23.10.2022
Kategorie: Historie

Churchill: Předurčen osudem

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

“Říkal naplno a přesně to, co si myslí, bez ohledu na důsledky.” “Jak málo mužů je natolik silných, aby se postavili převažujícím proudům veřejného mínění!”

V těchto dnech vychází naprosto unikátní kniha Churchill: Předurčen osudem. Autor, renomovaný historik Andrew Roberts, předkládá různé pohledy a názory na celý dlouhý Churchillův život (1874-1965) zasazený do historických souvislostí. Kniha přináší spoustu příběhů a zajímavostí z Churchillova života a celé jeho doby a čte se lehce jako román. Dwight D. Eisenhower o W. S. Churchillovi řekl: “Poznal jsem lepší a větší charaktery, moudřejší filozofy, mnohem ohleduplnější osobnosti, ale ani jednoho většího velikána.”

Kniha ukazuje Churchilla jako konzervativního realistu, který vnímá politiku i válku jako umění možného. Velikost Churchilla jako státníka spočívá v tom, že dokázal jít i proti proudu v dané době obecně uznávaných názorů. Řadu “bitev” prohrál, ale zvítězil v té rozhodující.

“Kniha se snaží vysledovat, co podstatného se odehrálo v životě Churchilla…, že byl tak mimořádně připravený na vůdčí roli… Zkoumá nesčetná ponaučení, jichž se mu dostalo během života…, roků chyb a tragédií i roků tvrdé práce a podnětného vůdcovství a jak jich dokázal využít během nejtěžších hodin a zkoušek civilizace. Kráčel ruku v ruce s osudem, ale byl to osud, který po celý život vědomě utvářel.”

“Churchill si velmi dobře uvědomoval, že pochází z vrcholu společenské pyramidy, a jednou z hlavních vlastností té třídy v jeho době bylo, že jí příliš nezáleželo na tom, co si o ní myslí lidé v nižším postavení.” “Churchill závazky aristokracie chápal tak, že on a jeho třída nesou plnou odpovědnost za svou vlast a ta má právo od nich očekávat celoživotní službu.” A právě “ten aristokrat v Churchillovi jej povzbuzoval, aby říkal naplno a přesně to, co si myslí, bez ohledu na důsledky.” Celý život se řídil heslem svého otce, lorda a člena Parlamentu Randolpha Churchilla: “Důvěřuj lidu”.

Churchill měl “veřejnou pověst člověka, který vyslovuje nepopulární pravdy tak, jak je vidí, který se řídí svým srdcem a dokáže bojovat sám, který nejedná z osobní vypočítavosti a dělá to, co považuje za správné”. “Veřejnost mu důvěřovala ne proto, že měl vždy, nebo aspoň zpravidla pravdu (až příliš často ji neměl), ale proto, že věděla, že vždy statečně bojoval za to, v co věřil, zatímco mnozí jiní, vypočítavější politikové nikoli.”

Posuďte sami:

“Chtěli byste v životě vystoupit na vrchol?… Musíte pracovat, zatímco jiní se baví. Toužíte si vydobýt pověst odvážného člověka? Musíte riskovat život.”

“V imperiálních pohraničních válkách pro něj muslimské kmeny představovaly barbary, zatímco Britské impérium přímého nástupce velkých civilizací Řecka, Říma a křesťanského světa.” “Jak strašné je prokletí, které mohamedánství uvaluje na své stoupence! Kromě fanatické posedlosti… strašlivá fatalistická apatie. … To, že v mohamedánském právu musí každá žena patřit nějakému muži jako jeho absolutní majetek… odsouvá konečné vymizení otrokářství do doby, kdy islámská víra ztratí svou moc nad lidmi. … Na světě neexistuje zpátečničtější síla. Mohamedánství neskomírá, naopak, je militantní a usiluje o obracení na víru… civilizace moderní Evropy by se mohla zhroutit stejně jako se zhroutila civilizace starého Říma.” [WSC: The River War, 1899]

“Náš život je krátký a končí brzy. Co by to bylo za život, kdyby jeho smyslem nebylo usilovat o vznešené věci a snažit se učinit tento zmatený svět lepším pro ty, kteří v něm budou žít po našem odchodu. Lidstvo není možné zdeptat.”

“Tam, kde se banda zuřivců z hlubin povznese k diktátorské moci, tam neexistuje žádná záruka života, práva ani svobody.”

“Socialismus je filozofií neúspěchu, vírou nevědomosti a evangeliem závisti.” “Vrozenou nectností kapitalismu je nerovné sdílení výdobytků. Vrozenou ctností socialismu je rovné sdílení nedostatků.”

Kniha vychází ve výborném čtivém překladu docenta Miloše Caldy, filozofa, politologa, anglisty a amerikanisty. Měla skvělé recenze už při vydání anglického originálu v roce 2018. Všechny se shodují, že jde o jedinečné dílo s nadčasovými myšlenkami, názory a návodem, jak by měla vypadat politika. Řada literárních kritiků v angloamerických médiích označuje toto dílo jako nejlepší jednosvazkovou biografii, která o Churchillovi vyšla, a to jich bylo vydáno už více než tisíc. “Prakticky na každé stránce hýří osobitostí, humorem a dramatickými událostmi.“ [The Sunday Times]

Kniha má přes třináct set stran a doprovází ji 32 stran obrazových příloh, výběrová biografie, odkazy a rejstřík. Není v možnostech tohoto krátkého článku věnovat se jednotlivým kapitolám, každá z nich by si zasloužila několikastránkovou analýzu.

Je to příběh velkého muže, hrdiny, který nás může v naší složité době inspirovat. “Přestože byl synem ministra financí a vnukem vévody, byl to věčný opozičník stojící mimo jakoukoli strukturu.” “Nikdy mu nevadilo, když se ocitl v menšině.” “Zvítězil v bitvách, jež zachránily svobodu.”

Nejen to je důvod, proč kniha stojí za přečtení. Co nám může říct Churchill dnes? Bude osudem dnešního “Západu”, že umlčí každého potenciálního Churchilla? Najde se dnes mezi politiky nějaký nový Churchill?

Citace jsou z knihy:
ROBERTS, Andrew. Churchill: předurčen osudem. (Churchill – Walking with Destiny) Přeložil Miloš CALDA. LEDA, 2022. Edice Životy. ISBN 978-80-7335-711-5.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x