18.12.2022
Kategorie: Historie

ODS je v rozkladu už 20 let

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Datum publikace tohoto článku nebylo zvoleno náhodou. Právě dnes před dvaceti lety skončil 13. kongres Občanské demokratické strany, kde byl předsedou zvolen Mirek Topolánek.

Asi ne bezdůvodně o něm předchozí předseda občanských demokratů Václav Klaus prohlásil, že zvítězil absolutně prázdný a falešný Topol. Mirek Topolánek sice dokázal s ODS vyhrát roku 2006 volby, a to dokonce s 35 procenty hlasů, ale to bylo dáno spíš bídnou kvalitou premiérů a předsedů ČSSD Vladimírem Špidlou počínaje a Jiřím Paroubkem konče. Topolánek se navíc projevil jako velký eurofil, když během svého působení v premiérském křesle horečně orodoval za přijetí Lisabonské smlouvy a z někdejšího Havlova poradce Alexandra Vondry udělal ministra pro evropské záležitosti a místopředsedu své druhé vlády. Dal tím jasně najevo odklon od myšlenek Václava Klause.

Topolánkova vláda se nesla ve znamení velkých demonstrací a sociálního sváru. Vláda byla navíc velmi nestabilní, neboť se opírala o hlasy přeběhlíků z ČSSD, poslanců Melčáka a Pohanky. Vládě byla vyslovena nedůvěra v březnu 2009 a byla ustanovena úřednická vláda do voleb řádných. Díky různým aférám a napojení na organizovaný zločin svého poradce Marka Dalíka, byl nakonec Mirek Topolánek nucen v dubnu 2010 odstoupit z čela ODS. Ve funkci ho vystřídal Petr Nečas, který zachránil straně v následujících volbách do Poslanecké sněmovny alespoň 20 procent hlasů. ODS sice skončila ve volbách až druhá, ale vítězná sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem nedokázala najít koaličního partnera, a proto hledání přenechala ODS, která byla úspěšnější. Ani Nečasova vláda však nedokázala vydržet do řádných voleb, a tak se po třech letech musely konat volby předčasné. V nich modrý pták zcela pohořel a se ziskem 7 procent odešel do opozice. Po Nečasovi byl zvolen předsedou Petr Fiala. Politolog z Brna, který měl minimální zkušenosti s politikou, se najednou stal předsedou politické strany. Kdykoli promluvil, tak měl člověk pocit, že se nejedná o politický projev, ale o vysokoškolskou přednášku. Občanští demokraté se asi rozhodli, že v čele nechtějí mít leadera, ale úředníka. A přesně takový Petr Fiala je. Ačkoli nejprve působil euroskepticky, tak postupně zaujal opačný postoj. ODS byla osm let v opozici a její jediný program byl Antibabiš a Antizeman. Když zjistili, že Andreje Babiše sami nemohou porazit, neboť podle předvolebních průzkumů jejich výsledky dosahovaly sotva polovinu toho, co mělo hnutí ANO, rozhodli se spojit s TOP 09, KDU-ČSL a vytvořili jakési seskupení nazvané SPOLU. Předvolební kampaň roku 2021 byla ve znamení negativní kampaně vůči hnutí ANO, ale také vůči SPD. Předvolební heslo SPOLU bylo zastavit Andreje Babiše. Volte nás, protože bez Babiše bude lépe.

Po roce vládnutí pětikoalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti) se má Česká republika nejhůře od roku 1989. Tak jak předtím za všechno mohli Babiš se Zemanem, tak nyní za vše může Putin a Rusko. Vláda nechápe, nebo snad nechce chápat, že primární příčinou současné energetické krize je politika EU zvaná Green Deal a s ní související dekarbonizace evropských ekonomik. Petr Fiala však neustále trvá na svém, ostatně už před více jak rokem prohlásil, že Green Deal je realita, o které se už nebude diskutovat. Asociální vláda navíc označuje desetitisícové protivládní demonstrace za proruské, což je naprosto směšné a urážející.

Z ODS, která byla v devadesátých letech za předsedy a zakladatele Václava Klause pravicově-konzervativní a národně orientovaná strana hledící na Evropskou unii s nedůvěrou, se stala levicově-liberální, protičesky zaměřená strana, která vzhlíží k Bruselu s nezměrnou až posvátnou úctou. Jak sám nedávno prohlásil Václav Klaus, z ODS je strana, která by v devadesátých letech stála na opačném břehu než on sám. V minulosti běžně mívala kolem 30 procent hlasů, nyní je sotva na polovině. Petr Fiala se však tváří, že ODS zachránil a udělal z ní moderní pravicové seskupení. Dle mého ji názorově vyprázdnil a udělal z ní jen další eurofilní konglomerát všeho možného i nemožného, jakých je v Evropě nespočet. Ale to, proč tuto partaj dříve volila třetina lidí, byla její odlišnost, jasná názorová vyprofilovanost a odvaha jednotlivých členů říkat věci takové, jaké jsou. Dnešní ODS je už jen skutečně velmi chabou vzpomínkou na zlaté časy této strany. Její úpadek dokonale symbolizuje osoba Pavla Novotného, odsouzeného starosty Řeporyjí.

Co říct závěrem? Jen to, že se snad konzervativně smýšlející lidé spojí a v příštích volbách zvolí konzervativní zákonodárce a pošlou ODS jako marginální stranu do opozice.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)