![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Solárníci dostali velikonoční nadílku za zákaz výroby
MILAN SMUTNÝ
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/02/milan-smutny6333388_0.jpg)
Na Velikonoční pondělí bylo po celém Česku krásně, což se všem občanům líbilo. Nikoli energetikům. Solární panely totiž vyrobily více elektřiny, než v den pracovního klidu dokáží podniky a domácnosti spotřebovat. Kvůli slunečném počasí v sousedních zemích nebylo kam přebytky exportovat. Přebytek může síť ohrozit blackoutem stejně jako nedostatek elektřiny.
Státní správce sítě ČEPS proto během pondělí asi na dvě hodiny odpojil od sítě solární elektrárny o výkonu zhruba 400 MW. Stalo se to poprvé v historii. Technicky je to jednoduché: vypnou se střídače, solární panely tak nic do sítě nepošlou a s panely se nic nestane. Samozřejmě to jde jen u registrovaných velkých FVE, protože u tisíců malých zdrojů na střechách soukromých domů to bez existence chytrých sítí (smart grids) je to prakticky nemožné. Majitelé solárních elektráren postavených s pomocí dotací dostanou za odstavení svých FVE peníze. V podstatě stejné, jako kdyby vyráběly. Podle mluvčího ČEPS půjde o „jednotky milionů korun“. Ovšem ze současných milionů kompenzace za nařízenou nevýrobu hrozí být vbrzku miliardy.
Pod tlakem obřích dotací počet instalací FVE loni v Česku prudce vzrostl. Za rok 2022 bylo zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziročně nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos. Naráží nejen na nedostatek materiálů a odborníků, ale také na amatéry, neřkuli podvodníky. Roste riziko, že tisíce nových majitelů malých solárních zdrojů nikdo k celostátní síti nepřipojují. Proč? Problémem není jen hrozba nadprodukce v kombinaci s malým odběrem ve dnech pracovního klidu, ale také vlastní kapacita elektrické sítě. Ta byla totiž dosud dimenzovaná na velké centrální zdroje a není zatím připravena pojmout tisíce malých výrobců, jejichž produkce je občasná a přerušovaná. Státní firma ČEPS proto ve své varovné analýze zdrojové přiměřenosti české přenosové soustavy MAF CZ 22 (komentář zde) 1. března upozornila, že taková zásadní změna zdrojů si vyžaduje investici do všech druhů sítí v ČR 400 miliard korun. Odhaduje se, že přitom každých 60 miliard investic znamená jednu korunu navíc k ceně každé jedné kWh elektřiny.
Společnost ČEZ Distribuce nedávno uvedla, že v ČR je pod budoucí smlouvou připravena k připojení kapacita 12,8 GW, v drtivé většině solární. Krizovou situaci na letošní velikonoční pondělí způsobila nadvýroba ze současné kapacity FVE 2,4 GW, která se tedy má nejméně zpětinásobit. Solární byznys je opět neuvěřitelně výnosný: majitel má obří dotace na stavbu FVE, garanci výkupních cen, kdy – podle očekávaného růstu vzájemně se kanibalizují nadprodukce – budou výkupní ceny klesat až k nule či dokonce do záporu. A jako o Velikonočním pondělí v případě nutnosti úplného odstavení FVE v síti dostanou příslušné kompenzace. Zatímco výhody pro solárníky jsou maximální, povinnosti vůči zásadnímu požadavků bezpečnosti a stability sítě nemají žádné. Zatímco jsme ještě nezaplatili největší polistopadový finanční tunel, který solárním baronům v letech 2010 až 2030 přinese z kapes daňových poplatníků 800 miliard korun, vjíždíme do nového solárního tunelu.
Dominantní energetická firma ČEZ, která odpovídá za 80 % české energetiky a v níž česká vláda vlastní 70 % akcií, pokračuje v realizaci své zelené strategie. Ambiciózně chce ČEZ ukončit výrobu z uhlí už v roce 2030, snad s výjimkou nejmodernější uhelné elektrárny Ledvice. Následná nedostatečná těžba uhlí ovšem povede ekonomicky k zavření dolů i pro ostatní subjekty, jež uhlí potřebují pro své soukromé elektrárny a teplárny. Hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek v Hospodářských novinách 14. dubna vylíčil světlé zelené zítřky ČEZ s tím, jak bude budovat solární a nově také masivně větrné elektrárny. Je to prý garance levných cen a bezpečné energetiky. Je tristní číst bezuzdné lži od vysokého manažera ČEZ, kdy pan Řežábek zřejmě nevnímá zákony fyziky a přírody, kdy všestranně dotovaná solární energie je dostupná 10-12 % z času roku, rovněž tak dotované větrné elektrárny v Česku mají časovou využitelnost kolem 20 %. Rok má ovšem celkem 8760 hodin a v drtivé většině času tak OZE nevyrábějí vůbec nic. Díky produkci ze slunce a větru se sice nemusí elektřina vyrobit z uhlí, ale emisní uhelné a případně nové plynové zdroje musí zůstat v pohotovostní záloze.
Omezování produkce z uhlí a plynu ve prospěch solárů a větrníků ovšem musí být samozřejmě také dotováno, jinak by takové zdroje zbankrotovaly. Takže součet nákladů na nové tzv. obnovitelné zdroje a potřebné záložní emisní zdroje v kombinaci s obřími investicemi do sítě a její složitým řízením a případně drahými úložišti vytváří třaskavý mix prudce rostoucích nákladů a tím i cen elektřiny i tepla pro spotřebitele. Jestliže se v EU i v Česku mluví o potřebě úložišť energie, jsou v podstatě jen dvě: obří baterie a výroba zeleného vodíku z případné nadprodukce ze solárů a větrníků. Jak spočítal think-tank Realistická energetika a ekologie, na zásobování elektřinou celé ČR pouze na 24 hodin by byla potřeba postavit bateriové úložiště velké jako vesnice, které by s 10letou životností přišlo finančně na ekvivalent ročního HDP země. Produkce zeleného vodíku elektrolýzou při zřetězení všech nákladů podle výpočtu profesora Františka Hrdličky z ČVUT potřebuje na výrobu 1 kWh z vodíku investici 3,9 kWh z jiného druhu elektřiny.
Jak ve své analýze a také na semináři v Senátu o energetice dne 13. dubna upozornil šéf ČEPS Martin Durčák, s ohledem na upřednostňovanou instalaci občasných zdrojů energie dominantně ve FVE si bude muset ČEPS objednat a samozřejmě zaplatit nové zdroje výkonové rovnováhy. Z logiky by to měly být zřejmě asi tři velké paroplynové elektrárny financované tzv. kapacitními platbami. Jejich povolení je ovšem třeba napřed asi 3 roky dojednávat s Evropskou komisí. Kdo ale ze soukromých podnikatelů takové nové elektrárny včas postaví, když nemá jasnou perspektivu jejich provozování a návratnosti své investice s tím, že i zemní plyn je vnímaný v EU jen jako přechodné emisní palivo a Německo s ním chce ve prospěch zeleného vodíku skoncovat už v roce 2035?
Politicky prosazované ukončení výroby energie z uhlí do roku 2030 podle analýzy ČEPS dovede Česko již od roku 2025 k rostoucí závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí, kdy podle výpočtů ČEPS přijde jedna dovážená kWh na 11,50 kč silové elektřiny v dnešních cenách (plus regulované položky a daně). Protože podle ČESP se má do roku 2040 čistá spotřeba elektřiny proti loňsku zdvojnásobit na 120 TWh ročně (mj. v důsledku přechodu na elektromobily a tepelná čerpadla), v tomto roce už bude chybět stabilní elektřina 1085 hodin v roce, pochopitelně nejvíce v zimních měsících roku. Energetici si pak nedodávku takové elektřiny oceňují na 96 korun za 1 kWh silové elektřiny.
Na zmíněném semináři v Senátu 13. dubna od všech vystupujících v podstatně jednohlasně zazněl požadavek, aby se Česko maximálně soustředilo na urychlení výstavby čtyř nových velkých jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně a na jejich regionální doplnění o budoucí technologii malých modulárních reaktorů. Do doby jejich zprovoznění by byl předčasný odchod od uhlí nesmírným rizikem pro rozvrat energetiky a další existenci průmyslu, který Česko živí. Zvítězí špinavé zájmy (nejen) solární lobby, nebo racionalita, fakta a čísla?
Dotační solárí baroni na vekmonku, tak je skrouhli jak „velební ustavní činitelé jak důchoce. ..bude rvačka „lobbystů s kchárlateli nebo budou trestat vypínače? A příště dají blackout přetížením sítě, není jen z mála ale když to rvou jak čt „soustruháty na 3 000% povznesenými, ty mede.
https://www.youtube.com/watch?v=hr7qgmpt60o
solární … vejminku, doteď mne ty zatracený klávesy šli
A neměli by majitelé FVE nést riziko podnikání? Kde to jsme? Co takhle heslo trh?
Ona ta tzv. zelená energie moc zelená není. Pro její přebytku jsou potřeba úložiště energie, třeba baterie, ale není to nic jednoduchého, ani vůbec něco levného.
Je to cesta do pekel.
A Němci si odstavili poslední tři jaderné elektrárny.
To je fakt na palici. Nakonec my nebudeme mít elektřinu, protože ji budeme muset dodávat do Německa.
Heslo trh. Ke sklonku života spálil rukopis klausismem tak adorovany, kde jeden odstavec o cca 4 větách věnován neviditelné ruce trhu, sám Skot Adam Smith, který se považoval za filosova, ne ekonoma, ale na konci života se za ten spisek asi size A4 styděl. A filosof Karel Marx, na jedné straně senátu sedí sudy petroleje a na druhé žoky bavlny. Píšete v jiném komentu, že se modlíte, doporučuji, jako marxista, Rerum novarum, jeho svátosti, papeže Lva XIII. Církev svatá ve své nejsvětější chvíli. To není dnešní Zdechlina, korupčníz z EP v Bruseli.
Energetika dnes nemá s trhem nic společného. Jde o čistou politiku, která se aktuálně jmenuje grýndýl. Vylhaná kolektivistická ideologie vedoucí ke krachu ekonomiky.
Kdyby solárníci nesly riziko na své triko, žádné fotovoltaiky by nebyly. Bez dotací by to nikdo nekupoval. A výrobu elektřiny v době, kdy ji nikdo nechce by neprovozoval. Tady nejde o elektřinu, ale o peníze. Jak ve formě dotac,í naše peníze nacpat do kapes fotobaronů. Celý EKO je jen LEŽ a podvod.
S těmi tepelnými čerpadly je to pane autore trochu jinak. Pokud budou nahrazovat hlavně tzv. přímotopy a el. kotle, je to naopak úspora a docela zajímavá, dělá to jen třetinu původního odběru. Jen si to spočítejte. Odběry že sítě u systému TČ vzduch/voda klesnou na zhruba třetinu. U systémů TČ voda/voda je to dokonce jen pětina původního odběru.
Jinak s textem velký souhlas.
Zde v Česku se dostali k moci kseftmani a banda politických amatérů, kteří jdou jen po penězích a elektrotechnika je nezajímá a nic o tom neví. Jen na úseku fotovoltaiky jsme po léta všichni odběratelé fotovoltaiku dotovali ročně ohromnými balíky peněz, poslední roky to bylo ročně průměrně 45 miliard korun! A platili to občané, podnikatelský sektor a stát. Za ty peníze kdyby se investovaly do výstavby jaderných elektráren, bychom měli navíc dvě tři JE Temelín a ještě by nám zbylo! Nyní nám ujel vlak a díky debilismu „grýndýl“ nám sem v unucovaného ze Západu, jsme úplně nahraní.
Stavět elektroenergetiku na zdrojích OZE může jen ten kdo problematice ani trochu nerozumí. El.soustava je spešl složitá el. síť skládající se ze zdrojů a odběrů a to musí být neustále v rovnováze kde výkon soustavy odpovídá zase odběru. A platí to pro každý okamžik. A velikost výkonu soustavy se mění v čase (dlouhodobě, ale i někdy ve velmi krátkém čase) nejen podle zatížení, ale i podle přechodových jevů, což jsou třeba poruchy, ale i jiné technické záležitosti. V ČR je potřeba stálého výkonu v rozmezí cca 6 až 12,5 GW. Tepelné a jaderné elektrárny ČR mají instalovaný výkon cca 14,5 GW. Už z letmého pohledu vidíme, že nemůžeme se zbavit bez náhrady tepelných elektráren, jinak by tu byl ohromný deficit a velký problém, elektřiny v Evropě je nyní velký nedostatek a bude to díky Německu a vůbec Západu horší a horší. A zdroje OZE tj. především fotovoltaika a větrné elektrárny nemají stálý výkon a hlavně ani nejdou regulovat, což potřebujeme. Vodu do toho nezahrnujme, té máme nedostatek ve vodních elektrárnách a hlavně se používá pro náhlou regulaci soustavy. Náhlé vypínání fotovoltaiky ovšem není ta správná a potřebná regulace, tím naopak zařízení třeba fotovoltaiky velmi trpí a stává se, že pak ani všechny větve FVE o znovu připojení FVE nenajedou. Nedávno jsem toho byl svědkem u FVE 3,2 MW, trochu bokem do oboru dělám, takže vím o čem hovořím. Ta uvedená hodnota, že ČEZ vypnul FVE o výkonu 400 MW byla pokud to správně chápu součtová.
Jinak současná situace jen naší země je velmi vážná a to kam se podíváte, zemi vládnou lidé, kteří nerozumí technice a ekonomii a jejich chování odpovídá politickému zadání jednak globalistů ze Západu a pak se podřizují zájmům různých spešl skupin lidí u nás, které bych jemné nazval „finančními akrobaty“, bohužel to vše jde proti zájmům široké veřejnosti, tedy občanům ČR, ale i podnikatelskému sektoru, který je pod obrovským tlakem a vůči konkurenci ve velké nevýhodě. A vláda těchto zaprodanců a amatérů posílá navíc desítky miliard korun na Ukrajinu, na úkor naší země a našich lidí!
Už chápete, že nás čeká něco jako armagedon a šílený propad životní úrovně? Ne? Tak si počkejte, ale nebude to dlouho trvat, je to otázka dvou tří let a bude velký sešup!
A to se pořád prndá o volném trhu, který ovšem je jak paní Columbová
Od autora reálný popis situace. Jen s tou závislostí na dovozu elektřiny to nebude tak horké. Ono totiž nebude odkud ji dovézt. Spíš se bude vypínat, buď (napřed) řízeně, nebo (v zápětí) rozpadem sítě. Jaderky nejsme schopni v potřebné době zprovoznit, zvlášť, když jsme si zakázali ruské a čínské dodavatele.
Jelikož státní politika (nejen) v energetice totálně selhává, měli by ti, kteří trvale dostupnou elektřinu nezbytně potřebují, začít přemýšlet o tom, jak se odstřihnout od státní infrastruktury. Bude to samozřejmě hrozně drahé. Ovšem cena elektřiny od ČEZu a spol., jak popisuje i autor, půjde taky strmě nahoru. Bez záruky spolehlivosti (dostupnosti) dodávky. Alternativou je i ta dnes propagovaná „komunitní energetika“. Ovšem ne v té debilní formě, jak to soudruzi vymysleli, ale založené na ostrovním provozu s možností vzájemné výpomoci, s efektivními řiditelnými spolehlivými zdroji. Křetínský s Tykačem vědí své a skupují po světě zásoby uhlí.
Na semináři si sice hezky poklábosili energetici s politiky, ale to je asi tak všechno. Copak pánové dělali posledních dvacet let? Bursíkův zákon o OZE byl schválen v r. 2005.
S tím samozásobením elektřinou tedy např. výrobou ve velkých firmách máte pravdu. Dělal jsem za sociku chvilku ve fabrice, co měla vlastní velké uhelné kotle (4x 50 tun páry) a výrobu vlastní elektřiny (dva alternátory) pomocí turbín poháněných přehřátou párou a šlo o výkon zhruba cca 5 -8 MW a tak fabrika byla v podstatě na státní energetice nezávislá. Nicméně tehdy byla cena elektřiny velmi levná a tak provoz alternátorů byl v podstatě záloha, když vypadla napájecí síť 35kV, která byla tehdy dost nespolehlivá. Bylo to na Ústecku. Tehdy tam mohl být výpadek elektřiny jen max. na půl hodiny, jinak by nastaly ohromné ekonomické škody, chemické provozy byly na elektřině totálně závislé…..
A nyní k tomu také nastala doba, nicméně je to kapitálově velmi nákladné a hlavně je zde velká nejistota, zda hospodářství ČR nezkolabuje, všechny indicie to naznačují! A tak ve fabrice si postavit malou závodní elektrárnu by přišlo na desítky milionů a jistota z efektivnosti a navratnosti v blízké budoucnosti tady není.
Jen na Ústecku byly desítky závodních elektráren. Nejen chemické provozy byly a stále jsou na bezpečné dodávce životně závislé. Např. v úžínském „staliňáku“ hrozil (hrozí?) při výpadku výbuch etylénu. Staliňák měl (už nemá) dvě obří závodní elektrárny – už z doby, kdy se ještě jmenoval Hermann Göring Werke.
Že je to drahé, o tom není pochyb. Je ovšem na zvážení, jestli to není výhledově levnější, než se spoléhat na „veřejnou“ energetiku.
Sorry, nikoli Úžín, ale Záluží…
Jakmile se něco takto výrazně propaguje a podporuje viz. fotovoltaika a tepelný čerpadla, tak v tom bude do budoucna velká bouda. Nevýhoda tepelného čerpadla je jeho závislost na el. proudu. Takže je jasný, že si osefujou všechny druhy vytápění a výroby elektřiny, aby občani platili jak mourovaty, zisky šly cizákům a jiným vyzirkum a většina z nich jim za to ještě poděkuje, protože tak to má být, tak je to správně a za všechno může Putin a Babiš.
Je vidět, že TČ vůbec nerozumíte. A jakou máte zálohu u el.přímotopů a elektrických kotlů? Člověče vy se mi zdáte. Já mám hned dvě TČ a třeba to starší LG vzduch/voda 9 kW mi napájí už cca 14 let dům a bere to ze sítě jen cca 2,5 kW a to samozřejmě jen po dobu kdy to pracuje. Za ta léta byly jen dvě malé poruchy. A pro případy, že by byl výpadek elektřiny na delší dobu třeba několik hodin, mám dnes díky podnikání, protože jsem to potřeboval, tři náhradní benzínové zdroje a ten největší 4,5 kW elegantně TČ může napájet a s rezervou.
Je zajímavé, že do oboru, kterému ti co tomu nerozumí se pořád vlamují a kecají kraviny! Na TČ, kterých jsou minimálně desetitisíce, jede celá Skandinávie a dost velká část Německa. Jsem proti „gryndýlu“ a násilné elektrifikaci automobilové dopravy, ale tepelná čerpadla jsou v pohodě a přináší slušné odlehčení el. sítě! Jsem i pro fotovoltaiku, ale jen pro tu rozumnou, bez těch lánů na polích, ale jen na střechách budov a objektů. To dává smysl.
Já jsem taky pro fotovoltaiku, konečně jednu (na zahradě – bez připojení k síti) jsem si postavil. Ale zásadně bez povinného výkupu a se zodpovědností za odchylku.
Souhlas!
Maxime, víte co mne se re? Že jsme do toho tlačeni. Já TČ nechci, nehodí se to do mého bydlení. fotovoltaiku nechci už z principu. Ale hlavně, mám vše na plyn, vybudované a fungující….a přijde posra ná vláda darebáků a nutí mne do něčeho, co prostě nechci financovat, předělávat….proč jako?! Za komunistů bylo líp, ti mne do ničeho nesmyslného a předraženého nenutili. Energie byly levné a dostupné.
2,5 kW, to jako v létě? A pokud chcete v mraze – 15, který tu letos mimochodem nebyl mít doma 21, tak teď se pochlubte se spotřebou! Pokud ovšem nebydlíte v 20m garsonce.
Správný údaj spotřeby ze sítě je něco kolem 3kW, ovšem přerušovaně v závislosti na venkovní teplotě, ten ziskový poměr u TČ vzduch/voda je 1 ku 3, přičemž klesá někde kolem mínus 10-12 st. C a tak tomu pomáhají uvnitř instalované přímotopy. U mě je too 2x 2kW, ale ty jsou zapínány jen při hlubokých teplotách. Nicměně v oblasti teplot -10 st. do +15 st. C TČ maká absolutně bez problémů. Záleží vždy na typu, já mám už starší typ LG THERMA V, tepelného výkonu 9kW.
K tepelnému čerpadlu jsem se dostal tím, že u nás v obci není plyn a potřeboval jsem topit něčím, co nepotřebuje obsluhu. Kotel Viadrus na dříví a uhlí mám doma jen jako rezervu a prakticky nikdy jsem ho za ta léta nepotřebovat uvést do provozu.
TČ má neskutečný komfort, co se týká obsluhy, já mám tzv. inventor, takže spíná velmi postupně, potichu a dokonce mám volbu tichého nočního provozu, což jsem nikdy nepotřeboval. Já mám tzv. split systém, tj. dělené TČ, kdy venku je jen kompresor a zbytek je za zdí v garáži, nyní dílně. Dnes ovšem jsou hodně zavedená čerpadla tzv. monoblok jako např. ACONT, ale i třeba NORDLine všechno je to v bedně venku a uvnitř máte jen ovl. panýlek a např. to poslední od kluků od Mělníka stoji základ 9,5kW topného výkonu jen 75 tisíc korun. U těchto menších výkonů to jde připojit jednofázově, což je další výhoda.
Nikomu to nevnucuji, ale něco o tom vím a mám s tím dobré 14 leté zkušenosti. Holt spousta lidí netuší, že tato obrácená větší lednička pracující na „Carnotovým oběhu“ je mimořádně chytrý vynález lidí a že vy si vlastně berete energii pro vytápění v budově z venkovní atmosféry, kterou vlastně ochlazujete. A maká to slušně do dost nízkých teplot. Kvůli zamrzání, to občas najede do reverzního chodu, ale jen na chvíli kvůli odmrazení.
Jinak samozřejmě pro národ panelákový to není moc použitelné, max. mohou lidé ve městě v paneláku použit klimatizaci, dnes skoro všechny umí i topit, ale uvnitř to víří vzduch a to nemusí být každému přijemné. A maká to jen do menších nižších teplot než spešl TČ určené pro vytápění domu.
„Pomáhají mi instalované přímotopy“, proboha vy jste jak ta naše vláda, šup jinam! Ptal jsem se pro to, že známý má u instal. TČ najednou platbu za el. z 20, 50t Kč.
Ono je třeba mít záložní zdroj elektřiny pro topení pro dobu, kdy to už TČ nezvládne. To znamená, že platíte za elektrický výkon, který je pro Vás rezervovaný. Tj plat za jistič.
Osobně jsem pro cokoli. Jen bez dotací. Bez dotací na FV bez dotací na TČ……. A jen pro zajímavost, provoz TČ je (spotřeba elektřiny ) dražší než topení plynem. A podstatně vetší počáteční investice. A FV je hovadina od A do Z. ……..A dotace jsou vlastně krádež peněz daňových poplatníků.
Vy jste poměrně naivní, poslechněte si toto, kde mluví o vypínání tepelných čepradel :), ještě je možnost, že by jste si na zahradě udělal přečerpávačku.
https://www.youtube.com/watch?v=_Da7aQ2okqM
Vy vůbec problematice nerozumíte a pořád si pletete dojmy s pojmy. TČ jsou dávno energetikou na vybrané časy denně vypínány dálkově systémem HDO tj. hromadné dálkové vypínání, kdy jde o pulsy posílané signály po silnoproudé soustavě posílané až k odběratelům. A tam jsou zařízení jako FMX apod., která vybrané spotřebiče u odběratele na čas vypínají. Tedy pokud je to správné zapojené. A to také právě kontroluji. Je to zcela běžné, když to uvádím někde do provozu, tak je tam zaveden povelový vodič /N/ a přes ten je na čas, obvykle 2 hodiny denně tepelné čerpadlo podobně jako bojler a přímotopy vypínáno.
Člověče vy jste nepochopil pointu, TČ jsou jako náhrada el.přímotopného a el. vytápění (kotle ap.) velmi žádanou náhradou a odlehčuje to významně el.soustavu v celé zemi a to významně!
Nechápete vůbec pointu člověče! Já jsem proti velkoplošnému zavádění zdrojů OZE, proti „gryndýlu“ či energiewende, ale to, že si ti hajzlové berou do huby i tepelná čerpadla neznamená, že tato jsou pro používání špatná a nevýhodná. Fakt se z toho picnu, kdekdo co tomu nerozumí do oboru krafe a ještě hloupě.
Pánové Noveský a Štěpán jsou dobře kvalifikovaní a dané problematice velmi dobře rozumí, mám je oba rád a vážím si jich, ale oni kritizují něco jiného a nikoliv tepelná čerpadla jako taková, oni kritizují nám vnucovaný systém, který vše převádí na elektřinu, přičemž výrobu elektřiny v klasických zdrojích nahrazuje nespolehlivými a neregulovatelnými zdroji OZE! A pokud by se TČ používala jen k náhradě současného přímého vytápění elektřinou tj. kotly a přímotopy, tedy ty používané, byl by to docela slušný přínos pro odlehčení el.soustavy!
Ještě to doplním, samozřejmě počítáte s tím, že budete mít benzín do centrály atd. a elektřina vypadne jen chvíli, plyn bude, což klidně nemusí bejt pravda. Čtu vaše komentáře ohledně ž a Ž a musí vám bejt jasný, že oni udělají všechno proto, že nebudete mít žádnou zálohu a budou vás mít komplet pod kontrolou a nebude to fungovat jako kdysi. Takže jste trochu v rozpolcenej, něco víte a přitom věříte tomu, že to tak nebude.
1 díl zde:
https://youtu.be/ISBUfC0vwlM
A samozřejmě celá tahle sranda s fotovoltaikou a TC je totálně pokřivená systémem dotaci a výkupních cen elektřiny, hlavně, když se to rozjizdelo. Něco na úkor někoho jinýho.
Máme tu novou formu trhu. Už není trh volný, ale máme tu dotační trh. Tohle by ani Hitler s komunisty nevymyslel.
Tepelná čerpadla jsou sice fajn, ale prostý výpočet říká, že když vyrobím elektřinu spálením paliva s účinností asi 30%, transformuji ji, pošlu dráty stovky kilometrů daleko, zas transformuji a tím poháním tepelné čerpadlo které má zisk asi trojnásobný, tak získám zhruba tu původní energii která se spálením paliva uvolnila. Takže to čerpadlo je tam vlastně navíc. A tudíž to žádná velká výhra není. Jen je to pohodlné.
Podobně je pitomost spalovat plyn z bioplynek na výrobu elektřiny místo toho, aby se po vyčištění dodával do plynárenské sítě. 2/3 energie se tak ztratí.
A účinnost jaderných elektráren je doslova žalostná, získáme jen asi 5% uvolněné energie. Na to jsou tam ty obří chladicí věže, pouštíme teplo do vzduchu, 95% energie zmizí.