16.11.2022
Kategorie: Politika

Průzkumy preferencí … je třeba se zavděčit zadavateli!?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Shodou okolností média uveřejnila v krátké době výsledky dvou průzkumů podpory politických stran a oba výsledky se liší naprosto zásadně. Kantar referuje o pádu ANO, Median o pádu ODS.

O tom, že s průzkumy volebních preferencí bývá potíž, se dnes přesvědčujeme na výsledku voleb do amerického Kongresu. Navíc, technologická velmoc, mezi které se USA rády řadí, není ve stavu uvést konečné výsledky ani týden po volbách. Republikáni potřebují k ovládnutí Sněmovny reprezentantů ještě jedno křeslo (v této chvíli mají republikáni 217 křesel), ve hře je stále ještě 13 křesel.

V Česku však máme podobnou ne-li horší situaci. V USA předvídaly vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů prakticky všechny průzkumy, i ty od společností stranících demokratům. U nás se zdá, že zásadní roli při zpracování výsledků hraje zadavatel. Agentura Kantar připravuje průzkumy pro ČT a v Otázkách Václava Moravce pak jsou tyto výsledky komentovány. Mohli jsme se tak dozvědět, že ANO ztrácí a ODS posiluje, a to v době, kdy vláda má rekordně nízkou podporu mezi voliči.

Shodou okolností jen dva dny po této mediální masáži zveřejnila média výsledky průzkumu podle agentury Median. A, jak jinak, podpora stranám se mezi oběma průzkumy výrazně liší. Následuje tabulka, kde jsou výsledky průzkumu agentur Kantar a Median uvedeny.

Hnutí nebo strana Kantar Median
ANO 26,5 % 31,5 %
ODS 21,5 % 13,5 %
Piráti 11,5 % 11,0 %
SPD 11,0 % 12,0 %
STAN 6,0 % 5,5 %
TOP 09 5,5 % 5,0 %
ČSSD 3,5 % 5,5 %
KDU-ČSL 3,5 % 6,0 %
KSČM 2,5 % 2,0 %
Přísaha 2,5 % 2,0 %
Trikolora 2,0 % 1,5 %
Ostatní 4,0 % 4,0 %

 

Červeně jsou probarveny výsledky u stran, kde jsou zásadní rozdíly v podpoře voličů. U ČSSD a lidovců se jedná bezmála o rozdíl dvojnásobný (Median zjistil asi dvojnásobnou podporu oproti Kantaru), U ANO a ODS jsou odchylky v řádu desítek relativních procent. Median zjistil bezmála o 40 % relativních menší podporu ODS a asi o 20 % relativních vyšší podporu u ANO.

Takto velké odchylky ukazují na to, že se musí mezi oběma agenturami lišit jednak výběr „reprezentativního vzorku“ populace a zřejmě o metodika dotazování. Kantar dále zveřejňuje i výsledky pro „koalice“, které formálně neexistují a v případě „koalice PirSTAN“ s ní už ani nejde kalkulovat, protože piráti další spolupráci se STAN po volebním výprasku zrušili. Platí tedy, že průzkumy volebních preferencí lze v Česku považovat za „ovlivněné“ a nelze se vůbec spoléhat na jejich přesnost.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x