3.10.2022
Kategorie: Společnost

Pod lavinou nenávisti

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Víkend jsem měla zaplněný rodinnými a společenskými akcemi, ale i tak jsem stihla zaznamenat ohlasy na úspěch dvou nezávislých kandidátek, totiž Daniely Kovářové a Jany Zwyrtek Hamplové, v senátních volbách. Obě jsou advokátky s dlouholetou praxí, tedy mé kolegyně, a obě teď čelí velkému počtu verbálních útoků na sociálních sítích.

Nezastírám, že mne velice zaskočila míra nenávisti, odsudků a vulgarity, která vůči oběma dámám směřuje, a to ze strany lidí, kteří se řadí k té lepší, slušnější, demokratické části politického spektra.

Samostatnou kapitolou jsou reakce z feministických kruhů. Komentátor hlásící se k feminismu označuje Janu Hamplovou výrazy, které se stydím i číst, natož abych je opakovala.

Prosím, vzpamatujte se.

Samotná role Senátu v našem systému je spíše kontrolní, Senát nemá významné pravomoci, nemá rozhodující vliv na legislativu ani exekutivu. Senátorů je 81, senátor bez stranického zázemí toho sám moc nezmůže.

Samozřejmě chápu, že někdo s názory nových senátorek nesouhlasí, ale to snad není důvod jim hrubě nadávat a urážet je slovníkem čtvrté cenové skupiny, nebo ještě mnohem pokleslejším. Pořád jsou to ženy, navíc ženy, které se nedopustily žádných zločinů.

Co by asi ti, kdo naštvaně házejí lacinými vulgarismy, snad proto, aby získali více lajků, nebo aby ulevili svému vzteku, odpověděli, kdyby stejný slovník použila druhá strana?

Buďme prosím v soudech i odsudcích zdrženliví, protože tohle, co se teď děje, zdejšímu prostoru opravdu nesvědčí.

Také se o to snažím. Nekladu rovnítko mezi politiku a právo, mezi kampaň a výkon funkce, ani mezi účast na demonstraci, která kritizuje nedostatečné řešení domácích problémů, a podporu Ruska.

Žádná předvolební kampaň není hezká, bývá to vyhrocené, padají ostrá stanoviska; přehnaná rétorika je nikoliv výjimkou, ale pravidlem. Vy všichni, kdo se tak zlobíte, zachovejte klid. Senát v obměněném složení ještě ani nezačal pracovat, nové senátorky zatím ve funkci nic neučinily, vyčkejte alespoň na jejich projevy a práci v senátorském křesle.

Slušnost je zdarma, milí přátelé.

 

Monika Čírtková

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)