5.4.2025
Kategorie: Ekonomika

Tři cíle, kterých chce Trump dosáhnout prostřednictvím své globální obchodní války

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Mainstreamová média a někteří politici dělají, jako by nevěděli, co Trump plánoval dávno před loňskými volbami. Samozřejmě to všichni věděli, jen předstírají, že jsou v šoku.

Politika „Amerika na prvním místě“ není politikou „Evropa na prvním místě“ či „celý svět na prvním místě.“ Je to politika, kterou v EU nikdo nezná, protože vlastní země  VŠICHNI probruselští politici nestaví na první místo již jen z toho titulu, že podporují politiku EU.

Každý politik či strana deklarující neutuchající podporu EU, ve které chce setrvat, staví na první místo Brusel a svoji zemi na poslední, protože cílem EU je likvidace evropských států a národů.

To je důvod proč odmítají Trumpovu politiku pochopit. Pro Evropu může být tato politika zničující, nicméně může na druhou stranu alespoň někoho probudit.

Níže najdete zajímavou analýzu, ke které jen dodávám, že podle toho, co zatím vychází najevo, je jisté, že Trump očekává, že země postižené cly budou vyjednávat, což povede k dohodám, které budou výhodné pro USA. Cla pak budou samozřejmě snížena na přijatelnou úroveň.

Takové dohody se již domlouvají s Kanadou, Švýcarskem, Indií, Vietnamem a některými dalšími zeměmi, jejichž reakcí na cla byla žádost o vyjednávání.

Trump dal tedy najevo, že je ochoten takto vyjednávat, což bylo zřejmým cílem. Nicméně EU patří k těm mála územím, které se vyjednávání vyhýbají a vydávají se spíše do obchodní – předem prohrané – války.

To již za celou EU ostatně vyjádřil Macron, když včera vyzval evropské společnosti, aby přestaly v USA investovat. Jenže kolik společností odolá velmi vstřícným podmínkám, nezatíženým vysokými daněmi, regulacemi, drahými energiemi a uhlíkovými odpustky?

Analýza níže také zmiňuje Čínu. To, že se Trumpova administrativa zaměří na Čínu, bylo jasné již v momentě, kdy si po svůj bok vybral samé protičínské jestřáby.

Ale válku neočekávám – a pokud nějakou, tak spíše obchodní. Jinak půjde spíš o vzájemné zastrašování kolem Tchajwanu, aniž by došlo ke skutečnému konfliktu, který by hrozil, že se stane globálním.

Dále již tedy zajímavá analýza možných důvodů a důsledků Trumpových cel:

Trumpovo rozhodnutí uvalit cla na celý svět v různé míře jako pomstu za jejich cla proti USA otřáslo globální ekonomikou v základech.

Namísto obnovení volného a spravedlivého obchodu, jak tvrdí, že chce, což by poskytlo americkým společnostem výhodu, by mohl bezděčně urychlit regionalizační trendy a následné rozdělení světa na soubor obchodních bloků.

I v tomto scénáři by však stále mohl prosazovat tři nevyřčené cíle, které jsou za tuto politiku zodpovědné.

  • Prvním je posílit suverenitu amerického dodavatelského řetězce, aby se eliminoval vliv, který na něj mají jiné země. To by nemuselo být prováděno pouze kvůli tomu, ale možná také jako nouzové plánování, čímž by se naznačily obavy z velké války. Dva nejpravděpodobnější protivníci jsou Čína a Írán a ostrý konflikt s oběma zeměmi by uvrhl globální ekonomiku do chaosu. Trump by proto mohl chtít upřednostnit relokalizaci, aby USA preventivně minimalizovaly důsledky.
  • Druhý cíl navazuje na první a souvisí s tím, že USA přimějí všechny země k novému vyjednávání o svých bilaterálních vztazích, během nichž by USA mohly nabídnout snížení cel výměnou za určité ústupky. Ty by mohly mít podobu distancování se od Číny do určité míry a postupného stanovení USA jako svého hlavního obchodního partnera. Mohly by přijít i další pobídky, jako je sdílení technologií a vojenské dohody. Účelem by bylo oslabit Čínu tím, že by se omezil její zahraniční obchod.
  • A konečně, posledním cílem je utvářet vynořující se světový řád, k jehož začátku musí USA urychlit konec toho současného tím, že zatřesou globální ekonomikou do základů, jak to právě udělal Trump. Získání suverenity dodavatelského řetězce a nahrazení Číny jako hlavního obchodního partnera pro co nejvíce zemí by poskytlo USA pákový efekt na značnou část světa. I když je předčasné spekulovat o způsobech, jakými by toho USA mohly využít, téměř jistě to bude v kontextu jejich systémového soupeření s Čínou.

I když Trumpova globální obchodní válka neúmyslně podnítí regionalizační trendy a následné rozdělení světa na soubor obchodních bloků, místo aby sloužila jako bezprecedentní mocenská hra, kterou očekává, USA by toho stále mohly využít k realizaci své politiky „pevnosti Amerika.“

To se týká obnovení unipolární hegemonie USA nad západní polokoulí, což by je učinilo strategicky soběstačnými, pokud by získaly přednostní přístup ke zdrojům a trhům těchto zemí.

V takovém případě by USA přežily a mohly by dokonce prosperovat, i kdyby byly vytlačeny z východní polokoule po prohrané velké válce, kterou by mohly plánovat, nebo pokud by její důsledky učinily tuto část světa příliš dysfunkční na to, aby ji USA zvládly, což by mohlo vést k návratu USA k izolacionismu z 20. let.

Aby bylo jasno, je nepravděpodobné, že by se USA dobrovolně vzdaly východní polokoule, ale i tak by dávalo smysl počítat s touto možností pro případ, že by je k tomu okolnosti donutily.

Celkově vzato je Trumpova globální obchodní válka epochální událostí, která zanechá trvalý dopad na mezinárodní vztahy bez ohledu na její výsledek, ale je příliš brzy na to, abychom s jistotou řekli, co přesně z ní vzejde.

Jediná věc, kterou lze s jistotou říci, je, že Trump má v hlavě velký plán, i když nakonec nedosáhne žádného ze svých cílů, z nichž tři nejpravděpodobnější byly v této analýze zmíněny.

V každém případě stará éra globalizace je nyní u konce, ale teprve se uvidí, co ji nahradí a kdy.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)