27.7.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Co kuje Gerhard Schröder v Moskvě?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Agentura Reuters včera přinesla zprávu, že bývalý německý kancléř, Gerhard Schröder, si před pár dny sbalil kufr a v tichosti odcestoval do Moskvy. Podle německých zdrojů na dovolenou. Moskva je prý krásné město…. Rozhodně, ale fakt rozhodně ho tam nikdo z německých vládních kruhů neposlal.

Také ruská oficiální místa se k jeho návštěvě stavějí jaksi bokem a vyjadřují se k ní jen vyhýbavě a neochotně. Mluvčí Kremlu, Dmitrij Peskov, odpověděl novinářům na dotaz, co dělá Schröder v ruském hlavním městě pouze toto: “Pokud víme, je v Moskvě.” A na jejich naléhání, zda se nechystá nějaké schůzka na vysoké úrovni, třeba s Vladimírem Putinem, sdělil šalamounsky: “Neexistuje žádná schůzka jako taková, ale nevylučujeme možný kontakt.”

Přitom jde o vrcholné politikum. Gerhard Schröder je totiž nejen dlouholetým přítelem Vladimíra Putina, ale také otcem Nord streamu a buldozerem, který vyryl základy současné energetické politiky Německa.  Jde tedy o hlavního architekta současného marasmu, v němž se potácí celá Evropa. Právě jemu můžeme poděkovat za léta budovanou totální závislost na ruských zdrojích, likvidaci její potenciální konkurence a v konečném důsledku i za Green deal.

Na počátku všeho byla myšlenka energetického propojení Ruska s Německem. Ale pozor – ne propojení jen tak ledajakého. Mělo jít o zcela novou trasu, která by vyřešila problémy obou smluvních stran. Nový plynovod by totiž vedl přímo z Ruska do Německa přes Baltské moře a tak by obešel všechny dosavadní tranzitní země. Rusko by se tak zbavilo vydírání ze strany těch otravných, malých zemí, přes které dosavadní plynové roury procházely, a kterým se muselo platit za tranzit. Aby plyn pustili dál. Odpadlo by také drobné „přikrádání” si z transportované suroviny státy typu Ukrajina a jejich výmluvy, že se „to” ztrácí úniky a netěsnostmi.

Německu by nová roura přinesla privilegované postavení jediného, přímo napojeného ruského zákazníka. S obří rezervou kapacity. A kdyby pak Rus (po nějaké dohodě) utáhl kohoutky na stávajících trasách přes Ukrajinu, Polsko a další východní země, tak by Německu vznikl jakýsi plynový monopol pro střed a východ EU. A spolu s ním i možnost navyšovat ceny a spojovat dodávky plynu s nějakou tou politickou podmínečkou…

Společné dílo se z počátku dařilo. Schröder sice v roce 2005 prohrál volby, ale uchýlil se do pozice předsedy dozorčí rady provozní společnosti plánovaného plynovodu a spolu se svou nástupkyní A. Merkelovou, nerušeně pokračoval v budování „nordstreamového” spojení s Ruskem. Politické rozmíšky a „zásadní boje” jsou sice v demokracii nutné pro diváky, aby neztratili zájem o hru, ale za fasádou, oddělující voličské stádo od zasvěcených profíků, se pracuje na zájmech Německa rukou společnou, stranicky nedělenou.

Na dominanci Německa se zájmy všech německých politických sil přirozeně shodovaly. Pomyslnou třešničkou na dortu jejich plánu měl být Green deal. Až se to podaří protlačit přes (ovládaný) Brusel, evropské státy si samy zlikvidují funkční energetiku a přejdou na nespolehlivé, občasné „větrníky, slunečníky a měsíčníky”, pak budou o náš ruský plyn (nebo energii z něho vyrobenou) prosit na kolenou a s čepicemi v ruce….

Vidle jim do toho hodila Rusko Ukrajinská válka. Najednou už suroviny z Ruska nejsou košer a oficiální politika EU se, z donucení, obrací k alternativním dodavatelům. Ba co víc. Strmě stoupající ceny energií rozkolísaly politickou scénu v EU i Německu. Jindy tak disciplinovaný německý lid se, při pohledu na složenky, odvrací od „zelené” a místy se dokonce začíná bouřit. Je třeba něco vymyslet. Ale sofort!

Tady asi bude třeba hledat pravý důvod náhlé dovolené Gerharda Schrödera v Moskvě, na dohled od Kremlu. Někde v tichu a ve skrytu, mimo dohled veřejnosti se bude zřejmě hledat finta, jak zajistit dostatek plynu pro Říši i ve stávající situaci. Tak, aby se berlínský vlk nažral a koza sankcí zůstala celá.

My, tady v Česku, ale nemusíme mít z budoucnosti strach. Náš ministr zahraničí, Jan Lipavský, včera podepsal s německou šéfkou diplomacie, Annalenou Baerbockovou, program strategického partnerství ČR a Německa do roku 2024. Má se týkat energií, klimatu a přeshraniční spolupráce. Takže pohoda. S německým partnerstvím máme (už více než tisíc let) jen ty nejlepší zkušenosti.

A pokud jde o plyn… Na ten je Němec odedávna odborník. V současné době je kupříkladu jediný, kdo zná princip onoho kouzla, jak z hnusného, smradlavého ruského plynu, koupeného navíc za rubly, udělat voňavé molekuly svobody a demokracie, které nám pak (cca 5x dráž) prodává.

Jo, kouzla něco stojí. Teď jde o to, aby po Schröderově návštěvě v Moskvě (a Baerbockové návštěvě v Praze) k té nekřesťanské ceně nepřibyla i nějaká ta politická podmínečka…

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x