3.10.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Komu asi byl rusko-německý plynovod trnem v oku? Záhada vyřešena

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Vědci v Švédsku a v Dánsku zaznamenali v pondělí v noci seismologické výkyvy v blízkosti Nord Stream plynovodů, vedoucích z Ruska do Evropy. Seismolog Bjorn Lund řekl, že není pochybnosti, že šlo o výbuchy. Dánské vojsko vydalo video, kde ukazovali zjevné probublávání plynu skrze vodu. Podle nich, Nord Stream 1 utrpěl dva zásahy a Nord stream 2 jeden. Později byl nalezen ještě jeden otvor v potrubí Nord Stream 1.

 

První výbuch byl zaznamenán ve 2:03 v pondělí v noci a jeho síla byla 1,9 na Richterově stupnici. Druhý výbuch následoval v 7:04 ráno, 2,3 na Richterově stupnici. Není snadné takové potrubí, které má tloušťku ocelové stěny 4 cm, zničit. Samotné potrubí je ještě dále pokryto 11 cm silnou vrstvou cementu, takže k nějakému náhodnému narušení nemohlo v žádném případě dojít. Potrubí leželo 70-90 metrů pod hladinou moře, takže ani dostat se k němu není snadné.

Nord Stream AG, který oba zničené plynovody obhospodařuje prohlásil, že zatím nemohou určit rozsah škody a odhadnout možnost nápravy. Sami pozorovali, že je něco v nepořádku podle toho, že se ve vedení snížil tlak, což bylo určitě zaviněno únikem plynu po výbuchu.

Později se vyjádřil zástupce firmy, že oprava potrubí není vyloučena. Existují dodavatelé a jsou zkušenosti s takovými pracemi. Teď je důležité zjistit co nejdříve rozsah škody a na základě těchto informací postupovat.

Kriminální vyšetřování bylo ihned zahájeno, za spolupráce německých bezpečnostních orgánů. Podezření padlo samozřejmě na Ukrajinu a jejich spojence, ale jsou uvažovány i jiné možnosti. Německé orgány se domnívají, že naplánování něčeho takového zabere čas, takže je možné, že snaha zničit přívod zemního plynu do Evropy se táhne již od doby uvalení sankcí na Rusko.

Den po této sabotáži, 27. září, se vedení Polska, Norska a Dánska zúčastnilo ceremonie, kterou uspořádali k otevření nového Baltského plynovodu, který povede z Norska, skrze Dánsko a do Polska. Toto potrubí má zásobovat Polsko a Evropu a je to stěžejní bod polského plánu na odstranění dodávek ruského plynu. Důvod k radosti z dobře vyřešené situace to ale není, protože norský plyn je mnohem dražší než ruský.

Kdo mohl takovou zákeřnost udělat?

Vypadá to, že hlavní podezření padá na Ukrajinu. Sami prohlásili, že se teď budou věnovat sabotážím a hned jich několik provedli, jako na příklad výbuch na krymském letišti, vražda Darji Duginy, sabotážní útoky na ruské území v okolí Belgorodu a jiné. Ale jsou Ukrajinci schopni naplánovat a provést tak náročnou operaci? Těžko!

Třeba by to zvládli s vydatnou pomocí z Polska. Poláci by jim umožnili přístup k Severnímu moři a o ponorky, výbušniny a odborný personál by se postarala Amerika. Jenže jakmile by v tom byla Amerika, tak už Ukrajinu na pomoc nepotřebuje.

Jestli se Poláci do konfliktu zamíchali ať už s vědomím vlády, nebo bez jejího přičinění, to není jisté, i když nutno přiznat, že polský President Andrzej Duda volá už od dubna 2022 po rozebrání Nord Stream plynovodů na šrot. Zdůvodnil své prohlášení tím, že záviset na ruském plynu je Evropské unii ke škodě. Duda je zjevně člověk, který by měl na veřejnosti víc mlčet, než mluvit.

Ale o jaké škodě mluví? Jakmile Evropa nemá své vlastní zdroje plynu, tak bude vždycky na někom „záviset.“ Dnes to může být spřátelený stát, zítra na něj uvrhnou nesmyslné sankce, stejně jako na Rusko a hned je z něho nepřítel. Zde je důležitější nerozhádat se se svými sousedy a s hlavními dodavateli. Toto diplomatické umění je zjevně Evropské unii cizí.

Duda se obával, že závislost na ruském plynu a ropě povede k ruské nadvládě v Evropě. Z historie víme, že Rusko dodává suroviny do Evropy už mnoho let a nikde není nejmenšího náznaku o jejich vměšování do evropských záležitostí. Ale podívejme se na Spojené státy, které jsou snad všude. Jejich reklama, jejich filmy, jimi zpracovaná media, jejich diktát našim politikům, někdy pod vážnými hrozbami, jejich ovlivňování voleb, jejich vojenská přítomnost, jejich sankce – celá Amerika se sem nastěhovala a skutečně, uplatňují svoji nadvládu ve všech směrech. A to nám ani nic potřebného nedodávají, spíš berou.

Ukrajinský President Zelenský při svém projevu společně s Dudou ve Varšavě rovněž zaútočil na plynovod, který označil jako hrozbu pro celou Evropu. Navrhoval různorodost dodavatelů energie, pro „U.S., Polsko a Ukrajinský trojúhelník.“ Jaký trojúhelník měl na mysli není jisté.

Kdo něčím takovým získává?

Zástupce mluvčího ruského parlamentu, Konstantin Kosačev se vyjádřil, že ti jediní, kteří zničením Nord Stream plynovodu získávají, jsou Spojené státy a Ukrajina. Útok na plynovod způsobil, že Evropa se teď musí rozhodnout, jestli provede skutečně nezaujaté vyšetřování a bude zkoušet odhalit viníka, anebo uvěří dalším lžím z U.S. Nebude to snadné rozhodnutí, už kvůli proti-ruské propagandě, která evropský kontinent doslova zahlcuje.

Presidentka EU, Ursula von der Leyen se v záchvatu překvapení vyjádřila, že něco takového je sabotáž, která musí být potrestána tím nejstrašnějším způsobem. Vedoucí cizinecké strategie EU Josep Borrell prohlásil, že záměrné přerušení evropské energetické infrastruktury je naprosto nepřijatelné a setká se s mohutnou a společnou odezvou. Zbývá vědět, jestli budou tvrdit to stejné, až dostanou z Ameriky příkaz mlčet a nic v tom nedělat.

Je jisté, že EU nic nezískává zničením plynovodu, ale mohutně ztrácí. Jenže stejně tak ztrácejí na všech sankcích proti Rusku, takže – kdo donutil Brusel k tomu, aby ničili svoji vlastní ekonomii? To víme, byl to Washington, takže pak se musíme ptát: zkouší Washington EU zničit? Napřed se všichni chovali jako že U.S. ruský plyn nahradí, říkali tomu „molekule svobody, zatím co ruský plyn byl „autoritariánský.“ Ale postupem času z nahrazení sešlo, protože američtí producenti prostě nemají tu kapacitu, aby těch „molekulí svobody“ mohli dodat takové množství.

Polsko děkuje Americe

Bývalý polský Ministr zahraničí a obrany a současný člen EU Parlamentu, Radek Sikorski je zjevně toho názoru, že sabotáž plynovodů způsobili Američané. Napsal otevřeně na Twitter: „Děkujeme vám, USA“ a k tomu přidal obrázek probublávajícího plynu v moři. O dva dny později tuto zprávu stáhl. Sikorski je zřejmě další z těch, kteří by měli na veřejností spíš mlčet.

Mluvčí ruského Ministerstva zahraničí Maria Zacharova se ptala, jestli se jedná o oficiální prohlášení a ruský vyslanec do OSN, Dimitrij Poljanskij napsal, že děkuje Sikorskimu za to, že udělal jasno v tom, kdo tento teroristický čin, zaměřený na civilní infrastrukturu, provedl.

Sikorsky je původně britský občan a je členem několika NATO organizací. V říjnu 2014 se vyznačil tím, že rozšiřoval vylhané zprávy o tom, že ruský President Vladimír Putin se chce o Ukrajinu podělit s Polskem, ale dodal, že prý z toho plánu sešlo.

Později řekl, že Ukrajinci by měli dostat jaderné zbraně, aby mohli „lépe hájit svoji nezávislost.“ Prohlásil, že Ukrajina se vzdala jaderných zbraní ze sovětské éry, protože čítala s tím, že se stane nezávislou zemí, s pevně ustanovenými hranicemi. A teď, když Rusové vtáhli do země, tak my, coby Západ(?), máme plné právo dát Ukrajině jaderné zbraně.

Mluvčí ruské státní Dumy Vjačeslav Volodin se k jeho řeči vyjádřil, že s takovými členy Parlamentu jako je Sikorski, budou mít Evropané mnohem více potíží než ty, co už mají. Sikorski zde navrhuje jaderný konflikt v samém středu Evropy. Nemá na mysli budoucnost ani Ukrajiny, ani Polska. Kdyby byl jeho návrh přijat, tyto země by spolu s celou Evropou přestaly existovat; prostě by zmizely.

Volodin rovněž vyjádřil pochybnost o mentálním zdraví Sikorskiho a doporučoval, aby se tento nechal vyšetřit psychiatrem. Podle něho by takový člověk měl být pod trvalým dozorem. Zde je nutno dodat, že manželka Sikorskiho, spisovatelka Anne Applebaum je v Americe v jistém směru politicky vlivná. Její proti-ruské a proti-německé škrábaniny jsou publikovány ve všech hlavních mediích.

Polský Ministr státu, Stanislaw Žaryn napsal na Twitter, že Sikorskiho řeči o americkém útoku na plynovody je ruská propaganda, která Polsko ohrožuje. Ovšem je to propaganda? Nesmíme zapomínat, že sám americký President Joe Biden slíbil již v únoru 2022, že Nord Stream nebude fungovat, když Rusové vtáhnou na Ukrajinu. Když se ho reportér ptal, jak to zařídí, když je celé zařízení pod německou kontrolou, Biden odvětil: „Slibuji ti, budeme schopni to udělat.“

Victoria Nuland, washingtonský zasvěcenec, sama řekla při jednom projevu, že „Jestliže Rusko obsadí Ukrajinu, ať tak či onak, Nord Stream 2 nebude fungovat.“ V krátkém videu na stránce to přímo říká. Řekla to veřejně a autoritativně, takže je vidět, že ví, o čem mluví.

Proč by to dělali?

Gonzalo Lira, americký novinář, žijící na Ukrajině je přesvědčen, že Amerika udělá všecko, co může, aby z této katastrofy obvinila Rusko. Použijí k tomu účelu media, společenské stránky a všecko ostatní. Ale proč by to Rusko dělalo? Mají přímo na svém území hlavní kohout a ten když zatáhnou, tak se do Evropy žádný plyn nedostane. Že by zkoušeli sabotovat sami sebe? Že by napřed za těžké peníze vybudovali plynovod, který je z poloviny jejich majetkem a pak ho schválně zničili? Proč by to asi dělali?

Podle Gonzala, Ukrajinci by něco takového udělali kdykoliv. Celé dlouhé roky dodávalo Rusko plyn do Evropy skrze potrubí přes Ukrajinu a letos v únoru to byli Ukrajinci, kteří dodávky zarazili! Ti nejlepší kandidáti na tento zločin jsou ale Američané. Američané mají ponorky, k tomu účelu potřebné a mají i důvod něco takového provést. Ten důvod je, že když je plynovod z Ruska do Evropy přerušen, tak není možnost, že by Rusko dodávalo Evropě plyn. Každý ví, že žádné jednání Německa s Ruskem nemůže zajistit dodávky plynu skrze zničené potrubí.

Jenže tímto činem byly přerušeny nejen dodávky plynu do Evropy, ale zároveň byl zničen evropský průmysl. Je to snaha zničit celý evropský kontinent i s lidmi. Je to snaha zastavit Evropě elektřinu, zabránit jim v přístupu k ohřevu, až přijde zima. Něco takového je velice zákeřný a zločinný čin. Je to přímo vyhlášení války, vydané Amerikou, proti Evropanům. Američané chtějí celou Evropu zničit, nakonec – je to pro ně v jistém slova smyslu konkurence.

Amerika se potápí a všichni to ví. Proto zkoušejí stáhnout s sebou do hlubin sebezničení i své spojence. Nic jiného v tom není. Severní Amerika byla unesena velmi zlými lidmi, kteří dělají všecko pro to, aby zničili jak Ameriku samotnou, tak i její přátele.

Je vůbec někdo schopen něco takového udělat?

Plukovník ve výslužbě, Doug MacGregor je toho názoru, že ani jednotlivec, ani skupina spiklenců by nebyli schopni provést sabotáž takového rozsahu. Někteří zkouší vinit Rusko, ale proč by Rusové ničili svůj vlastní plynovod, když 40% jejich HDP pochází z výnosu za suroviny, plyn, ropu a uhlí, prodávané do ciziny. Amerika označuje Rusy za sabotéry, ale Němci s nimi nesouhlasí. Ani Němci by něco takového neudělali, protože to potrubí potřebují. Pouze na nátlak Ameriky se ho vzdali. Zato Poláci by určitě něco takového provedli s nadšením.

Jenže zde je otázka, kdo má schopnosti něco takového provést. Nesmíme zapomínat, že na takový projekt bylo zapotřebí tuny a tuny TNT výbušnin. Takže tam už těch kandidátů není tolik. Jeden z nich je britské námořnictvo a pak ještě americké námořnictvo. Norové by mohli něco takového udělat, jsou to velice schopní lidé a mají značné technické znalosti, ale nemají všecky potřebné předpoklady pro něco takového. Zjevně je tím myšleno, že nejsou podlí.

Další zúčastnění se hlásí

Letos v čevnu testovalo NATO na dálku ovládané ponorky přímo v okolí Bornholmova ostrova, kde později došlo ke zničení rusko-německého plynovodu. Podle výroku Marie Zacharové, celé baltské moře je plné NATO aktivity. Na otázku zástupců tisku, jestli Rusko sabotáž potrubí zorchestrovalo, odpověděla: „Mohu se vás něco zeptat? Kdy přesně Rusko rozhodlo, že přestanou dodávat energii Evropě?“ Na to je pouze jedna odpověď: „Nikdy!“

Řekla, že NATO mělo v létě mnoho práce právě v místech, kde došlo ke zničení potrubí, protože přímo tam pořádali manévry. Při manévrech zkoušeli na dálku ovládané ponorky, neboli dróny. V té době byli rovněž Američané nasazeni ve všech státech, kolem dokola.

Také Ukrajina byla zcela jistě v útoku zamíchána. Německý novinář Florian Warweg narazil na podstatné informace o pravděpodobné účasti Spojených států, Británie a Ukrajiny na tomto teroristickém útoku. Amerika, Británie a Ukrajina se společně usadili na Bornholmově ostrově, přímo u místa pozdějších výbuchů. Zkoušky podmořských drónů byly prováděny přímo tam. Jedním z jejich úspěchů byla sbírka více než 200 hodin záběrů mořského dna, které tímto způsobem dokonale zmapovali. Nač asi?

O dva měsíce později, koncem srpna zacvičovalo americké a britské námořnictvo Ukrajince v zacházení s těmito dróny, které jsou snadno ovladatelné a velice přesné. Záběry z této akce je možno vidět na videu, přímo na stránce a jsou tam zřetelně vidět ukrajinští vojenští účastníci. Video dal na YouTube někdo, kdo si říká „US Military Central.“ Šest těchto mořských drónů, které mohou být použity až do hloubky 100 metrů, bylo později předáno Ukrajině. O čtyři týdny později byly plynovody, které byly Ukrajině a celému Západu trnem v oku, zákeřně zničeny.

John Helmer, australský novinář, který žije v Moskvě je toho názoru, že provedení samotné sabotáže bylo ponecháno polským „Zvláštním jednotkám,“ kterým pomáhalo dánské a švédské vojsko. Má za to, že celá akce byla plánována a organizována americkou rozvědkou a polský Premiér Mateusz Morawiecki ji schválil. Útok byl opakováním dřívější Bornholmské operace z dubna 2021, což byla snaha sabotovat ruské lodě, které plynovod pokládaly a která skončila potupným úprkem polských jednotek. To byl tehdy přímý útok na Rusko. Současné výbuchy stejného potrubí je přímý útok na Německo a má za úkol znechutit Němce tím, že bude ze zničení plynovodu obviněna Moskva.

Morawiecki zjevně lhal, když prohlásil: „Je to velmi podivná náhoda, že stejný den, co je otevřen Baltický plynovod, někdo udělá takovou sabotáž. To jasně ukazuje, čeho jsou Rusové schopni, aby destabilizovali Evropu. Oni sami jsou vinni za vysoké ceny plynu.“ Jenže ten plyn, který už několik dnů vybublává z moře u Bornholmského ostrova je důkazem přesného opaku.

Morawiecki si myslí, že Poláci mají vyhráno, když používají více než 20 let starý plynovod z Norska do Polska. Hrdě prohlásil, že tento plynovod končí období závislosti na ruském plynu. Podle něho je to potrubí bezpečnosti, samosprávnosti a svobody nejen pro Polsko, ale i pro jiné a pro budoucnost. (Ovšem pouze do té doby, než se Norsko EU nebo Americe znelíbí a uvrhnou na ně sankce.) Morawieckiho opozice dávala přednost ruskému plynu, z pochopitelných důvodů: je mnohem levnější.

Zřejmě proto další polský politik Radek Sikorski tweetoval: „Děkujeme vám, USA,“ aby odvrátil pozornost od polské spolupráce na sabotáži. Nutno dodat, že při dalších volbách, což bude za 11 měsíců, má Sikorski v úmyslu převzít úřad Morawieckiho, což je úřad Premiéra. Jeden jako druhý, oba ze stejné kasty.

Zničení plynovodu nejen že vyhrocuje polskou volební kampaň. Zde dochází také k odhalení Morawieckiho plánu na útok proti Německu. Jeho první část je požadovat po Německu další reparace za 2. světovou válku, spolu s napadením údajné německé korupce a spoluúčasti, kdy prý společně s Ruskem chtěli ovládat Evropu na úkor Polska.

Podlézání Putinovi je součást americké snahy zbavit se povinnosti udržování míru v Evropě,“ oznámil oficiální vládní úřad PISM ve Varšavě, letos v červnu. „Tito se dohodli, že Amerika dovolí Rusům, aby plynovod dokončili a za to jim Putin slíbil, že ho nebude využívat na vydírání Východní Evropy.“ Někteří lidé v Polsku zjevně nechápou svět.

Podle současné situace se nezdá, že Amerika vůbec kdy jakýkoliv mír v Evropě udržovala. Ba, právě naopak, v současné době dělá všecko pro to, aby mír v Evropě nebyl. A že by Rusko vydíralo Evropu novým plynovodem? Jak moc je to pravděpodobné, když už dávno, Sovětský svaz zásoboval Evropu plynem a nikdy k žádnému vydírání nedošlo?

Plynovod Družba do východních evropských států je ve funkci již od r. 1964. Užgorodský plynovod byl zaveden v letech 1982-84. Tento podporoval Západosibiřský plynovod do západní Evropy, který byl v provozu od r. 1973 a jeho slavnostní otevření bylo ve Francii. Již začátkem 1980. let zde byla americká snaha, za Reaganovy vlády, o sabotování těchto projektů. Zkoušeli přesvědčit evropské země, skrze které sovětské potrubí vedlo, aby neprodávaly firmám, které plynovody budovaly žádný materiál, ani zařízení. Amerika se bála, že by Sověti takto získali příliš velký vliv v Evropě.

Není divu, že se báli. Jak se říká – podle sebe, soudím tebe.

Přesto bylo první potrubí mezi Ruskem a Německem vybudováno a uvedeno do provozu začátkem 1990. let. Asi před 18 lety se Německo rozhodlo upřednostnit obchodní styky s Ruskem i na úkor spojenců v centrální Evropě. Toto rozhodnutí každá polská vláda, bez ohledu na její politické zaměření, hromadně odsuzovala. Takže zničení plynovodů je zcela možná polská pomsta Německu za to, že dávalo přednost levnějšímu ruskému plynu.

POKRAČOVÁNÍ V DALŠÍ ČÁSTI

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)