
NKÚ: Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí
JANA MARKOVÁ
Dnes si dáme malé ekonomické okénko abychom si ukázali, jak na tom opravdu jsme.
Ne na plakátech aktuálně zeleno – oranžového pětihnusu, ale skutečně. Jsme hluboko v červených číslech a vidina se z nich vyhrabat je nula. Přesto voláme po uvolnění dluhové brzdy, přesto hodláme dál zadlužovat naše děti.
Na začátek chci uvést, že náš stát má jeden obrovský problém, a tím je on sám. Neustále totiž rostou mandatorní a kvazimandatorní výdaje, což jsou ty, jež stát potřebuje, aby vůbec ufinancoval sám sebe a tak nějak fungoval. Loni to bylo opět víc o 3,5 % na příšerných 88,2 procent, tedy celkem šlo o 1734,2 miliardy korun. A kolik tedy zbývá na nějaké ty rozpočtové priority? Směšných 11,8 procent. S tím toho moc nenaděláte.
A protože ten obří dluh něco stojí, což si mnozí lidé neuvědomují, asi si myslí, že nám ty peníze někdo půjčuje zadarmo, tak jen obsluha tohoto dluhu nás stojí 88,5 miliard. Což je víc o 20,2 miliardy než loni. A jen tak pro srovnání, zamázlo by to cca polovinu rozpočtu Ministerstva obrany na příští rok. A my jako chceme uvolňovat dluhovou brzdu? Vždyť nás zlikvidují už jen ty úroky.
Tempo růstu státního dluhu se sice postupně zpomalilo, nicméně přesto ke konci loňského roku vzrostl státní dluh na 3,365 bilionu Kč a meziroční nárůst byl o 38 miliard korun vyšší než v předchozím roce. Takže žádné snižování holky a kluci z fialových Fialových novin se nekonalo. Vláda loni musela proti plánu zvýšit výdaje státního rozpočtu kvůli zářijovým povodním o 30 miliard Kč, protože na ně určenou rozpočtovou rezervu rozfrncala ještě než ty povodně přišly.
A to, že jsme devátou nejméně zadluženou zemí EU, je v této fázi asi tak vypovídající, jako když Pepíček přinese ze školy 4- z češtiny a chlubí se tím, že spolužák ze Mongolska propadá. Reálné mzdy stále nedosáhly úrovně z období před vysokou inflací, takže svorně dlužíme a chudneme.
Co se týká dotací, tak ty dle NKÚ stát v podstatě rozhazuje bez ohledu na výsledek, jen aby je vyčerpal. Prostě místo podpory projektů, které by měly reálný přínos tu máme předražené nesmysly, za které ovšem někdo dostal bohatě zaplaceno. Místo toho co potřebujeme, máme to, co někdo prosadí a někomu zaplatí. Cyklostezku od nikud nikam například.
Digitalizace stavebního řízení je katastrofa, ani po 16 letech ministerstvo práce a sociálních věcí a spolupracující resorty školství a zdravotnictví nedokončilo transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti a další a další.
„Loňské kontroly až příliš často poukazovaly na to, že veřejné prostředky jsou vynakládány bez ohledu na deklarované cíle. Ty jsou sice popsány ve stovkách strategických dokumentů, které pravidelně projednává vláda, na jejich naplňování ale docházelo zřídkakdy,“ uvedl prezident NKÚ Kala. Jak všeříkající. Tak hlavně, že máme ty papíry, ty úředníky a pak se divíme, že máme těch 88,2 procent.
Já se nedivím. Tento stát vedou dlouhodobě ekonomičtí analfabeti, a podle toho to taky vypadá.
FB
Nejdůležitější je, aby byly děngy hlavně pro Ukrajinu, aby tam měli ukroši co rozkrádat :).
Hlavně aby zbylo na kata a šibenici! Každý mejdan jednou skončí. Marie Antoinetta by mohla vyprávět.