12.2.2025
Kategorie: Společnost

Šikana na školách narůstá, protože ji stát vlastně podporuje zákony

Sdílejte článek:

STANISLAV KORITYÁK

Minulý týden zahýbala internetem série případů šikany mezi dětmi na Moravě. Zásluhu na tom má především maminka, která zveřejnila video, zachycující brutální útok na svou dceru. Za to, že na problém upozornila, bychom jí měli poděkovat. Ovšem počátek problému není v rodině nebo ve škole. Je v legislativě, která chrání více agresora než oběť a brání v postihu agresivních dětí.

Je možné, že maminka zveřejněním záběrů porušila osobnostní práva šikanujících agresorů – občan nesmí zveřejnit identitu grázla, který napadá jeho dítě, a nesmí své dítě ani bránit. V roce 2021 byli rodiče za obranu své dcery odsouzeni, mimochodem také na Moravě.

Manželé měli brutálně napadnout skupinku romských dětí

Tak zněl jeden z titulků, informujících o útoku manželů na skupinu dětí v reakci na opakované napadení své dcery skupinou Romů v Lipníku nad Bečvou. Dle advokáta odsouzené maminky byla obžaloba postavena na výpovědích těchto dětí, na výpovědích lidí z komunity a na znaleckém posudku, který hodnotil věrohodnost těchto výpovědí. Takto advokát shrnul důkazy: „Jediným důkazem proti mé klientce je písemné vyhotovení obžaloby, žádný jiný důkaz jsem nenašel.“

Soud v odůvodnění rozsudku uvedl, že se děti shodly ve svých výpovědích, a proto jim věřil. S ohledem na jejich věk ale nelze vyloučit, že se domluvily. Zvláště když se v případu angažovali i zmocněnci, kteří s dětmi událost určitě dobře probrali.

Je příznačné, že napadení romských dětí policie a soudy řešily. Napadení dcery odsouzených rodičů nikoliv. Požívá snad jejich dcera menší právní ochrany než romské děti? Evidentně ano. Za ni se žádný zmocněnec nepostavil. Nebo to bylo proto, že agresivní děti byly nezletilé, a případ byl odložen? Proč byla zveřejněna plná jména odsouzených rodičů v médiích? Média neměla potřebu chránit osobnost jejich nezletilé dcery? Kdyby někoho zavraždila, její příjmení bychom neznali. Ale protože byla napadena, tak jej známe.

Je zvrácené, že nesmíme bránit své vlastní děti

Případ z Lipníku nad Bečvou jsem uvedl záměrně, protože je tomu hodonínskému velice podobný. V obou případech figuruje dívka, napadená mimo školu skupinou dětí. Manželé v Lipníku byli odsouzeni jen na základě tvrzení skupinky těchto dětí: „Soud má zato, že výpovědi poškozených lze považovat za věrohodné. Jsou podporovány nezávislými očitými svědky a nepřímo i závěry znaleckého posudku, který se vyjadřoval ke zranění,“ uvedla soudkyně Markéta Langerová.

Zajímalo by mne, jak by asi vypovídaly děti z Hodonína, kdyby neexistovalo video a maminka by někoho praštila. Jakpak by vypovídali nezávislí „očití svědkové“, kteří se útoku na videu smáli? Také by zmocněnci mluvili o brutálním útoku matky na skupinku dětí? Jakpak by se zmocněnci vyjádřili k brutálnímu napadení dívky? Obligátním, že „děti se jen pošťuchovaly“?

Děti jsou u nás beztrestné – a ti skuteční grázlové to dobře vědí

Šikana existovala vždycky, ale jednalo se o skrytý jev. Agresoři věděli, že dělají něco špatného. Šikanovali skrytě. Neexistovalo internetové hrdinství. Dnes mají pocit, že dělají něco zábavného. To je důvod, proč své udatné skutky zveřejňují na sociálních sítích. Velice by mne zajímalo, kdo natočil video, zachycující útok na dívku v Hodoníně, a jak se video dostalo k matce.

Mezi dětmi nenarůstá jen šikana, ale agrese obecně. Souvisí to s mnoha jevy, ať už jsou to sociální sítě, násilné počítačové hry, nebo bezbřehá výchova, která dítěti nevštěpuje, že má práva i povinnosti a že jeho práva končí tam, kde začínají práva někoho jiného.

Největší vliv však má legislativa. Když jsem bydlel v brněnském Bronxu, byla na denním pořádku vloupání do sklepů a bytů. Dělo se tak v dopoledních hodinách, v době výuky. Zloději se nezabývali nějakým otevíráním zámků. Dveře prostě vyráželi a vzhledem k hluku, který způsobili, na ně někdo zavolal policii, která je zadržela. Ale to jim vůbec nevadilo.

Jednalo se obvykle o čtrnáctileté hochy, kteří měli dost síly na vyražení dveří, ale nebyli ještě trestně odpovědní. Když jsem hlásil vloupání do sklepa, zeptal jsem se policisty, zdali vedou nějakou statistiku, kdo jsou ti zloději. Řekl mi, že ne. Ale ve školách se za účelem zvýhodňování statistika vede. Zvláštní. Ve školní evidenci na obědy zdarma Romové existují, v policejní statistice nikoliv. Na policii jsou obvykle evidováni jako Češi.

Hrajeme si na wellbeing a přitom dětem nedokážeme zajistit ani bezpečnost

V současné době objíždějí školy šašci z neziskovek a za státní peníze pořádají wellbeing, což se dá přeložit jako osobní pohoda. Jak může někdo někomu jinému zajistit osobní pohodu, netuším. Dle mého názoru si ji musí nalézt každý sám. Ale jelikož jsou na to vypsány tučné dotace, experti z neziskovek to dokážou.

Myslíte, že šikanované dítě ve škole zažívá nějaký wellbeing? K čemu je dobré, že mu nějaký kašpar z neziskovky přijede vykládat nesmysly, nebo s ním cvičí jógu (i takovou podobu wellbeingu jsem zaznamenal)? Pokud dítě nemá zajištěnou osobní bezpečnost, nemůže zažít jakékoliv nadstavbové pocity jako třeba wellbeing.

Takovýchto fiktivních her se na českých školách hraje mnoho. A všechny mají jednoho společného jmenovatele – bezzubost a malou nebo žádnou účinnost. Hrajeme si na metodiky prevence. Hrajeme si na psychology. Hrajeme si na výchovné poradce. Hrajeme si na protidrogovou prevenci, která často spočívá v tom, že za dětmi pod hlavičkou neziskovky přijede student na brigádě. Nikdo však neměří výsledky těchto intervencí. Mají tyto aktivity vliv na reálné chování problémových dětí? Pokud ne, nepotřebujeme práci oněch „podpůrných profesí“. Kdybychom měřili dopady přijatých opatření, museli bychom si přiznat, že se jedná jen o kouřovou clonu, která má zakrýt, že je to vše k ničemu.

Ve škole, kde chybí kázeň, většinou neprobíhá výuka

Pokud není ve třídách kázeň, nemá učitel šanci něco naučit. Že tomu tak je, se obvykle pozná podle toho, že všechny děti ve třídě zažívají úspěch a všichni mají samé jedničky. Učitel, který si neumí zjednat kázeň a podřizuje se dětem, je snadno vydíratelný. Reálně neučí, a proto musí dávat samé jedničky (vyjma výchov, a ani tam to neplatí stoprocentně).

V širším smyslu to platí i o škole jako celku. Pokud nejsou děti vytíženy, přichází na řadu nuda a s ní vandalismus a šikana. Škola, kde všichni mají stejný názor a vše je v pořádku, obvykle má nějaký problém. Ve zdravém kolektivu nikdy nemají všichni stejné názory.

Na děti fakticky neexistují výchovné nástroje – všechny jsou mimo zákon

O tom, že za výchovu zodpovídá primárně rodina, není třeba diskutovat. Ale mnohé z rodin jsou nefunkční, a tak nevychované děti ve školách i na veřejnosti potkáváme. Bohužel, problémy se nevyhnou ani rodinám, které se snaží děti vést řádně. Proč? Protože nemají nástroje, jak dítě usměrnit. Mohou si rodiče dovolit dát dítěti jednu výchovnou, když je ve školách aktivisté proškolují, že se jedná o násilí na dětech?

Obdobně je na tom škola. Ani ta nemá kromě černých puntíků, bu-bu-bu a poznámek nic, čím by mohla agresivní dítě usměrnit. Pokud se učitel rozhodne agresivní dítě zpacifikovat, hodně riskuje. Vzpomeňme na případ v Kyjově. Nastoupili aktivisté a pokusili se pedagoga zlikvidovat. Naštěstí za ním vedení stálo. Ale i to riskovalo, že se hněv přenese i na něj.

Na běsnícího žáka lze zavolat policii nebo záchranku, která jej odveze na psychiatrii. Ale než někdo přijede, může agresivní žák někoho zranit. Dá se jednat i se sociálkou – opět je to nadlouho a výsledek nejistý.

Chci tím říci, že škola nemá bezpečné páky, aby mohla zakročit, a tak mnohdy dochází k tomu, že problém raději zamete pod koberec. Nechce riskovat střet s agresivním rodičem žáka. I při prokázané šikaně mohou rodiče stále ještě vyrukovat s nějakou poruchou a obvinit školu ze špatné péče po postižené dítě.

Nakonec – páky nemá ani policie. Ta sice může zasáhnout v případě probíhajícího útoku, ale i tak se vystavuje mediálním útokům aktivistů. Pamatujete na případ, kdy patnáctiletý výrostek ukradl na mítinku reproduktor? Policie zasáhla a byla obviněna z napadení postiženého chlapce, který jen „poponesl“ reproduktor. Byl to totiž autista. Proč si matka svého postiženého synáčka nepohlídala, média neřešila. Dokonce i v případě, že se nebohé dítě dopustí vraždy, je beztrestné. Ale dospělý, který by se mu ve zločinu pokusil zabránit, riskuje kriminál.

Žák má právo na společné vzdělávání bez ohledu na to, jaký je on sám

Toto je věta ze Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, kterou na návrh Roberta Plagy schválila Babišova vláda. Má právo bez ohledu na to, jaký je… A jaká práva mají ostatní děti ve třídě? Mají právo alespoň na osobní bezpečnost? Mimochodem – společné vzdělávání je eufemismus pro inkluzi.

V důsledku inkluze je agresivní dítě automaticky považováno za postižené. Pokud jsou rodiče aktivní, celkem snadno mu zajistí diagnózu „porucha chování“. Příznačné je, že v poradnách se nehledají příčiny této poruchy – někdo by se mohl urazit. Kdysi jsem se při proškolování zeptal odbornice z neziskovky, čím se liší nevychovanost od poruchy chování. Dozvěděl jsem se, že právě jen existencí tohoto papíru.

Co s tím?

Určitě bych snížil trestní odpovědnost v případě násilných trestných činů na 12 let. Zároveň bych automaticky zkoumal, jak o dítě rodina pečovala, zda se po nocích nepotulovalo atd. V případě zanedbávání péče bych trestně stíhal i rodiče, zvlášť pokud by nechodili do práce. Člověk, který pracuje na směny, nemá moc možností ohlídat dítě.

Školy by zase měly mít možnost žáka vykázat z výuky a v případě, že by to nepomohlo, žáka vyloučit. Takový žák by pak nastoupil do výchovného ústavu s pevným režimem dne, s povinností sebeobsluhy – úklid, příprava svačiny a snídaně, žehlení, praní, aby získal potřebné návyky a neměl čas na lumpárny. A opět. Jak dnes mohou fungovat výchovné ústavy, když jsou odvoláváni ředitelé za to, že jsou na chovance málo hodní? Ty děti tam přece nejsou na rekreaci! Nezašli jsme s tou humanitou příliš daleko? Vždyť my už se pod diktátem lidských práv bojíme chránit vlastní děti! Přijde vám to normální? Mně ne.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)