20.3.2025
Kategorie: Ze světa

Příměří na Ukrajině nebude instantní, ale bude se postupně dávkovat! Během telefonického rozhovoru se Trump s Putinem dohodli na příměří v útocích na energetickou infrastrukturu

Sdílejte článek:

VK

Příměří na Ukrajině nebude instantní, ale bude se postupně dávkovat! Během telefonického rozhovoru se Trump s Putinem dohodli na příměří v útocích na energetickou infrastrukturu, poté má pracovní skupina vypracovat příměří v Černém moři, potom celoplošné na celé Ukrajině a nakonec finální mírovou smlouvu!

V úterý odpoledne se uskutečnil klíčový telefonický rozhovor mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem, který skončil dohodou o tom, že příměří na Ukrajině se neuskuteční instantně, ale půjde o dávkovací proces, kterým se prověří ochota a připravenost Kyjeva k míru. Rozhovor, který trval podle amerických zdrojů hodinu a půl, a podle ruských zdrojů dokonce o hodinu déle, se vedl v přátelském duchu a na závěr došlo k dohodě, že mezi USA a Ruskem se uspořádají přátelské hokejové zápasy týmů ruské KHL a severoamerické NHL.

Vladimir Putin a Donald Trump

Doslova jako za starých časů Sovětského svazu v 70. a 80. letech, kdy tuto tradici založili Leonid Iljič Brežněv a Richard Nixon. Dávkovací příměří bude opravdu těžkou zkouškou pro Kyjev, protože když Kyjev udělá chybný krok, Trump umlátí Zelenského, že zkazil příměří. A bude to opravdu drsné. Putin znovu prokázal, že je šachista, který se vyžívá v brutálním dušení nepřítele ve vlastní šťávě, protože Kyjev potřeboval instantní, tedy okamžité zastavení bojů, ale dávkované příměří znamená, že boje budou utichat pomalu, a to na těch místech, kde to Kyjevu vlastně nic neřeší.

Putin po skončení hovoru podepsal příkaz Ruské armádě na zastavení úderů proti ukrajinské energetické infrastruktuře

Vladimir Putin ihned po složení telefonu podepsal [1] rozkaz Ruské armádě k zastavení úderů na ukrajinskou energetiku, přičemž okamžitě začnou pracovat skupiny na ustanovení příměří v Černém moři, na zastavení jak úderů na ukrajinské přístavy a Oděsu, tak i ukrajinské pokusy o údery na ruskou černomořskou flotilu, na Krym a na ruský most přes Kerčský průplav.

Následně poté by se mělo dojednat celoplošné příměří na celé Ukrajině. A jako poslední se má dojednat trvalá mírová smlouva. Během telefonického rozhovoru došlo podle našich informací k zajímavému momentu, kdy se Donald Trump pokusil na Vladimira Putina zatlačit, že když nepřijme návrh na instantní příměří, že by to mohlo vést k dalším sankcím.

Vladimir Putin podepisuje rozkaz

Podle našeho ruského zdroje na to prý Putin měl klidně odpovědět slovy: Bude to podle nás, anebo nic! Trump byl podle informací na dnešní večer v USA připraven velkolepě oznámit příměří na Ukrajině, ale nakonec nic z toho nebude a zřejmě i Trumpovi začne docházet, že udržet Ukrajinu na řetězu po dobu několika týdnů nebo dokonce měsíců, aby nezačala znovu útočit proti ruským skladům s palivy, s ropou, na plynojemy, a aby neútočila v Černém moři, bude velmi těžké, takže cesta k míru se bude podobat tancování napříč minovým polem. Nejprve si ocitujme tiskovou zprávu [2] Kremlu:

Telefonický rozhovor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem

Vedoucí představitelé pokračovali v podrobné a upřímné výměně názorů na situaci kolem Ukrajiny. Vladimir Putin vyjádřil Donaldu Trumpovi vděčnost za jeho úsilí o prosazování ušlechtilého cíle, jímž je ukončení nepřátelských akcí a lidských ztrát.

Ruský prezident znovu potvrdil své zásadní odhodlání dosáhnout mírového řešení konfliktu a uvedl, že je připraven spolupracovat se svými americkými partnery na důkladném prozkoumání možných způsobů urovnání, které by mělo být komplexní, udržitelné a dlouhodobé. A samozřejmě zohlednit bezpodmínečnou nutnost odstranění hlavních příčin krize a legitimních bezpečnostních zájmů Ruska.

V souvislosti s iniciativou prezidenta Spojených států amerických zavést třicetidenní příměří ruská strana nastínila řadu zásadních bodů týkajících se účinné kontroly případného příměří na celé linii dotyku, nutnosti zastavit nucenou mobilizaci na Ukrajině a přezbrojení ukrajinských ozbrojených sil.

Rovněž bylo upozorněno na vážná rizika spojená s nedostatečnou angažovaností kyjevského režimu, který již opakovaně sabotoval a porušoval dosažené dohody. Pozornost byla věnována barbarským teroristickým zločinům spáchaným ukrajinskými ozbrojenci na civilním obyvatelstvu Kurské oblasti.

Bylo zdůrazněno, že klíčovou podmínkou pro zabránění eskalace konfliktu a snahu o jeho řešení politickými a diplomatickými prostředky by mělo být úplné zastavení zahraniční vojenské pomoci a poskytování zpravodajských informací Kyjevu.

V souvislosti s nedávnou výzvou Donalda Trumpa k zachování životů ukrajinských vojáků obklíčených v Kurské oblasti Vladimir Putin potvrdil, že ruská strana je připravena řídit se humanitárními ohledy a v případě kapitulace garantuje život a důstojné zacházení s vojáky AFU v souladu s ruskými zákony a normami mezinárodního práva.

Donald Trump během rozhovoru předložil návrh na vzájemné odmítnutí úderů stran konfliktu na zařízení energetické infrastruktury po dobu 30 dnů. Vladimir Putin na tuto iniciativu reagoval kladně a okamžitě vydal ruské armádě odpovídající rozkaz.

Ruský prezident rovněž konstruktivně reagoval na nápad Donalda Trumpa realizovat známou iniciativu týkající se bezpečnosti plavby v Černém moři.

Bylo dohodnuto zahájení jednání o dalším rozpracování konkrétních detailů takové dohody.

Vladimir Putin uvedl, že 19. března si ruská a ukrajinská strana vymění zajatce – 175 až 175 osob. Kromě toho bude jako gesto dobré vůle předáno 23 těžce zraněných ukrajinských vojáků, kteří se léčí v ruských zdravotnických zařízeních.

Vedoucí představitelé potvrdili svůj záměr pokračovat v úsilí o dosažení ukrajinského urovnání na dvoustranné úrovni, včetně zohlednění výše uvedených návrhů prezidenta USA. Za tímto účelem jsou zřizovány ruské a americké expertní skupiny.

Vladimir Putin a Donald Trump se dotkli i dalších otázek mezinárodní agendy, včetně situace na Blízkém východě a v oblasti Rudého moře. Společné úsilí bude věnováno stabilizaci situace v krizových oblastech, navázání spolupráce v oblasti nešíření jaderných zbraní a globální bezpečnosti. To následně přispěje ke zlepšení celkové atmosféry rusko-amerických vztahů.

Pozitivním příkladem je solidární hlasování v OSN o rezoluci o ukrajinském konfliktu. Byl vyjádřen oboustranný zájem na normalizaci dvoustranných vztahů s ohledem na zvláštní odpovědnost Ruska a Spojených států za zajištění bezpečnosti a stability ve světě. V této souvislosti byla zvážena široká škála oblastí, v nichž by naše země mohly navázat spolupráci.

Byla projednána řada myšlenek, které směřují k rozvoji vzájemně výhodné spolupráce v ekonomice a energetice v budoucnosti. Donald Trump podpořil nápad Vladimira Putina uspořádat ve Spojených státech a v Rusku hokejové zápasy mezi ruskými a americkými hráči hrajícími v NHL a KHL. Prezidenti se dohodli, že zůstanou v kontaktu ve všech projednávaných záležitostech.

Kreml

V Kyjevě i v Bruselu bude z dávkovaného příměří chaos a zmatek

Tisková zpráva Kremlu vyčerpávajícím způsobem shrnula dohodu o dávkovaném příměří, přičemž z dokumentu popisujícím rozhovor je jasné, že o nějakém okamžitém a plošném příměří na Ukrajině nemůže být ani řeči. V této situaci je jasné, že nejméně radosti bude v Kyjevě, který se podle všeho pokusí závěry hovoru dezinterpretovat jako ruskou neochotu k příměří.

Ale Trumpovi podle všeho už došlo, že buď to bude podle Volodi, anebo nebude nic. Žádný mír. A to samozřejmě Trump nemůže připustit. Ukrajina potřebovala okamžitě zastavit boje, aby konsolidovala své ztráty, zastavila ústupy AFU, aby došlo k přeskupení AFU a k přesunu vojáků tam, kde teď jsou potřeba.

Trump chce mír za každou cenu. A je čím dál jasnější, kdo tu cenu zaplatí

Tedy do jiných míst, kde to zrovna hoří, prostě zastavení bojů na nadechnutí Kyjeva. V Moskvě to vědí a nejsou padlí na hlavu. Ale ani Moskva nemůže říct, že příměří nechce, to by nevyslalo dobrý signál partnerům v BRICS a v Číně. Takže výsledkem je Putinovo postupně dávkované příměří.

Otázkou je, jestli toto dávkování nepovede pouze ke zhroucení plánů na příměří, přičemž z jeho porušení se vzájemně mezi sebou budou obviňovat Kyjev a Moskva. O tom, že nejen v Kyjevě, ale ani v Bílém domě nebylo velké nadšení z telefonátu, svědčí poměrně krátký komentář a tisková zpráva Bílého domu, kterou si rovněž ocitujeme:

Referát telefonátu prezidenta Donalda J. Trumpa s prezidentem Vladimirem Putinem

Dnes prezident Trump a prezident Putin hovořili o potřebě míru a příměří ve válce na Ukrajině. Oba vedoucí představitelé se shodli, že tento konflikt musí být ukončen trvalým mírem. Zdůraznili rovněž potřebu zlepšení dvoustranných vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem.Krev a bohatství, které Ukrajina i Rusko v této válce utratily, by bylo lepší vynaložit na potřeby jejich obyvatel.

Tento konflikt neměl nikdy začít a měl být již dávno ukončen upřímným mírovým úsilím v dobré víře. Vedoucí představitelé se dohodli, že posun k míru bude zahájen příměřím v oblasti energetiky a infrastruktury, jakož i technickými jednáními o zavedení námořního příměří v Černém moři, úplného příměří a trvalého míru. Tato jednání budou na Blízkém východě zahájena okamžitě.

Vedoucí představitelé hovořili obecně o Blízkém východě jako o regionu potenciální spolupráce, která má zabránit budoucím konfliktům. Dále jednali o potřebě zastavit šíření strategických zbraní a budou spolupracovat s dalšími subjekty s cílem zajistit jejich co nejširší uplatnění. Oba vedoucí představitelé sdíleli názor, že Írán by nikdy neměl být schopen zničit Izrael.

Oba vedoucí představitelé se shodli na tom, že budoucnost se zlepšenými dvoustrannými vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem má obrovské výhody. To zahrnuje obrovské ekonomické dohody a geopolitickou stabilitu po dosažení míru.

Bílý dům

Tisková zpráva Bílého domu

Všimněte si, že obě dvě tiskové zprávy se zásadně liší svojí dikcí. Zatímco ruská tisková zpráva hovoří o barbarství Kyjeva a o potřebě dobrých vztahů mezi Ruskem a USA, tak naproti tomu tisková zpráva Bílého domu hovoří hlavně o Blízkém východě, o Izraeli a obrovských ekonomických výhodách dobrých vztahů mezi USA a Ruskem.

Prostě jeden telefonát, ale dvě naprosto odlišné tiskové zprávy vykreslující hovor v úplně odlišných temperovaných barvách. Zastavení útoků na energetickou infrastrukturu Ukrajiny ze strany Ruska je tak krok č. 1 a nyní so očekává, co podepíše Zelenský.

Dávkované příměří na Ukrajině a zbytek 90 až 150 minut rozhovoru o globální bezpečnosti a kšeftech mezi Ruskem a USA

A hlavně, jak se bude tvářit a jaký zaujme postoj. Jásat nebude, ale kritizovat závěry telefonátu by mohlo být nebezpečné, že naštve Trumpa. Tento telefonát lze proto označit za Putinův mistrovský tah. Je to jako nabídnout mlsné kočce konzervu olejovek, ale plechovka se neotevře instantně, ale Kreml bude pomalu klíčkovým otvíračem na konzervy pomalu otevírat a namotávat víčko na klíček milimetr po milimetru a zkoušet tak trpělivost nejen ukrajinské kočky, ale i západních válečných jestřábů.

Zajímavé je, že západní a ruská média se ostře rozchází, jak dlouho telefonický rozhovor trval. Americká média tvrdí, že hovor trval 90 minut, tedy hodinu a půl [3], zatímco ruská média v čele se státní RT [4a rovněž britský The Guardian [5] uvádí dvě a půl hodiny, čili 150 minut. Tento nesoulad je opravdu zarážející. Nejde o pár minut, ale o celou hodinu rozdílu. Agentura AP dokonce údaj o přesné délce hovoru vynechala a uvedla [6], že šlo o “dlouhý” telefonát.

Zelenský nebude s výsledkem telefonátu Trumpa a Putina spokojen

Jisté je ale jedno – Ať už hodinu a půl, nebo dvě a půl hodiny, se rozhodně Trump s Putinem nebavili jen o těchto pár věcech uvedených v tiskových zprávách. Za tu dobu museli probrat spoustu dalších věcí, kdo komu, za kolik, kde a jak, proti komu, spolu a za co, komu a jak rychle, bez koho a s kým, atd. Prostě není pochyb, že Jalta 2.0 je teď na světě, ta americká verze tiskové zprávy to potvrzuje. Černé moře, Blízký východ, Izrael, Írán, obrovské ekonomické dohody a geopolitická stabilita pro dosažení míru. Je tam všechno.

A všechno má svůj čas. A když se Trump s Putinem dohodnou, bude mír, a to na celém světě. Opravdu nepřeháním. Když jim to ale někdo zkazí pomocí sabotáže, bude z toho velice snadno III. sv. válka. Francie už v úterý oznámila [7], že rozmístí své jaderné zbraně na hranicích s Německem. Zatím. Jasný signál, že kdyby Trump stáhl americké vojáky z Evropy, tak Francie posune své jaderné zbraně ještě více na východ blíže k Rusku. Taková je realita euronacismu v Evropě. Pouze dohoda Putina s Trumpem může euronacisty v Evropě udržet na uzdě.

-VK-

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)