![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Plast, nebo CO2? Co lidem škodí víc?
ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/01/alexandra-ditetova48937415_0.jpg)
Zkontrolovat, jestli máme v krvi mikroplasty není snadné. Ale jistě snadnější, než zkontrolovat, kolik je někde oxidu uhličitého. Možná je to jeden z důvodů, proč euroamerickou civilizací neotřásá místo boje proti zcela nekonkrétní „klimatické změně“ údajně způsobenou lidskou produkcí CO2, úsilí o likvidaci zcela konkrétních mikroplastů, potažmo plastů?
Možná je to proto, že snaha o likvidaci mikroplastů potřebuje především zcela konkrétní filtry a ne hned několik poradenských organizací a profesních komor. Přitom jestli budeme chtít zatočit s plasty, které zjevně životní prostředí znečišťují velmi pečlivě, budeme potřebovat také nemalé investice. Změnit obaly, součástky či celé výrobky bude jen jeden z kamenů celé mozaiky změn. Jenže ani na tyto změny není potřeba moc poradenských firem. Manažeři vědí, z čeho se vyrábělo dřív a k přehledu současných možností se dostanou jistě rychleji, než nějací neziskoví konzultanti. A ti nejspíš nebudou ani potřeba k tomu, aby spočítali, o kolik se zvýší spotřeba dřeva, skla či plechu. S těmito výpočty si, objektivně a zcela odborně, jistě poradí vysoké školy, nebo stávající vědecké instituce. Stejně tak aktivistické neziskovky nepomohou s hledáním náhrady plastů, jež vyplyne z očekávaných kroků EU.
Proti konstatování, že se mikroplasty dostávají do lidského těla, zjevně nikde nikdo z vědců nevystupuje. To samé se zřejmě dá říct i o názorech na to, jak můžou mikroplasty v lidském těle škodit. Jenže na to, jak dostávat z lidských těl nějaké mikroskopické částečky, nebo jak před nimi lidské tělo (pitnou vodu, mořskou vodu, přírodu) chránit, také spíš přijdou lidé s patřičným vzděláním a nikoli aparát neziskovek.
Jistou nápovědu v tomto směru může poskytnout i fakt, že nizozemská firma, jež vyvíjí a v praxi používá systémy na sběr plastů v řekách a na mořích za devět let existence vybrala na svoji činnost pouhých 35 milionů dolarů (např. zde). A zdá se, že jí to k vývoji, výrobě, sběru plastů z vod a vlastnímu fungování stačí. Kolik zachyceného oxidu uhličitého mají za sebou zvláštní organizace, jako Extinction Rebellion či Poslední generace, které od různých nadací dostávají také miliony dolarů ročně?
Úsilí o zastavení oteplování je již odsouzeno k neúspěchu. Aby bylo úspěšné, museli by podle IPCC alespoň všichni významní producenti oxidu uhličitého být do roku 2050 takzvaně uhlíkově neutrální. Což, jak je zřejmé i z vyjádření státníků, se nestane. Naopak o smyslu vyčištění přírody i lidských těl od plastů není sporu. Jde o hmatatelného „nepřítele“, výsledky snah o jeho odstranění se dají jednoduše měřit. Zbavit přírodu plastového odpadu a celkově jeho produkci výrazně omezit však v lidských silách je. Těžko se však okolo plastů dá vystavět ideologie či náboženství, jako se to povedlo „bojovníkům“ proti oteplování. Což však nevypovídá nic o tom, jestli náhodou plasty a z nich vznikající mikroplasty nejsou náhodou lidstvu daleko nebezpečnější, než uvolňování CO2.
Nemohlo by se tohle stát příští rok tématem nové Evropské komise místo sebepoškozujícího Green Dealu?
Kdo komu říkal že všechno se musí nasrat do petflašek, igelitu,blistrů, polyšu a podobně?? Tak TOHO se ptejte a TEN at to vše zaplatí!
MY jsme to nebyli!!!
A nebo jste chtěli mlíko v plastu a jabka v plastu a křen v plastu…. ?? JA NE !!!
Kdepak nějaké petky. Nejvíc celému světu škodí USA! Potom USA, pak dlouho nic a pak zase USA s anglány za ruku! Už aby je někdo přes ty pazoury a tlamu praštil.
Helena
Více škodí co je v plastu, ne platová láhev. Odbarven éčka vydávající se za limonády a jiné otraviny. To už ten samotnej plast, proti tomu svému obsahu je zdravější )))
Výrobci potravin v EU mohou nyní používat prášek z domácího cvrčka při výrobě několika potravin, včetně pizzy a výrobků na bázi těstovin; ořechy a olejná semena; svačiny a omáčky; Masové přípravky a instantní polévky; vícezrnný chléb a rohlíky; sušenky a tyčinky; cereální tyčinky; suché předsměsi pro pečené výrobky; sušenky; zpracované bramborové výrobky; pokrmy na bázi luštěnin a zeleniny; sušená syrovátka; Svačinky na bázi kukuřičné mouky; nápoje podobné pivu; a čokoládové cukrovinky.)))
a táák dále
zdroj
https://xtalks.com/eu-approves-use-of-house-crickets-in-food-products-3347/
prej nápoje podobné pivu; ))) ten obsah je horší, než použitý obal )))
Plasty prijdou brzy na radu. Jenze jak autorka popsala je to prilis prokazatelne a prilis hmatatelne. Nic s cim se da jednoduse manipulovat jako s kravskym prdem. A v plastovem bussinesu je zainteresovana hromada vladcu Zeme. Jen co prijdou na co pak presedlaji a jak toho vyuzit ve svuj prospech a nas neprospech tak to utnou. Nam ale lepe nebude. Naopak.
Návrat k celofánu? https://ibuilder-cs.techinfus.com/polietilen/cellofan/
a další věc—A jak poznat pravý celofán?
Například tak, že hoří, zatímco jeho plastová alternativa se pouze škvaří. Tato tenká fólie se vyrábí z celulózy a ta má zase původ ve dřevě či bavlně. Výroba celofánu se podobá produkci umělého hedvábí. Celofán je primárně určen k balení potravin a proto je zcela zdravotně nezávadný. Jeho hlavním benefitem je však dozajista jeho kompostovatelnost. citováno a pokrač z Havlíkové př.apotéky
Poznat pravý celofán je jednoduché.
Je prostě tzv. „rozmokavý“,
tedy když ho namočíme tak ho můžeme po chvíli zmuchlat do kuličky.
Balí se do něj zejména krabičky čaje
a bonboniéry.
Nedá se „svařovat“ jako ten polyetylén,
který známe i pod názvem
mikroten-sáčky nebo ten PET (polyetylentereftalát).
*
Jinak rozlišujeme tzv. „termosety“
jako je bakelit či PVC,
které se ohýnku škvaří,
zatímco tzv. „termoplasty“
tj. polyetylén, polypropylén, PET se při vysoké teplotě roztaví a roztečou,
načež se dají recyklovat třeba na bedýnky na ovoce atp.
*
(Mikroplasty jsou dnes zejména v rybách a podobné zvířeně.)
Poznat pravý celofán je jednoduché.
Je prostě tzv. „rozmokavý“,
tedy když ho namočíme tak ho můžeme po chvíli zmuchlat do kuličky.
Balí se do něj zejména krabičky čaje
a bonboniéry.
Nedá se „svařovat“ jako ten polyetylén,
který známe i pod názvem
mikroten-sáčky nebo ten PET (polyetylentereftalát).
*
Jinak rozlišujeme tzv. „termosety“
jako je bakelit či PVC,
které se ohýnku škvaří,
zatímco tzv. „termoplasty“
tj. polyetylén, polypropylén, PET se při vysoké teplotě roztaví a roztečou,
načež se dají recyklovat třeba na bedýnky na ovoce atp.
*
(Mikroplasty jsou dnes zejména v rybách a podobné zvířeně.)
*
Mimochodem,
Takové ty nápojové „srágory“
jako je Coca cola,
která obsahuje kyselinu fosforečnou,
či ochucené obarvené „blivajzy“ tvářící se jako „minerálka“ Matoni atp. obsahující kyselinu citronovou,
si ty PET flašky zvolna nahlodávají,
já tyto „patoky“ nepiju.
(Matoni „minerálka“ patří vnučce italského fašisty Musoliniho)
velké množství mikroplastů – drobných částeček, vzniká prostým otěrem, tedy mechanickým působením. Doma si jich nejvíce pořídíme používáním plastového nádobí, plastových prkének, různých řezačů, kráječů a míchačů z plastu a kdo ví, jak je to s těmi slavnými nanomateriály…
Ještě bych připoměl dnešní přiblblou módu legín na mnoho způsobů a také oblečení,převážně asijské produkce,z tzv.racyklátů.Nikdy jsem neviděl tolik tzv.textilního prachu,kolik ho vyprodukuje „tetilní průmysl“ a kolik se toho svinstva usadí v organizmech živých tvorů.Textilní výrobky se rozpadají před očima a drobné částice se usazují všady možně.O jistých alergiích a jiných nepříjemnostech se zatím mlčí,samozřejmě,když se na tom svinstvu tak dobře bohatne.Nejde o přírodní textil ale jeho plastové náhražky…….
… nejen legíny… silonem, nylonem, dederonem to začalo a teď to máme na sobě ve všem…. ale zato jsme nepomačkání fešáci a fešandy… A některé fešandy jsou tím plastem i vycpány
Celofan a bakelit. Me nejoblibenejsi materialy industrialni ery. Prirodni puvod snadna opracovatelnost a hlavne jsem staromilec co ma rad kdyz predmety maji dusi. Plastum nefandim.
Doktor ho proklepal změřil tlak,
))))
vypumpoval z něj igelit,
než půjde vrabčák na vojnu,
bude už vrabčák dávno fit.—Ivan Mládek Banjo Band – Zobali vrabci, zobali
Inu „Igelit je původně měkčené PVC
(polyvinilchlorid),
který je jinak známý i pod názvem Novodur,
který byl kdysi v trubkách na WC.
Dnes je Novodur nahrazený polypropylenem i ve vodovodních a odpadových trubkách.
Igelitka je dnes taška z polyetylénu.
Je to jenom historické pojmenováníčko.
plasty jsou zdrojem zisku a zisk je podstata kapitalismu. Až budou „petky“ sloužit jako platidlo, nenajdete v moři ani jednu.
je to přesně tak a ne jinak
Ještě k autorce – je to blbka.
Buď anebo?Takhle to nikdy nefunguje.Ekologismus je prostě stejná politická ideologie jako socialismus,komunismus nebo homosexualismus,
Ale božínku, vždyť green deal není o čistém vzduchu, vodě a půdě, ale o tom, jak nás sedřít z kůže, vypenězovat, udělat z nás otroky a redukovat naše počty.
Nebyla položena NEJDŮLEŽITĚJŠÍ otázka!
Co je to odpad ? To nám prozradil jeden z našich učitelů. Odpad je vše, co nejsme schopni, ale spíše ochotni zpracovat – nóbl řečeno recyklovat. Ne že bychom to neuměli. Prostě nechceme. Samotná technologie je jednoduchá. Ale asi bychom museli zaměstnat „nepřizpůsobivé darmožrouty“ a hlavně mozek.