Až 50 miliard korun podpory nabízí tuzemské ekonomice Česká bankovní asociace, která sdružuje 34 tuzemských bank a představuje tak více než 99 procent bankovnictví u nás. Výměnou za to by musela Fialova vláda upustit od svého záměru zavést na banky daň z mimořádných zisků či válečnou daň. Suma by byla určena na podporu dostupného bydlení, financování Státního fondu dopravní infrastruktury, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků a investice do digitalizace státu. Měl by kabinet na takovou nabídku kývnout?
Měl by. Taková nabídka se opakovat nebude. A vždy funguje lépe, když se někdo k něčemu přihlásí dobrovolně, než když koná pod pohrůžkou sankcí. A daň z mimořádných zisků není ničím jiným než sankcí. Sankcí za schopnost vydělávat. Je to eticky úplně špatně, je to krádež. A je to navíc i velmi neprozíravé. Nemusíte mít banky rádi – stačí, když se na ně budete moci spolehnout, že jsou bezpečné. A právě daň z nadměrných zisků je přesně tím, co z nich bezpečné instituce nečiní.
Přichází recese, jsme podle všech indicií na prahu evropské dluhové krize. A my si oslabíme dobrovolně banky? To není ani trochu prozíravé! Sebereme jim letos zisky, které vydělaly v loňském roce, bez ohledu na letošní hospodářský vývoj a nárůst dluhových rizik, tak se nechová prozíravý manažer, tak se chová tupý zbojník nebo stát.
Americká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,00 až 3,25 procenta. Od počátku roku ji tak už zvýšila o tři procentní body. Evropská centrální banka zvýšila začátkem září svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta, když teprve letos v červenci se dostala na 0,50 z nula procent, kde se držela od roku 2016. Dají se podle těch čísel porovnat strategie obou centrálních bank nebo i dopady na ekonomiky či životní úroveň v USA, resp. v zemích eurozóny?
Jistěže dají. Americký Fed se chová mnohem tržněji a racionálněji, i když také se nechová kdovíjak prozíravě. ECB se chová vysloveně velmi neprozíravě. Ale to je ostatně u ní tradiční. Proto také Evropa dlouhodobě ve vývoji životní úrovně zaostává za Asií i Amerikou. Jde o to, že ECB v podstatě strategii nemá. Ona koná tak, jak s ní vítr vláčí. Nemá volbu. Sama se o možnost volby připravila.
Tím, jak navykla evropskou ekonomiku na extrémně nízké, respektive záporné úrokové sazby, sama sebe přitlačila ke zdi a způsobila to, že kdyby nyní sazby zvýšila razantně, země jako Itálie by měly opravdu velký problém. ECB se tak vlastně svou neprozíravostí úplně připravila o nástroje měnové politiky a dělá to, k čemu je tlačena, ne to, co by bylo optimální.
Evropská centrální banka podle slov své šéfky Christine Lagardeové možná bude muset zvýšit své úrokové sazby na úroveň omezující hospodářský růst, aby tak oslabila poptávku a dostala pod kontrolu nepřijatelně vysokou inflaci. Má se tak stát na nejbližším zasedání, které se uskuteční 27. října, a to buď o půl, nebo o 0,75 procentního bodu. Z toho, co říkáte, plyne, že to zvýšení rozhodně nelze provést razantněji, ačkoli investoři i tak očekávají, že ECB bude ve zvyšování úroků pokračovat také na dalších zasedáních?
ECB nemá možnost volby. Svou hloupostí, kdy po roky držela úrokové sazby v záporu a navíc monetizovala jihoevropské státní dluhy, se dostala do stavu, že kdyby nyní chtěla úrokové sazby zvýšit na úroveň, která by měla relevantní vliv na inflaci, prostě by tím položila jihoevropské státy. Ony to stejně mají nahnuté, ale takhle se ještě aspoň chvíli můžeme tvářit, že k dluhové krizi nedojde a doufat v zázrak, že to předlužené země nějak ustojí. ECB si vlastně jen kupuje čas.
Hluboké ztráty si letos připisují akcie, dluhopisy a z komodit kovy. Dluhopisy mají dokonce nejhorší výkonnost v měřitelné historii, to je za posledních 50 let. Naopak se daří americkému dolaru, který k širokému koši světových měn v tomto roce posílil o více než osm procent. Třeba euro proti němu letos ztratilo 13 a britská libra 16 procent. Čím je letošní zpevňování dolaru dáno, když existuje nemálo ukazatelů, které hovoří proti síle americké ekonomiky?
Musíme to vnímat v širším kontextu. Roky na tomto místě říkám, že všechna finanční aktiva jsou nesmyslně přehřátá, a to kvůli politice centrálních bank a tisku peněz. Nesmyslně kvůli zásahům státu byly a stále navzdory svému propadu jsou přehřáté dluhopisy, akcie, nemovitosti a tak dál. A když máte přehřáté vše, pak se na vzájemné poměry mezi těmito měnami musíme dívat relativně. To, že dolar sílí, není způsobeno tím, že by americká ekonomika nebyla slabá. Jde o to, že je nejméně slabá ze všech srovnatelných ekonomik. Když máte peníze, musíte je zaparkovat nakonec v nějaké měně – a vyberete si měnu, která je na tom nejmíň špatně, i když na tom špatně je. Nemůžete mít peníze „bezrozměrné“, bez dolarů, eur, franku, korun…
V něčem ty peníze musí být denominované, leda že by byly ve zlatě, což je v podstatě globální měna. A proto v tomto srovnání vítězí dolar, který sice také je řízen velmi chybně konající centrální bankou, ale pořád ta americká banka koná nejméně špatně ve srovnání s jinými centrálními bankami, vůči kterým dolar sílí.
Apel premiéra Petra Fialy z televizního projevu k národu na to, abychom během začínající topné sezony maximálně šetřili energií, si vzal ihned za své Úřad vlády. Ohlásil vypnutí nočního osvětlení budov, snížení teploty vnitřních prostor všech objektů včetně teplé vody, vypnutí klimatizace či plánované zateplení půdy Strakovy akademie. Tato a další přijatá opatření mají uspořit až pětinu spotřeby energií. Nevyvolává okázalost navenek ohlašovaných úspor trochu i obavy, jak to v zimě bude, ačkoli předseda vlády ujišťuje, že energií máme dost, ale s tím se prý nemáme spokojit?
Takhle to prostě nefunguje. Vyvolává to touhu být free-rider, vézt se na úsporách ostatních (tam, kde to lze). Psychologie prostě funguje jinak – a ekonomie je řízená psychologií. Funguje tak, že šetřit bude ten, kdo má vlastní finanční motiv. Ne ten, kdo je k tomu vyzván a v kom je vyvoláván pocit viny za ostatní, pokud nešetří. Takový vnější motiv nikdy nemůže být stejně silný jako motiv vnitřní, finanční.
Stejně to ta Evropa kvůli své zelené a veskrze kolektivistické ideologii dopracovala k pěkně nedůstojným koncům, že? Šetřit energií jako v padesátých letech. Tak je to vždy. Kolektivisté mají plnou pusu důstojnosti chudých, až nakonec po jejich receptu skončí nedůstojně úplně všichni.
Samozřejmě, že komunální politici nemají vůbec nic společného s vládou Petra Fialy. Ani senátoři. To je prostě taková psychologická zkratka. Lidský mozek je naprogramován tak, že miluje snadná a zkratkovitá řešení. Symboly, zkratky, silné emoce, identifikace s nějakou skupinou – to jsou zbraně politiky. A samozřejmě, že to s řešením problémů nemá společného vůbec nic.
https://www.youtube.com/watch?v=e-sXa5x0ZFg&ab_channel=TomioOkamura-hnut%C3%ADSvobodaap%C5%99%C3%ADm%C3%A1demokracie
Po těchto volbách nás už čeká jen cesta do pekel.Fiala a jeho spolek debilů zničil a zničí za krátkou dobu vše co se zničit dá.Bohužel už nám není rady ani pomoci.Spousta ovčanů má pocit ,že tak je to správné,takže se všichni držte,řítíme se do propasti i když 5demolice hlásá něco jiného.
Mám neodkladný pocit, že tzv. „daň z mimořádných zisků či válečná daň“, kterou chtějí vládní amatéři postihnout jakoby ČEZ s ostatními vyrobci elektřiny a banky je jen šikovný ale průhledný tah! A jde o to, aby to nebylo vůbec provedeno, jako např. na Slovensku! Ono by to mělo být provedeno a realizováno jen na ty co u nás zdražují elekřinu, ale aby se to nemohlo prosadit, tak k tomu přibrali banky. Geniální tah a paní autorce to asi nedochází. Je to jen hra!
To je stejné, jako když některá politická opoziční strana dříve přišla s nějakým rozumným návrhem, tak ti u koryt a moci řekli, že to je dobré, ale že mají něco lepšího a tak ten původní návrh zamázli! Dobrá a ověřená finta…
Všimněte si jak oni manipulují se zavedenými pojmy a technickými údaji. Uvedu příklad, který to dokresluje. Např. u zastropogvání ceny plynu uvedli úplně náhodou nový debilizmus, že cena bude do 3,-Kč za kWh, přičemž vždycky a odedávna se uvádí u plynu cena pro odběratele za kubík tj. m3! Jasná manipulace se sdělením pro veřejnost! To, aby to tak nevypadalo! A výsledná cena bude přes 32 korun za kubík. Prostě jsou to lháři a banda lumpů a už by měli jít od válu, než totálně české hospodářství rozvrátí!
Souhlas , Bureš chtěl zavést daň na nadnárodní internetové molochy, Eurohujeři křičeli ne to musí celá EU, v EU se o tom hovořilo jako o hotové věci a dnes z toho zbyl jen rybí pšouk.
Je to přesně tak. Všechno je to jenom hra. Zvítězit musí rozvrat hospodářství, obrání o majetky dosud majetných podnikatelů, obrání lidí o bydlení/cíl: bydlení pouze nájemné-neb plynulý a trvalý zisk z nájmů mnoha bytů a domů je zlatý důl.
Těžko to pochopí ta, která donedávna odsuzovala politiku soběstačnosti v potravinách.
Co nám to ta šichtařka tomu fialovi říká? No přece, Fialo ber kostičku, ať bankéřům zůstane celé. prase.
Víte někdo něco o Fialovo volání po přijetí ojra, nejlépe německého?
Šichtařová píše: „A my si oslabíme dobrovolně banky?“ Ne, zdaněním zisků bank oslabíme majitele bank.
Schopnost vydělávat – to ano, ale ne za totálně pokřivených podmínek od bláznivých politiků. To, co teď existuje, není schopnost vydělávat, ale schopnost dřít z kůže.
Plyn na zimu je zajištěn, ujistil Fiala. Zásobníky jsou plné na 85 procent. stále stejná pjesnička. smlouvy žádné nepředložil, čili lži. zásobníky jsou nedostatečné a vše je jen na to ohloupit elektorát. plyn zajištěn není…fiala musí odstoupit. Finanční, ekonomický a právní systém je podvodný a zkorumpovaný, proto jej musí udržovat podvodná vládnoucí mafie.
finanční a hospodářský systém je podvodný systém, generuje nekrytou měnu, žije na dluh. z měny jako nástroji pro výměnu zboží a služeb se stala komodita, s kterou se nejenom weksluje, ale i korumpuje. inflace občanům měnu znehodnocuje a tím je okrádá. celý tento řetězec je jenom zlegalizovaná protiústavní krádež.
stále platíme věřitelům astronomické úroky za obsluhu státního dluhu. přitom devizové rezervy máme. škody velkého rozsahu nadále narůstají. a to se vyplatí.
nastal čas, aby dlužníci začali splácet svoje dluhy, nikoli za státem regulovaný úrok. ta rozkrádací probruselská mafie musí končit, fialovej hnus…
v dluhové a inflační únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež
, míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
Matovičova vláda se v červnu dohodla s bankovní asociací na zrušení bankovní daně, peněžní ústavy na oplátku slíbily vyčlenit další značný balík peněz na poskytování úvěrů státu, firmám a lidem. Ke zrušení zvláštního zdanění bank opakovaně vybízela slovenská centrální banka. Dřívější zvýšení sazby bankovní daně kritizovala Evropská centrální banka (ECB). rusnokovské žvásty. tady se nebavíme o číslech, ale o podvodném klamání zákazníků bank, protože nabízení spořících účtů je podvod za spoluúčasti čnb, která při stanovování sazeb kalkuluje s čísly inflace, tedy jde o záměr. politikou nízkých úrokových sazeb pod hladinou inflace jsou okrádáni všichni zodpovědní a spořiví. Je tato situace vůbec morálně ospravedlnitelná, jak dlouho bude tato deformace trvat? Je normální, že centrální banky mohou naprosto legálně tuto krádež de facto aranžovat? Neměly by fungovat mechanismy, které by takovémuto cílenému znehodnocování úspor ve prospěch lobby dlužníků zabránily?
šichtařová je stejně hloupá jako síkela a spol. emoční stránka je jen druhý pǒl, a racionalita je stejně zhoubná jako emocionalita, neb je stále klamem a iluzí. kam nás racionalita dovedla vidíme všichni.
Co kdyby Šichtařová v rámci objektivity hodila čísla dokumentující, jaký roční zisk generuje těch 34 bank.
Abychom si udělali obrázek, zda 50 miliard Kč je z toho zisku třeba 1 % nebo 5 % nebo třeba 50 %.
Dále je třeba uvést, zda těch 50 miliard Kč je jednorázová částka, nebo každoroční závazek.
50 miliard – tomu se říká úplatek, který stojí za to.