12.10.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Žhář hasičem roku a Bernake nobelistou

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Předevčírem se médii mihla jedna drobná, vcelku nezajímavá zpráva. Byla udělena Nobelova cena za ekonomii. V letošním roce ji získala trojice ekonomů Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig, a to za výzkum v oblasti bank a finančních krizí. Běžný čtenář právě zívl a přešel jinam. A přesto jde o událost na úrovni slušného skandálu. Která má navíc schopnost nám něco říci o fungování „systému”. Pojďme se proto na věc trochu podívat.

Není vám nějaké jméno povědomé? Alespoň trochu? A což takhle to první?  Ben Bernanke, kde jsme to jen mohli slyšet..? Musíte se ponořit a zapátrat hlouběji. Vrátit se až ke krizi roku 2008. Tehdy byl Ben Shalom Bernanke šéfem FEDu. Banky emitující dolary pro USA i svět. A celá ta krize byla tak trochu jeho dítětem. Zplodili ji, spolu s druhým z rodičů, Billem Clintonem, už o pár let dříve.

Podívejme se nejdřív na práci toho prvního, Bernakeho. Ve své funkci šéfa FEDU se řídil zásadou, že inflace je cool a udělal maximum, pro její rozvázání a řádné vykrmení. Nahlédneme-li do jeho veřejně formulované doktríny, najdeme tu skutečně pozoruhodné formulace. Tak třeba: “Americká vláda má technologii, nazývanou tiskařský lis, která jí umožňuje produkovat tolik dolarů, kolik si přeje, v podstatě bez nákladů.” Nebo moc pěkný bod 7): „Nakupujte průmyslová odvětví v celé americké ekonomice za nově vytvořené peníze. Federální rezervní systém tak v podstatě získává majetkové podíly v bankách a finančních institucích. V této možnosti soukromých aktiv by ministerstvo financí mohlo emitovat biliony dluhů a FED by je získal, za použití nově vytvořených peněz”. Pokud vám to připomíná tak zvané letadlo, může vás utěšit, že nejste sami.

Tím byla zkypřena půda pro aktivitu druhého z pachatelů, Billa Clintona. Ten zase, v intencích klasické agendy Demokratů, tlačil na banky, aby poskytovaly „znevýhodněným”, „diskriminovaným” a „zranitelným” komunitám co nejvýhodnější půjčky na bydlení. Protože chudáci… a taky voliči, že?  Opentlil to vznešenými bláboly o americkém snu pro každého, takže se dílo zdařilo.  Oba tak společně prosadili hypotéky pro tyto lidi (je jasné, o koho šlo) s nulovou akontací. Úžasné opatření, v rámci zvrhlé „pozitivní diskriminace”. Jsi …, nemáš ani floka a chceš půjčku na dům? Tak tu máš a užij si ji!

Řada nových majitelů realit však na splátky neměla, řada z nich pak ani splácet nehodlala. Podle mentality, v podobných kruzích dost rozšířené. Užijem si, no a pak, až nás za nesplácení vyhodí, řeknem si o nějakou jinou „dáfku”. Bankéřům se tak začínaly hromadit nesplácené (a v zásadě neprodejné) nemovitosti po tisících. Chvíli to všelijak maskovali, strkali beznadějně nesplatitelné úvěry do balíčků jakž takž prodejných a šmelili s tím jak po Státech, tak i po světě. Jeden z nich to charakterizoval slovy, že dělali kuřecí salát z kuřecího trusu. S pádem Lehmanů ovšem spadla klec. Krize vypukla naplno.

Bernake jako šéf FEDu, tedy jakési (zjednodušeně) Centrální banky USA, začal v té chvíli lokální požár hasit benzínem. Napumpoval do ekonomiky dalších 1,3 bilionu dolarů, za které vykoupil to svinstvo z bank. Říkal tomu „kvantitativní uvolňování”. Co to ovšem udělalo s úsporami Američanů a cenami v USA je jasné. Ale coby. Na nějaké drobné střadatele přece se… tedy kašle pes. Ostatně už v roce 2005 vymyslel Bernake podivuhodný termín „přebytek úspor”. Což je, podle něj, věc pro ekonomiku móc špatná. A proto dělal, po celý svůj aktivní ekonomický život všechno, co bylo v jeho silách, aby takové šetřílky jejich peněz zbavil.

Teď dostal Nobelovu cenu. Za výzkum krizí. Dost to připomíná hasiče, který spálil půl města při výzkumu jak, z které strany a čím se domy nejlépe zapalují. A teď za to dostává ocenění. Za veliký přínos hasičské vědě… Jak je to možné? Jak to, že existují lidé, kteří stále stoupají po karierním žebříku bez ohledu na průšvihy a škody, které kolem sebe šíří? Kde se berou ti „nespláchnutelní”, kteří se po každé katastrofě, kterou způsobili, zase objeví někde „nahoře” a většinou oceněni?

Jak je třeba možné provozovat po léta, v lehce puritánských a Mee too prosáklých USA, Lolita expres s pedofilními hrátkami? Anebo, ve stejné zemi, kolem sebe šířit řadu podivných úmrtí (celkem71), bez sebemenšího obtěžování?  U Bernakeho se to zdá být vcelku jasné. Znehodnocováním měny prováděl transfer bohatství zdola nahoru. A navíc zbavoval masy úspor i živobytí a tím také samostatnosti a soběstačnosti, přesně v intencích jistého Resetu.

A pro toho, komu by snad stále ještě nebylo něco jasného, znova a naposled – Ben Shalom Bernanke dostal předevčírem Nobelovu cenu za ekonomii.

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x