31.7.2024
Kategorie: Společnost

Proč se lidem nechce padnout za Českou republiku?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ve Švédsku znovu zavedli povinnou vojenskou službu. Ale má jistá specifika. A právě švédská specifika zkoumají ostatní státy Evropy, protože mladých lidí v uniformě je prostě málo. Ve Švédsku takhle prověří letos 110 tisíc mladých dospělých před dovršením dvaceti let. A část z nich pošlou na povinný výcvik v délce od devíti do patnácti měsíců. Ať chtějí, nebo nechtějí. A u nás? Obrátil jsem se na ministerstvo obrany s dotazem, kolik lidí využilo nabídku takzvaného dobrovolného předurčení. Z české kotliny očividně zní – ano, válčit je třeba, ale ať válčí jiní, my si to v klidu odsedíme v závětří. Jak je naším zvykem.

Otázka je vlastně jednoduchá, ač provedení je trochu obtížnější. Jak militarizovat společnost, aby ochotně skočila do montérek války. Ve Švédsku v roce 2017 v reakci na anexi Krymu zavedli povinnou a genderově vyváženou vojnu pro čerstvě dospělé. V plánu bylo odvést do armády na výcvik 4 tisíce branců ročně. Tento rok si zvýšili cíl na 8 tisíc odvedených branců.

A nepostupují jako my kdysi kdy k odvodu musel každý a každý byl také odvedený. Pozvou si před odvodní komisi potenciální brance, letos až 110 tisíc, hlásí Politico. Z nich chtějí vybrat 8 tisíc statných jedinců, kteří pak dostanou od státu befelem narukovat na povinný výcvik. Zkoumá se jak fyzická zdatnost, tak i duševní zdraví. Ze 110 tisíc se pošle 100 tisíc zase mamince pod sukně, zbytek musí, ať mají plány jakékoliv, nastoupit na apelplac a několik měsíců se cvičit v umění vojenském.

Švédskou metodu zkoumají Němci i Nizozemci. Jestli se do Švédska upřel pohled i naší ministryně pro válčení, nevím. Předpokládám, že ano, protože takzvané dobrovolné předurčení se setkalo trochu s fiaskem. Davy se nehrnou.

Oslovil jsem ministerstvo obrany s otázkou, kolik Čechů a Češek se k dobrovolnému předurčení přihlásilo. Odpověď přišla, dovolím si ji ocitovat:

„Ministerstvo obrany eviduje celkem 498 žádostí o předurčení pro doplnění ozbrojených sil, z čehož bylo 148 žádostí vyřízeno kladně, 31 žádostí záporně a 15 žádostí bylo vzato zpět. Zbývajících 304 žádostí je v řešení,“ odpověděl mi z ministerstva obrany Mgr. Roman Hrabačka.

Ale možná jde česká obrana jiným směrem, když dobrovolníci se nedostavili. Hraje si s tím, že mladí většinou nemají peníze na rozhazování. A tak přišla armáda s „letní brigádou“ pro středoškoláky. 30 tisíc korun za 4 týdny vojenského výcviku. Bez nutnosti se armádě upsat. A bez povinného odvodu. Takový bonusový tělocvik v délce jednoho měsíce, kde si kluci a holky i vystřelí z flinty a život v uniformě jim bude dennodenně představovaný jako ten nejlepší možný.

Jenže jak psaly Seznam Zprávy, většina „branců“ vyrazila na letní brigádu v armádě kvůli penězům. 30 tisíc na brigádě nesežene středoškolák jen tak. A to obzvláště, když jim nynější vláda tak šikovně zkomplikovala možnost si vydělat pokřivením systému prace na dohodu. Takže aby středoškolák mohl na brigádu, musí mít vlastně živnosťák. Jinak se stane pro zaměstnavatele příliš nevýhodným. Není to, Krista pána, úmysl, aby středoškolákům nezbylo nic jiného, než vyrazit za brigádou do armády? Velmi hravá forma lákání do montérek války. Možná lepší, než ta ve Švédsku, kde se teď tvoří fronty před odvodovými komisemi s dospělými dětmi, kterým po boku stojí maminky s kapesníčkem a desátníka na chodbě, který nadřízeným běží pro kafe, přesvědčují slovy – pane generále, když ten náš Sven, on má na poličce ještě autíčka, přece byste ho nenechal házet granáty a střílet tankem.

A trochu se nám v tom pere také nová „kulturní revolta“, kde je potřeba potlačovat toxickou maskulinitu a namísto jasně dané pohlavnosti zavádět do společnosti nebinaritu a transideologii, která je prosazovaná i státem. (Na Prague Pride, který začíná příští víkend, přislíbilo ministerstvo školství představit implementaci transideologie do školních osnov, jak informoval server iDnes.) To, co jsme viděli na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Paříži asi, nevím, třeba jo, nechceme vidět v armádě. Ona armáda, ta je ztělesněním té nejtoxičtější maskulinity. Genderová rovnost je, mám pocit, v armádě jen jako takový ústupek době. A nevím, jak bych se cítil, kdyby draq queen postávala s kulometem na nádraží a hlídala bezpečnost. Možná bych pro jistotu nevystoupil ani z vlaku nebo se pokusil vysápat na obnažené koleje okýnkem z druhé strany vagónu. Protože to, jestli ochranu společnosti královna plesu na nádrží chrání, nebo ohrožuje, by bylo přinejmenším nejednoznačné.

Švédsko jde vlastně správnou cestou. Zavést mírnější formu odvodů a vojenský výcvik. Země by, nezávisle na politické garnituře, měla být připravena se bránit. A kdyby se v České republice začalo vážně uvažovat o zavedení povinné vojenské služby, měl bych asi tendence se postavit na stranu těch, kteří souhlasí. S tím, že odmítnout odvod a odpracovat si ho na civilní službě by bylo pevnou součástí systému. Už jen proto, že zrušením vojny a náporem nové „kulturní revolty“ jsme jako společnost trochu vyměkli a ztratili pojem o hodnotách. A ona ta vojna v tomhle dělá divy. Vojáci jsou ve své podstatě, mám neodbytný pocit, skuteční vlastenci, kteří chápou hodnotu vlastní země, přísahají věrnost zemi. Takové chápání hodnoty vlastní země se z naší společnosti malinko vytrácí. K naší škodě.

Jen je smutné, že za tím vším je jen chrastění zbraní a tajuplný příslib věcí příštích, kde by vojáci hráli hlavní roli. A tam jsem nesmiřitelně proti.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)