20.9.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Evropská ekonomická a politická situace očima znalců

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Známý a velice vážený ekonom Martin Armstrong píše, že Spojené státy se vždycky snažily vykonávat činnost světového policajta. Později se jim začala plést do cesty Evropská unie, která dokonce šla tak daleko, že vytvořila euro, aby konkurovalo dolaru. Jejich plán ale neuspěl, euro je slabší a slabší, Unie je víc a více zadlužená a její přežití je sporné.

Ruský President Vladimír Putin je toho názoru, že Spojené státy dnes zkouší obětovat Evropu a totálně ji tím zničit, jen aby si udržely primát ve světě. Sice někteří zarytí nadšenci, jako je Klaus Schwab by rádi nastolili jedno, celosvětové zřízení, zatím co jiné státy, které mají dostatečnou zásobu lidského kapitálu a podstatnou výši DPH bojují spolu o vládu nad světem.

Jakmile Rusko vtáhlo na Ukrajinu, Západ spěchal co mohl, aby na ně uvalil sankce. Možná je už měli připraveny, protože Rusko je jim trnem v oku mnohem déle než od února 2022. Jak řekl President Putin při příležitosti Ruského východního ekonomického fóra ve Vladivostoku, „Pandemie musela být nahrazena něčím, co je globální podstaty a co vypadá jako ohrožení celého světa. Zde mluvím o spěchu se sankcemi a o zjevně agresivní snaze Západu o vnucení jejich stylu soužití jiným zemím, spolu se snahou zbavit tyto země samosprávnosti a podřídit je jejich vůli.“

A teď stojí Evropa před zhoubným vlivem těchto sankcí, kdy se dobrovolně zbavili svého hlavního dodavatele životních potřeb kvůli ekonomicky nepodstatné zemi, o které předtím vůbec ani nevěděli, že existuje. Jenže nenávist vůči Rusku je v Evropě zakořeněna již celá staletí. Není divu, že ruská podpora Ameriky, Anglie a Francie v dobách 2. světové války, kdy ruská vojska osvobodila podstatnou část Evropy, je v západních historických knihách zlehčována.

Spojené státy se ve skutečnosti nemohly dočkat, aby na Rusko mohly uvalit sankce již od začátku války v Syrii. Obama zkoušel v r. 2014 dostat Rusko ze SWIFT systému a Christine Lagarde (ředitelka Evropské centrální banky) mu pomáhala jak mohla. A pak se přidal Zelenský, když řekl, že na to, aby se podařilo dohnat Rusko k řádné válce potřebuje, aby Amerika na ně uvalila tvrdé sankce.

Zelenský řekl novinářům z Fox News již letos v květnu, že „Myslím, že Spojené státy jsou akcelerátor sankcí a v tomto směru dokážou víc, než kterákoliv jiná země. To je, jak to má být, protože je to v současné době ta nejmocnější země. Co se týče sankcí, vidím stejnou podporu ve Velké Británii.“

Dolar se stále drží na výši, takže se mnohým jeví jako poslední útočiště. A válka na Ukrajině pouze pomohla tomu, aby se velké množství světového kapitálu investovalo právě do dolaru.

Už z toho důvodu je jisté, že Evropa tvrdě zaplatí za sankce proti Rusku, mnohem dráž, než Amerika. Kdyby Biden nezničil domácí produkci ropy, plynu a potravin, a kdyby nevyvážel americké zásoby energie do Číny, Amerika by ani nevěděla o nějaké krizi. Ovšem nemyslete si, že podpora Ukrajiny je ukázka dobrodiní. V tom je neviditelná ruka skrytých manipulátorů, která to všecko řídí.

Německá vláda je ta nejhloupější

To je, co řekla Sahra Wagenknecht, zástupce levicové politické strany (Die Linke), jedna z nejschopnějších a nejotevřenějších politických osobností dnešního světa, v německém Bundestagu. Řekla, že Německá vláda je ta nejhloupější v Evropě, když se dokázala zamíchat do ekonomické války s hlavním dodavatelem energie. Žádala odvolání sankcí proti Rusku a odstoupení německého Ministra ekonomie, Roberta Habecka.

Ten největší problém jsou vaše grandiózní nápady vést neslýchanou ekonomickou válku proti našemu nejdůležitějšímu dodavateli energie,“ řekla. „Ten názor, že tím trestáme Putina, když uvrhneme do chudoby miliony rodin v Německu a zničíme vlastní průmysl, zatím co Gazprom zaznamenává rekordní výdělky – jak moc víc idiotské to může být?!“

Její řeč získala plný souhlas těch, kteří ještě používají mozek, což je na příklad německá pravicová strana AfD (Alternative für Deutschland), ale mnoho levicových politiků zůstali chladní a ihned se od ní odtáhli. Byli ale i takoví, co žádali její vyloučení z Bundestagu. Řekněte politikům pravdu a ukřižují vás.

Další člen strany „Die Linke,“ Bernd Riexinger napsal později na Twitteru, že „…Zde nemá být žádná ekonomická válka proti Rusku. Ta válka je Ruska proti Ukrajině.“

Alice Weidel, vedoucí AfD se přidala tím, že řekla, že ti, kteří jsou na straně Kyjeva měli zůstat neutrální a nezatahovat do celé situace NATO a Evropskou unii.

Podle radio stanice ZDF prý někteří členové AfD dokonce ruské tažení proti Ukrajině obhajují a ‚rozšiřují propagandu z Kremlu.‘ Na to Weidel odpověděla, že její strana vidí ruský vojenský vpád na Ukrajinu jako agresivní čin proti této zemi, který je proti mezinárodním zákonům. Ovšem zde musíme vzít v úvahu historické pozadí. Plány s přiřazením Ukrajiny do NATO a do Evropské unie se táhly celá desetiletí a všichni dobře věděli, že na ně Rusové nepřistoupí. Rusové sami to řekli, když prohlásili, že nestrpí záškodnické síly těsně vedle svých hranic.

Podle paní Weidelové, „Západ jednal s těmito citlivými záležitostmi hazardním způsobem a udělal podstatnou chybu v tom, že nepřesvědčil Ukrajinu, aby zvolila neutralitu, namísto zbrojení. To, co se z tohoto konfliktu může vyvinout nemusí být vůbec pomocné pro nikoho. Nejvíc to odnese Německo (a Evropa), protože Amerika je o hodně dál. Už to, že se kvůli chování Evropy Rusko přimklo k Číně, není k našemu prospěchu.“

Rakousko souhlasí

Bývalá rakouská Ministryně zahraničí Karin Kneissl prohlásila, že krize, která se promítla do nedostatku energie v Evropské unii, začala již v r. 2021 a byla způsobená evropskými politiky. Ta elektrická krize byla ještě před tou plynovou. Dává to smysl, Merkelová a ostatní začali zavírat jaderné elektrárny a na to, čím tuto energii nahradit, ve své krátkozrakosti nemysleli.

Paní Kneisslová říká, že „To všecko je výsledek liberalizace posledních 15-18 let.“ Trh s elektrickou energií v Evropě není založen na požadavcích trhu, ale funguje na bázi jakýchsi nepochopitelných zásad. Byla zde obrovská snaha přeměnit všecko na obnovitelnou energii, což znamená větrné a sluneční elektrárny a to samo vytvořilo nerovnováhu.

Evropskou energetickou krizi způsobili politikové

To pro nás samozřejmě není nic nového. Dnešní politikové dělají často krátkozraká rozhodnutí, nemají patřičné znalosti, neprostudují důkladně okolnosti a tím pádem dokážou odsouhlasit i rozhodnutí, která jsou škodlivá nejen pro národ, ale i pro ně samotné. To stejné se stalo s energií, kdy zakázali některé technologie a vůbec se nestarali, jestli za ně jsou náhradní zdroje.

Obnovitelné energie, jako jsou vodní, sluneční a větrná, mají cosi do sebe, ale jako hlavní zdroj energie nepřipadají v úvahu. Ne vždycky teče dost vody, ne vždycky svítí slunce a ne vždycky fouká vítr. Nemluvě o tom, že je to všecko nesmírně drahé jak na vybudování, tak na údržbu a potřebuje to skoro stálou obsluhu. Ale to je přesně, co dnešní vlády chtějí: aby to bylo drahé!

Proto je i evropská energie velice drahá. Ty vysoké ceny nejsou žádná náhoda, je to záměr. Většina evropských cen za elektřinu jsou ze 70-75% regulované ceny, dotace a daně, které předepisují vlády. Ten zbytek se skládá z CO2 plateb, což je opět zaviněno vládami, které omezují množství CO2 povolení a zvedají jejich ceny. Všechny další, přídavné poplatky jsou rovněž vládami diktované.

Na příklad, v Německu je pouze 24% ceny elektřiny její skutečná cena. Ten zbytek jsou všecko daně a poplatky vládě. Tyto se skládají z poplatků za síť (24%), z přirážek za obnovitelnou energii (20%), z daně z přidané hodnoty (16%), z daně za elektřinu (6%), z poplatku za povolení (5%), ze zodpovědnosti za škody v dopravě (0,03%), z přirážek za kombinaci elektrárny a teplárny (0,08%) a z průmyslové slevy za poplatek k připojení k síti (1,3%).

V tomto směru je opravdu těžké uvěřit, že si ještě někdo dovolí tvrdit, že evropský trh je volný trh. Tam, kde vlády omezují použití technologií jen na některé, povolené, kde licencují výrobu, zakazují investice v jiných technologiích a mnohé technologické postupy přímo zakazují a firmy zavírají a kde nutí na lidi nesmyslné poplatky za CO2, jejichž cenu neustále zvyšují a omezují jejich množství – je něco takového volný trh? Těžko!

Napřed, jako opět v Německu, zavírali jaderné elektrárny a všude musel být jen plyn. Pak se ale jako zlobivé a nedospělé děti, rozhádali s hlavní dodavatelem plynu a ještě ke všemu zavírají vodní elektrárny. Snad aby nebylo možno snížit ceny energie v žádném případě? Zvyšují dotace tam, kde to není vhodné a pak zvedají daně. Dělají chyby v plánování, zakazují všecko možné a lidem přikazují, aby šetřili. Zakážou dolování lithia a zároveň propagují obnovitelné zdroje energie, které na lithiu závisí. Pomocí takových a podobných zásahů docilují cenu elektřiny a zemního plynu víc než 2x vyšší než ve Spojených státech.

To není žádná náhoda, to je záměr! Většina těchto cen je udávána rozhodnutím politiků!

Na příklad, nedávno přikázali němečtí politikové, že v rámci šetření energií nesmí reklamní návěští svítit celou noc, ale musí být od 22:00 do 16:00 vypnuta. Jenže k tomu účelu je nutno odmontovat stávající zařízení a nahradit je časovačem. Taková změna nejen že není proveditelná rychle, jak je přikázáno, ale je o hodně dražší, než když návěští celou noc svítí.

Evropská unie přišla rovněž s plánem, postavit více než třicet zařízení na zplynování kapalného plynu. Zapomněli pouze na jednu maličkost, že nemají lodě, které by kapalný plyn dovážely a všecky existující lodě jsou plně vytíženy.

To je něco, co by dokázali vymyslet pouze Hurvínek a Spejbl.

A to je „vláda,“ která má postaven a dokončen zbrusu nový plynovod z Ruska, který čeká pouze na pokyn ho spustit. Ale ne, oni si dupli a neudělají to ani za nic. Kvůli místní rozepři mezi Ruskem a Ukrajinou, která se jich vůbec, ani v nejmenším netýká (leda že teď jsou zavaleni hordami uprchlíků odtamtéž) chtějí nechat své občany bez naprosto nutné energie.

Jak již řečeno, tak zvaná „zelená“ energie, obnovitelná, není žádná pomoc, kvůli své nespolehlivosti. Obojí, jak sluneční, tak větrné zdroje energie jsou též velice škodlivé jak pro přírodu a pro ptactvo, tak pro počasí, které ovlivňují nevhodným způsobem. Také zpracování záložních baterií není ani trochu „zelené,“ protože jak materiály, tak i výroba a konečné znehodnocení jsou velice náročné, škodlivé a drahé.

Evropané musí být ochotni platit za svobodu

Tuhle hloupost řekl nedávno hlavní diplomat Evropské unie, Josep Borell. Prý Evropa má před sebou velká rozhodnutí, kvůli sankcím, které uvalila na Rusko a Evropané to všecko musí zaplatit. Když novináři namítli, že sankce nefungují, Borell řekl, že sankce fungují perfektně a Rusko má kvůli tomu velké problémy. Dodal, že „tyto sankce jsou omezující nařízení. Tím jsme omezili ruské ekonomické možnosti. Tak dlouho, jak dlouho bude Ruská ekonomie záviset na ropě a na plynu, tak dlouho budou potřebovat naše technologie.“

Je zjevné, že neví, o čem mluví.

Dále řekl, že „Evropané musí být ochotni platit cenu za svobodu, protože válka na Ukrajině není pouze válka Ukrajinců, ale je to válka za naši svobodu.“

Jak na takový nesmysl přišel, je záhada. Evropané nemají vůbec nic společného s Ukrajinou a s válkou tamtéž, než že odtud odešly miliony lidí, kteří vtáhli hromadně do Evropy a teď nás oblažují (anebo obtěžují?) svojí přítomností. V tom směru se nás válka dotkla řádně a je to přesný opak boje za svobodu.

Když byl Borrell dotázán jestli je možno považovat EU za globální velmoc, odvětil, že „Z ekonomického a morálního hlediska je EU globální velmoc; z hlediska vojenského ne.“

Několik hlavních západních ekonomických zdrojů hned popřelo jeho výrok o účinnosti sankcí proti Rusku. Časopis „Economist“ napsal přímo, že sankce nefungují tak, jak bylo očekáváno. Zdaleka nedocilují plánované snížení ruského HDP a přitom ženou evropskou ekonomii do záhuby. „Wall Street Journal“ s tím naprosto souhlasil.

Změna klima způsobuje inflaci

Další myslitel, ředitelka Evropské centrální banky, Christine Lagarde opravdu věří tomu, že neexistující změna klima způsobuje zvyšování cen a inflaci. „Jestli bude stále přibývat klimatických katastrof, sucho a hlad budou v celém světě. To se odrazí i na cenách, na výši pojistek a na finančním odvětví,“ řekla. Zapomněla dodat, že globalisté sami tyto klimatické katastrofy záměrně způsobují.

EU stále dál propaguje agendu změny klima a současně chtějí snížit závislost na dodávkách energie z Ruska, navzdory horkému létu a nedostatečným zásobám energie. V důsledku toho, ceny závratně stoupají a není naděje na jejich stabilizaci. Tito lidé považují ‚závislost‘ na ruském plynu a ropě za stejnou závislost jako je závislost na drogách, nebo na alkoholu!

Bývalý President Václav Klaus s Lagarde naprosto zjevně nesouhlasí. Podle něho, současné ekonomické problémy nejsou způsobeny pouze válečným konfliktem na Ukrajině. „Ty problémy začaly už dávno předtím,“ řekl. „Toto všecko je způsobeno vlastní vinou a je to vlastní vinou Západu. Ruská invaze k tomu pouze dodala.“

Rusko je sice hlavní dodavatel plynu, ropy a uhlí, ale na mezinárodních trzích je pouze jedním z několika dalších. Ten hlavní důvod pro nedostatek energetických zdrojů je ‚zelené delirium,‘ tak zvaný ‚boj proti změně klima‘ a snaha nahradit fosilní paliva obnovitelnými zdroji energie.

Klaus navrhuje co nejrychleji urovnat situaci na Ukrajině, kdy se k vyjednávání musí dostavit nejen Rusko a Ukrajina, ale také Západ, obzvláště Spojené státy a ty musí jednat přímo s Ruskem. Washington byl ten nejhorlivější podporovatel Kyjeva a naposílal na Ukrajinu za miliardy dolarů vojenské a finanční pomoci, včetně zpravodajských informací. „Každý, kdo má aspoň kousek inteligence tomu musí rozumět,“ prohlásil. „Vždycky bylo nutné jednat s Ruskem,“ dodal.

Když byl tázán, jestli kvůli svým názorům může být považován za zastánce ruského Presidenta Putina, řekl přímo: „Jenom blázen by si něco takového mohl myslet. A mne nezajímá, co si myslí blázen.“

 

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)