21.4.2025
Kategorie: Společnost

Z České televize stal rozmazlený moloch

Sdílejte článek:

KARLA MAŘÍKOVÁ

 Francouzský právník varuje před zákonem o poplatcích: Koalice slibovala, teď mlží. Občané platí za něco, co nechtějí.

Do debaty o koncesionářských poplatcích, tedy o financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRO), nečekaně vstoupil francouzský elitní právník. Ve svém dopise prezidentovi České republiky upozorňuje, že navrhovaný zákon může být v rozporu s evropským právem. Jde tak o další trhlinu ve zdánlivě pevné obraně Fialovo koaliční vlády, která zákon hájí a veřejnost ujišťuje, že je vše v pořádku.

Fialova vláda obvinění odmítá, ale důvěryhodnost vládních představitelů je u mnoha lidí na bodu mrazu. Vzpomínáte na ministra kultury Martina Baxu (ODS)? Ten ještě nedávno sebevědomě prohlašoval, že žádné zvyšování poplatků není na pořadu dne. O to větší je dnes rozčarování veřejnosti – nejenže poplatky stoupnou, ale rozšíří se na nové plátce v podobě příjemců internetu, ale celá změna je představována jako nutnost, kterou občané mají prostě přijmout.

Celá situace vyvolává otázku, komu veřejnoprávní média vlastně slouží. Lidem, nebo sobě? Mnozí považují koncesionářské poplatky za státem posvěcenou daň za službu, o kterou většina nikdy nežádala. Platí je i ti, kteří ČT nebo ČRO nesledují, nebo dokonce nesouhlasí s jejich obsahem a fungováním. Z České televize stal rozmazlený moloch, který místo efektivního hospodaření neustále natahuje ruku k daňovým poplatníkům. Pokud televizi chybí finance, proč se nepodívá do vlastních řad a nezreviduje své výdaje? Proč automaticky očekává, že občané budou její provoz dál dotovat, aniž by měli možnost volby?

Jedním z argumentů, který mezi lidmi stále častěji zaznívá, je návrh zakódování vysílání. Pokud si Česká televize věří a její program má skutečně takovou hodnotu, proč ho nenabídnout jako placenou službu? Kdo má zájem, zaplatí. Kdo ne, nebude nucen přispívat na něco, co nevyužívá. Je to spravedlivější a transparentnější přístup, který by ukázal skutečný zájem veřejnosti. Možná by bez povinných poplatků veřejnoprávní média skutečně nepřežila ani měsíc. A pokud je to pravda, co to říká o jejich skutečné hodnotě pro občany?

Zákon o koncesionářských poplatcích je tak nejen otázkou financí, ale především důvěry. A tu vládní představitelé promrhali – lživými sliby, netransparentností a ignorováním názoru veřejnosti. V zemi, kde vláda požaduje loajalitu a solidaritu od občanů, by měla nejprve začít být loajální a poctivá vůči nim.

Není to jen o poplatku pár stovek ročně. Je to o principu. O právu rozhodovat, za co své peníze utratíme. A také o tom, jestli budeme i nadále jen poslušnými plátci, nebo si začneme klást otázky a požadovat odpovědi.

 

PL

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)