12.9.2022
Kategorie: Multikulturní soužití

Mrazivý rozhovor se švédskými policisty: „Mnoho oblastí je zcela ztraceno“

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Dnes, poslední den švédské třítýdenní frašky, které se říká „volby,“ je dobré si připomenout cestu, na kterou se vydala tamní sociální demokracie. Vydala se na ni již před mnoha lety, ale zásadních bylo posledních 20 let, kdy namísto evropských běženců (nejprve z tehdy socialistických zemí a v 90. letech zejména z bývalé Jugoslávie) začali do Švédska ve velkém přivážet vetřelce z islámských zemí.

Tímto se za pouhých 20 let stal ze Švédska jeden z hlavních adeptů na budoucí chalífát. I proto je bezpečnost hlavním tématem voleb a i proto si na poslední chvíli přivezli sociální demokraté další voliče. Na poslední chvíli také rozdali rekordní počet občanství. Každý hlas se počítá.

Původní Švédové se postupně začínají probouzet a těmi, kdo vše vidí nejzřetelněji, jsou samozřejmě policisté, kteří jsou nuceni dnes a denně vstupovat na území, která již byla Švédsku dávno ukradena. Platí tam právo šaría, ale i právo silnějšího. Švédské zákony tam nikdo neuznává. Více se dozvíte z následujícího rozhovoru…

„Policie už nemá monopol na násilí. Už dávno jsme ztratili kontrolu. Vše, co policie dělá, je, že dočasně hasí požáry. Pokud vůbec. Existuje mnoho oblastí, které jsou již zcela ztraceny a akce, které děláme, jsou často jen divadlem,“ řekl policista.

Policejní federace provedla průzkum mezi svými členy o tom, které otázky považují za nejdůležitější mezi návrhy politiků proti rostoucí kriminalitě v zemi.

Z průzkumu je zřejmé, že snížení trestů v případě trestních sankcí vnímají jako nejdůležitější otázku. Až 73 procent členů si přeje, aby bylo odstraněno snížení trestu, aby se delší tresty staly realitou. Kromě toho si mnozí přejí zrušení automatického propuštění po dvou třetinách trestu a zrušení „sníženého trestu pro mládež“.

Samnytt byl nedávno v kontaktu se třemi policisty, z nichž všichni mají dlouholeté zkušenosti ve třech hlavních policejních regionech země. Kvůli strachu policistů z odvetných opatření ze strany jejich nadřízených v rámci policejního orgánu – jako je například zničení jejich kariéry, protože vyjadřují kritické názory na práci – se objevily žádosti o anonymitu. Proto jim budeme říkat Henrik, Niklas a Patrik.

Vidíme, že násilí gangů roste po celé zemi a etabluje se i v menších městech. Rekordní počet střeleb a úmrtí. Policista byl zavražděn loni v létě. Jak byste jako policista popsal současný vývoj?

„Vývoj násilí jde přímo špatným směrem. Ve Švédsku máme zákony a soudy, které znamenají, že zločinci ani neočekávají, že budou zatčeni, protože je téměř nemožné dosáhnout odsouzení bez žalobce, říká Henrik.

„Bohužel je to trend, který pokračuje stejným směrem jako dříve, a to, že se bude zvyšovat. V policejní práci není nic, co by podle mého názoru mohlo tuto skutečnost změnit,“ říká Niklas.

„Policie už nemá monopol na násilí. Už dávno jsme ztratili kontrolu. Vše, co policie dělá, je, že dočasně hasí požáry. Pokud vůbec. Existuje mnoho oblastí, které jsou již zcela ztraceny a akce, které děláme, jsou často jen divadlem,“ říká Patrik.

Jak vidíte Švédsko za 10 let se současným vývojem?

„Vidíme lidi, kteří střílí na policii, naposledy v Rinkeby, když člověk na elektrickém skútru střílel na kontrolním stanovišti. Pokud budou tresty i nadále chybět a nebudou existovat žádné sankce, profese policejního důstojníka bude brzy mnohem více vystavena nebezpečí. Budeme mít horší násilnou trestnou činnost a stane se to na otevřenějších místech, kde budou postiženy třetí strany,“ říká Henrik.

„Mohu být stručný. Bod, kdy byl spuštěn, je již překonán. Řekl bych, že respekt k policii obecně byl vymazán. Tím nemyslím strach z policie, ale vzájemné porozumění a respekt je podle mě minimum. Mnoho lidí, kteří sem přišli, má nulové pochopení pro tento druh respektu a ohleduplnosti k ostatním lidem. Oni mají právo znásilňovat, okrádat nebo ponižovat. Je zatraceně vzácné slyšet, že somálská matka byla ponížena, počůrána a znásilněna,“ říká Niklas.

„Lidé musí začít otevírat oči, aby viděli, co se stane s naší zemí. Vzhledem k tomu, jak vypadal vývoj za posledních deset let, jsem upřímně znepokojen tím, jaká země bude Švédsko za deset let. Negativní spirála je tak rychlá, že ze strany policie nemáme čas a je velké riziko, že ji nedoženeme,“ říká Patrik.

Politici již několik let hovoří o velkých investicích do soudnictví, mimo jiné s větším počtem policistů a o změnách v zákoně. Jaká zlepšení jako policista vidíte, co z jejich  řečí a slibů se splnilo za posledních několik let?

„Říkají, že rekrutují více policistů, ale musí se podívat na to, co úřad dělá. Nyní rekrutují akademiky a poloakademické pracovníky, kteří by nikdy nevstoupili do policejní školy, kdyby se nedostali na vedlejší kolej. Vezměme si příklad náboru plně vyškolených IT forenzních vědců, kterým je nabídnuta práce v policii jako IT forenzní vědec a bezplatné policejní školení. Ale nemají pracovat jako policajti. Budou pracovat jako IT forenzní, takže jinými slovy, občané za své peníze nedostanou nic,“ říká Niklas.

„Nezáleží na tom, kolik je policistů, pokud policisté stále nemohou plně pracovat a postarat se o sebe. Jistě, více policajtů na ulici by pracovní zátěž zmírnilo. Získáte více času na zotavení, nejste přepracovaní. Velkým problémem však je, že extrémně talentovaní a ostřílení policisté jsou zadržováni extrémně zpolitizovaným policejním vedením. Lovit zločince už není primární věc. Ani sekundární. Nejdůležitější je v dnešní době policejní značka a věčné otravování s rozředěným pojetím hodnot,“ říká Patrik.

Sociální demokraté nyní  slibují 50 000 policejních zaměstnanců do roku 2032. Zároveň se objevují upozornění, že požadavky na studenty policejního výcviku byly sníženy na nulu. Právě tento týden přišly tyto nové informace z policejního výcviku. Všimli jste si nevhodnosti nebo nižší úrovně kompetencí mezi novými policisty, kteří se v posledních letech objevili?

„Požadavky na inteligenci i fyzickou zdatnost byly nyní sníženy. Viděl jsem středoškoláky, kteří jsou chytřejší a lépe vychovaní než někteří noví policejní studenti. Policie má nějaký hloupý  pohled na nábor lidí, když vybírá ty, kteří by opravdu měli dělat něco jiného. Oni se snaží ukázat, že každý může být policistou. Ale faktem je, že policie má monopol na násilí, které máme nejen právo použít, ale jsme také povinni jej použít v určitých situacích, kdy už nefunguje přemlouvání,“ říká Niklas.

„Je patrný rozdíl v kvalitě policistů, kteří v posledních letech vyšli ze školy. Nejnovější upozornění učitelů na policejních výcvikových kurzech jsou správná. Ne každého se to však týká, protože zároveň existují neuvěřitelně talentovaní a motivovaní mladí kolegové, kteří mají správný postoj k práci. Ale znatelný rozdíl oproti dřívějšku, to rozhodně je,“ říká Patrik.

Během roku jsme byli svědky několika nepokojů kvůli pálení Koránu a policistů prchajících před gangy. Jak se díváte na policejní taktiku v těchto situacích?

„Jsou tu policisté, kteří se s tím musí vypořádat. Stačí se podívat, když je fotbalové derby. Vyjeďte městskými autobusy a sbalte každého, kdo nemůže stát a sledovat hru v klidu. Stejným způsobem to můžete udělat na náměstí. S AG / SPT a zásahovými jednotkami, s využitím městských autobusů. Zatkněte je, naplňte autobusy zadržte je. Ale vy to neděláte, protože se bojíte šlápnout muslimům na paty,“ říká Niklas.

„Stručná odpověď je zpolitizované policejní vedení. Jsou to manažeři se zlatem na ramenou, kteří se neodvažují dělat ofenzivní rozhodnutí. Všichni policisté by měli být v podstatě dialogovou policií. V počáteční fázi. O tom se nevedou žádné diskuze. Pokud můžeme věci řešit dialogem, je to samozřejmě správná cesta. Ale to se nedá,“ říká Patrik a pokračuje:

„Jsme velmi dobří v práci v „červeném režimu“ (pozn.: v situaci, kdy mohou využít jakýchkoli donucovacích prostředků – to se však stává velmi zřídka). Ale jsme zadržováni, není nám to povoleno. Říkají nám „držte se zpět“ v situaci, kdy by to mělo být „vpřed, vpřed“. Nepokoje Black Lives Matter v Göteborgu v roce 2020 byly obrovskou nehodou a ukázkovým příkladem zbabělých a nekompetentních rozhodnutí policejního vedení. Nemuselo to být tak zlé, jak to bylo.“ (Pozn.: zdemolované celé centrum města, nepokoje nikdo nebrzdil, naopak,  pár policistů se k průvodu BLM a k nepokojům přidalo, aniž by byli potrestáni).

S čím  jsou vaši kolegové nejčastěji nespokojeni a kde chtějí vidět změny?

„Plat je klíčový bod. Je však obtížné zvýšit mzdy při náboru lidí, kteří nevyhovují ani patřičným fyzickým požadavkům, ani se zpravodajským profilem. Kromě toho musíme od vedoucích pracovníků požadovat větší odpovědnost. Měl jsem vysoké mínění o Andersi Thornbergovi, ale teď zklamal na celé čáře,“ říká Niklas.

„Vedení. Management. Management. Kořenem všeho zla uvnitř autority je zpolitizované policejní vedení. A s tím, co bylo řečeno, se lidé musí podívat o krok dále. Kdo ovládá policii?,“ ptá se Patrik rétoricky.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x