23.4.2025
Kategorie: Politika

Premiér na částečný úvazek. Český absurdistán v praxi

Sdílejte článek:

PETR KOLMAN

In medias res: asi nejen mne šokovala informace, že premiér Petr Fiala (ODS) si i během celého svého působení v čele vlády ponechal pracovní poměr na Masarykově univerzitě v Brně. Konkrétně jde o úvazek ve výši 0,2, tedy pětinu běžného plného pracovního poměru. Tedy každý týden minimálně 8 hodin, každý měsíc 32-36 hodin. Kdyby je nekonal, jednalo by se o porušení zákoníku práce a jeho bezdůvodné obohacení.

Ačkoli se to může na první pohled jevit jako formalita, ve skutečnosti tato skutečnost otevírá velmi vážné téma: může si předseda vlády dovolit vést stát jen „na částečný úvazek“?

Politik s více „pracovními smlouvami“

Kromě funkce předsedy vlády zastává Petr Fiala i post člena Poslanecké sněmovny. Tento mandát není jen čestnou funkcí, ale reálnou legislativní rolí, která vyžaduje pravidelnou účast na schůzích, hlasování, studium návrhů zákonů a komunikaci s voliči. Tím autor komentáře mrká na zákonodárce a dávno zapomenutý návrh na tzv. klouzavý mandát. Kdy by premiéra nebo ministra dočasně vystřídal v PSP náhradník ze stejné volební strany. Současně je Petr Fiala i předsedou ODS, což s sebou nese zcela konkrétní politické povinnosti – od vyjednávání s koaličními i opozičními politickými subjekty přes vnitrostranickou komunikaci (hádky a malé puče v regionech v to počítaje) až po mediální vystupování a blahopřání zasloužilým členům a členkám partaje. A konečně tu zůstává zmíněný akademický úvazek na Masarykově univerzitě, ze kterého premiérovi plynou příjmy a závazky.

To vše dohromady vytváří logický rozpor: jak může jediný člověk plnohodnotně zvládat tolik rolí? Zasáhl zde již inspektorát práce? Zajímá se Fialova zdravotní pojišťovna o jeho pracovní vypětí, při kterém mu zákonitě nemůže zbýt čas na kvalitní relaxaci a odpočinek po práci? Které pak pojišťovnu bude stát značné peníze. A pokud Fialovi asistenti odpoví, že premiér aktivně sportuje a houbaří, tak se logicky nabídne zase protiotázka, zda to nečiní na úkor svých četných pracovních povinností, když den má jen 24 hodin.

Řídit stát není brigáda v Lidlu

V běžném pracovním životě je standardem, že zaměstnanec má vůči svému zaměstnavateli maximální loajalitu a nasazení. U vrcholových funkcí, jako je generální ředitel, lékař, pilot nebo soudce, by bylo naprosto nepřijatelné, aby dotyčný souběžně pracoval jinde, nebo si udržoval jiný pracovní poměr. O to nepochopitelnější je, že u předsedy vlády je tato praxe tolerována. Stát v takto složité době přece nelze řídit „na půl (respektive čtyři pětiny) plynu“.

Špatný signál pro veřejnost

Zajímavý je i symbolický rozměr celé věci. V době, kdy vláda nabádá občany i univerzity k „odpovědnému hospodaření“, působí „fialový souběh“ několika pracovních rolí premiéra mimořádně nevkusně. Navíc tím stát vysílá signál, že řídit zemi je práce, která zřejmě nevyžaduje stoprocentní soustředění. A pokud ano, pak jistě stojí za optání, jak prof. Petr Fiala zvládá své další závazky vůči univerzitě? Kontroluje to reálně, nejen formálně, někdo?

Otázka odpovědnosti

Z právního hlediska je možné, že premiér úvazek na univerzitě formálně drží kvůli udržení akademické pozice nebo budoucí kariéře po skončení mandátu. Z etického hlediska je však tato praxe těžko obhajitelná. Nadto místo na MU je mu ze zákona po dobu výkonu veřejné funkce drženo. Pokud má předseda vlády pocit, že si může dovolit věnovat pracovní kapacitu (stovky hodin ročně) i jinému zaměstnavateli, vyvolává to pochybnosti, zda je jeho práce pro stát skutečně prioritou.

Problém není jen v onom „čísle“ 0,2, ale v principu. Jistě, Fialovi zastánci budou ukazovat na jiné politiky, kteří mají více různých úvazků. Klasicky poslanec a starosta nebo hejtman dohromady. Ale to přece není omluva. Navíc funkce předsedy vlády je funkce výkonná, ne zákonodárná.

Při vší úctě třeba k senátorům, když si senátor v pracovní době odskočí zapřednášet, je to sice neetické, ale ne tak nebezpečné pro chod státu, jako když absentuje ve Strakovce premiér.

Na to nemusí být čtenář profesorem politologie, aby mu to bylo jasné.

A co když nás napadne Rusko nebo Slovensko (před Ficem nás Fiala také nedávno varoval), zrovna když náš dobrotivý premiér bude opravovat bakalářské práce nebo mazat tabuli před výukou na Univerzitě třetího věku MU?

Vizitka systému

Petr Fiala je nejen premiérem, ale i symbolem politické kultury této země. A právě proto by měl jít příkladem v oblasti pracovního nasazení i transparentnosti. Skutečnost, že předseda vlády zvládá svou roli „na 0,8 úvazku“, působí jako vizitka systému, který ztratil základní smysl pro realitu.

A občané by měli přemýšlet, zda je normální, že stát – se všemi svými problémy, krizemi a výzvami – je veden člověkem, který má zjevně ještě dost energie na další rozptylující úvazky.
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)