21.11.2022
Kategorie: Ze světa

Jak může skončit Ukrajina?

Sdílejte článek:

HS

Dění ve východní Evropě je stejně dynamické jako vždy, ale jak čas postupuje, lidé začínají přemýšlet, co může Ukrajině přinést budoucnost.

Jakkoliv si západní mocnosti přejí, aby budoucnost znamenala pád Ruska, konflikt se pomalu mění v černou můru pro ty, kteří tolik investovali do Kyjeva.

Jak může skončit Ukrajina?

.
Po pádu SSSR začaly země, které byly dříve pod kontrolou Sovětského svazu, nakupovat vojenský materiál, který lépe zapadal do rámce NATO. Starší vybavení nebylo sešrotováno, země se rozhodly ho zakonzervovat pro případ, že by ho bylo zapotřebí. V posledních dvou letech byly tyto zásoby spotřebovány. Kyjevu byly darovány skladované i stále používané aktiva. To bylo provedeno řadou států, ale pod podmínkou, že darovaná zbraně budou co nejdříve nahrazena novými.
.
Pro počáteční ztráty, které utrpěly ukrajinské síly, bylo to záchranné lano pro Ukrajinu, ale skladované zásoby jsou nyní vyčerpány. Prostředky, které dorazily na bojiště, byly během léta a podzimu zdecimovány, množství i kvalita dnes alarmujícím způsobem klesá. Dokud bude dostatek zbraní, může Kyjev udržet vyrovnaný boj, ale kritický bod se blíží. Každá nyní utrpěná ztráta je něco, co nelze nahradit, každá bitva má za následek oslabení schopností vést válku.

.

Nedostatek bývalého sovětského vybavení je nahrazován používáním standardního vybavení NATO s určitými problémy.

.
Používání zahraničního vybavení vytváří překážky, a to jak na Ukrajině, tak v těch zemích, které se rozhodly je poskytnout. Vojenský materiál, který dříve Ukrajinci nepoužívali, vyžaduje, aby vojáci byli přeškoleni v jeho používání, přičemž charakteristiky západního materiálu jsou na hony vzdálené tomu, co bylo používáno v minulosti. To nejen znamená, že vojáci musí být staženi z frontových linií, aby se naučili potřebné dovednosti, ale vzhledem k tomu, že na bojišti existuje taková škála různých strojů NATO a Sovětského svazu, zajištění toho, aby byla k dispozici správná munice pro správné dělo, způsobilo ukrajinskému plánování a logistice spoustu bolestí hlavy. Problematika bolestí hlavy se však neomezuje pouze na Ukrajinu.
.
Ukrajinské válečné úsilí bylo možné jen díky obrovským příspěvkům jeho příznivců, ale ceny pohonných hmot raketově rostou a projevuje se recese; západní země čelí nákladům na výměnu vybavení, které bylo posláno do Kyjeva a politici hněvu svých voličů.
.
Postupné ničení ukrajinské energetické sítě nyní začíná být stejně kritické pro vládu i pro lidi. Systém se pomalu rozpadá, celá země se zastavuje. Situace ve Lvově je nyní tak špatná, že s blížící se zimou se některým doporučuje, aby opustili své byty a přestěhovali se do sousedních vesnic.
.
Mnozí na ruské straně si stěžovali, že rozvodná síť měla být zničena jedním rozhodujícím úderem, ale jiné zdroje uváděly riziko, že se některé jaderné elektrárny roztaví s nepředstavitelnými důsledky. V říjnu a listopadu došlo k významnému poškození elektrické soustavy a protože je málo náhradních dílů, není v ukrajinských městech ani na konci tunelu světlo.
.
Nejen konvenční odliv mozků, nejen odchod smetánky ukrajinské akademické vrstvy, ale také velmi mnoho podnikatelů a užitečných členů ukrajinské společnosti opustilo zemi a jejich návrat do vlasti je velmi obtížné predikovat. Postupem času totiž budou integrovat do svých hostitelských společností, kde jejich vyhlídky budou podstatně větší než ty, které nabízí a nabídne Ukrajina. Mnozí z této vrstvy společnosti, jenž neunikli četným mobilizacím a byli nuceni obléci se do uniformy, již v konfliktu přišli o život. Ať už tato válka skončí jakkoliv, hnací silou každého zotavení bude rozum a odvaha; bez tolika klíčových lidí bude obtížné čelit obrovským výzvám při znovuobnovení Ukrajiny.
.
Pak je tu jedna velmi důležitá záležitost, kterou bude muset země řešit, ať už bude její osud jakýkoliv, a to je dluh. Národy se možná předháněly, aby Kyjevu poskytly vše, co zjevně potřeboval, ale zároveň si dárci dodali, co chtěli, a za velmi výhodných podmínek. Mnoho bývalých sovětských vozidel a systémů nemělo pro státy, které je držely, žádnou skutečnou hodnotu, přesto byly poslány na Ukrajinu za přemrštěné ceny (většina munice byla opravdu velmi stará). Až to všechno skončí, Kyjev bude čelit požadavku, že se nějakým způsobem s tímto dluhem vyrovnal.
.
Země, která v době míru nedokázala potlačit korupci a rozkrádání, bude stěží majákem prosperity, až se vzpamatuje z války, jako je tato, a místo toho, aby byla schopna vyrovnat se svým věřitelům, vše, co zůstane poté, co zbraně přestanou střílet, se dostane pod ještě větší americkou kontrolu, než je nyní. Bohatá černá půda, která z tohoto regionu udělala obilnici Sovětského svazu, by byla s radostí koupena západními společnostmi (ostatně již nyní je tato obilnice z velké části v majetku amerických korporací).
.
Postavou na vrcholu ukrajinské hierarchie je samozřejmě Zelenskyj, který je symbolem své země stejně jako Bandera pro mnoho svých poddaných. Stejně jako před osmdesáti lety nepřináší rétorika výsledky; Zelenského slova jsou možná jeho největší zbraní, ale tyto zbraně ho v poslední době střílejí do nohy. Poté, co ukrajinská raketa nějakým způsobem dopadla do Polska, jeho absolutní popírání zjevného nejen vyvolalo kritiku od dříve podporujících médií, ale také napjaté vztahy mezi ním a jeho hlavními podporovateli. Zkušenost říká, že jakmile jeden z užitečných idiotů Washingtonu ztratí svou užitečnost, bude na jeho místo dosazena jiná postava. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo stát, ale jak je vidět v nesčetných předchozích scénářích, dnešní hrdina může být zítřejší historií.
.
K dnešnímu dni je jedinou věcí mezi pokračováním a kolapsem pro Kyjev pomoc, kterou poskytují jeho sponzoři na Západě. Do konce letošního roku, i když globální ekonomické vyhlídky budou tak chmurné, jak jsou, jen USA přispějí na ukrajinskou věc více než sto miliard dolarů. S ostatními republikami a říšemi, které dávají, co mohou, veřejný tlak dosáhne bodu, kdy vlády nebudou moci dát více.
.
Kyjev je již nyní na přístrojích, ale s tím, jak se život pro západní ekonomiky stává stále obtížnějším, když tato podpora skončí, skončí i válka a Ukrajina v své dnešní podobě.
.
Infrastruktura je ničena a dluhy rostou každým dnem. Už nyní ale je možné konstatovat, že je neznámé, jak se tak rozbitá ekonomika může dostat zpět nahoru a splácet dluh, který nyní nahromadila. I vzhledem k tomu, že tolik pracovních sil už není k dispozici, chybí také lidské zdroje nezbytné pro poválečné oživení.
.
V budoucnosti, Ukrajina, zmenšená co do velikosti, se stane mučedníkem západní věci ve stejnou dobu, kdy bude ponechána na milost a nemilost politickým a finančním mechanismům, které konflikt vytvořily.
.

Pokud nebudou v dohledné době zahájena smysluplná mírová jednání, je do cela možné, že z Ukrajiny si bývalí podporovatelé ukousnou své historicky dané sousta (Polsko, Rumunsko, i Maďarsko) a to co zbude bude státeček kolem Kyjeva, bez průmyslu, s půdou patřící jiným, bez přístupu k moři, ale zato s nesplatitelnými dluhy.

.

Pokud území, jenž Rusko začlenění pod svá křídla, přitom budou prosperovat, bude tato Ukrajina hodně neuklizená výkladní skříň ambic USA, Británie a zemí EU.

.
Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
116 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x