jim měli přát.

Jenže u stromečku budeme muset dětem vysvětlovat i to, že předtím, než Ježíšek zalétl pod náš chudobný stromeček, naděloval akcionářům ČEZu a zavalil tamním manažerům (ale i dalších energetiků) vánoční stromeček tak, až nebyl pod nánosy dárků vidět. Pak teprve se uvolil zaletět mezi chudý lid. Tam, nejspíš, požehná namalovanému cukroví, a poletí zase dál. Jak radí Locika – Nahraďte materiální dárky „nemateriálními radostmi“ (jejich uvozovky). Nebo knížecí radu – Vysvětlete dětem, že Vánoce nejsou o množství dárků, ale o společně stráveném času. Zahrajte si stolní hru, pinkněte si balónkem, chvalte společně naši vládu, zaručené metody, jak krásně prožít vánoční svátky.

Energetická společnost PRE od Nového roku zdraží elektřinu koncovým spotřebitelům až šestinásobně (však na pátek mám jeden pěkný vánoční příběh o zdržování společností PRE). ČEZ jede svůj masakr temelínskou motorovou pilou už od září, kdy nové zálohy mnohonásobně převyšují ty původní. Do toho nám ČEZ nezapomněl nahlásit, že jeho zisky jsou nad očekávání rekordní a masivní. Povězte svému dítěti, že na dárky není. V ČEZu si chtějí užívat. A užívají.

A Petr Fiala, ten, který si přidal 30 tisíc za svou perfektní práci, není schopen s tím cokoliv udělat. Plácá se v tom jako… no, jako politolog ve funkci premiéra země. A za to zaslouží jak zvýšení platu, tak i oslavnou řeč u vyjedeného vánočního stolu každé domácnosti v ČR, na kterou dopadla neschopnost tohoto Člověka roku. Nezařídil, nedokázal, namísto toho vyslal signál a odjel se do rodinného památníčku vyfotit s nějakým hadrovým paňácou Evropské unie.

Krásný nepoměr. Ti u vlády bohatnou. Ti v energetice nesmírně bohatnou. A obyčejní lidé chudnou a mají vysvětlovat dětem, že na ně letos Ježíšek kašle. Ale zase je tu bonus toho, že o Vánocích nemusí do rachoty a mohou tak depresivní den trávit spolu s dětmi, které budou u stromečku vykulené jako… no, jako politolog ve funkci premiéra země.

Ale je tu optimistická vyhlídka na Nový rok. Energetici začali rozesílat nové rozpisy záloh. A ty rozhodně slibují, že v energetickém průmyslu budou i ty příští Vánoce neskutečně štědré. Z čehož ovšem nenápadně plyne, že v domácnostech budou ještě skromnější než letos. Když se někde vezme, jinde to pak chybí. Princip nepřímé úměrnosti jako vyšitý. A Člověk roku už si chystá projekt náhrady sochy svatého Václava za sochu skvělého a brzy i svatého Petra. Včera Člověka roku pochválil Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise a otec Green Dealu. No aby ho nepochválil, takhle poddajné předsednictví ještě nezažil. Medaili lokajství by jim mohli na prsa připnout. Všechno ti Lidé roku ze Strakovky splnili. I na úkor vlastního lidu. Mouřenín posloužil. A už může jít. 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x