
Neziskovky … sosači veřejných peněz?!
JOSEF BRYCHTA
Některá slova v lidech vzbuzují úctu. „Neziskovka“ zní jako něco vznešeného. Pomoc druhým, obětavost, charita. Jenže realita je často o dost méně romantická. Ve skutečnosti dnes máme armádu organizací, které fungují jako skvěle promazané stroje na peníze – jen ne jejich, ale státní.
Z rozpočtu České republiky (a evropských dotací) tečou do neziskového sektoru miliardy ročně. Jen za rok 2023 přes 23 miliard korun. A to je jen to, co lze dohledat. Kolik dalších peněz přitéká různými skrytými kanály, to už nikdo přesně nespočítá.
A teď otázka: Proč by měl stát/občan platit neziskovky, na které by většina lidí dobrovolně ani neotevřela peněženku?
Neziskovka – značka ideál?
Podívejme se na to prakticky. Když máte firmu, musíte prokázat výsledky. Musíte dodat produkt, službu, efekt. Když to neuděláte, zákazník vám peníze nedá. Ale neziskovka výsledky vykazovat nemusí. Stačí napsat do zprávy, že uspořádala „kulatý stůl“, natočila „video“ nebo vytvořila „brožuru“. A je hotovo.
A zatímco se senior rozhoduje, jestli si koupí chleba nebo léky, neziskový expert za státní prachy školí školitele školitelů, jak se správně vyjadřovat o genderové citlivosti v jazyce. Bravo.
Neříkám, že všechny neziskovky jsou špatné. Ale tvrdím, že spousta z nich by bez přímého napojení na státní penězovod vůbec neexistovala.
FAKT: Jen v Česku existuje přes 120 000 neziskových organizací.
Z toho naprostá většina nedělá nic pro veřejnost – jen přelévá peníze z jednoho grantu do druhého.
FAKT: Podle veřejných dat dostávají některé neziskovky víc peněz z veřejných rozpočtů než některé malé obce.
FAKT: Naprostá většina zaměstnanců „neziskového sektoru“ bere plat vyšší než běžný člověk v sociálních službách. A zatímco pečovatelka se dře u lůžka, neziskový manažer píše „strategie“ na 80 stran.
A co s tím?
Řešení je jednoduché. Neziskovky mají mít právo existovat. Ale nemají mít právo automaticky brát státní peníze.
Pokud dělají něco, co má smysl, lidé je podpoří sami – dobrovolně. Pokud ne, tak ať zmizí jako každá jiná zbytečná firma. Proč máme platit z daní něco, co bychom si sami nikdy nekoupili?
Závěr
Ať si každý podporuje, co chce. Ale ať se nikdo nediví, že když stát sype stovky milionů do neziskovek, nezbývá pak na ty, co opravdu potřebují pomoc. Třeba na nemocné děti, seniory nebo bezdomovce. A to je – jak by řekl klasik – fakt k naštvání.
- Jestli něco mělo smysl - 23.4.2025
- Proč je panika z ruských útoků na území NATO neopodstatněná - 23.4.2025
- Čau Praho! Petr Fiala má nový skandál - 23.4.2025
Nějak se namohu ubránit dojmu, že množství vyžírků se stále zvyšuje.
Neziskovka.
Ten zaváděcí termín je mohutným zdrojem zisků té nejjhorší sorty povalečů a a fanatiků .
Cizopasných štěnic,vykonávajících za své sponzory nevratné zrůdnosti především v myslích ,chování a konaní toho nejcenějšího,co každý národ má
Našich potomků a pokračovatelů.
O to více je mi líto té hrstky nadšenců,kteří pod tímto mě odporným falešným názvem konají ještě dnes tak vzácné dobro a službu těm nejubožejším z ubohých
z našich řad,
Do politických neziskovek jde každoročně 17 mld. Kč. A důchodcům sebrali loni 14 mld. Kč a Ukrajina a Ukrajinci nás stáli 323 mld. Kč (údaj z debaty na CCN).
…“Některá slova v lidech vzbuzují úctu. „Neziskovka“ zní jako něco vznešeného.“…
Úctu vzbuzují akorát u blbců, kteří neví, o co jde a kudy ty miliardy proudí.
Přemýšlím, že si taky nějakou založím po vzoru Vetchého, Řehky a dalších.
Těch užitečných, které se starají o děti a nemohoucí, je jako šafránu.
Zato Člověk v plísni, to je miliardový kšeft, nalévání blbých rozumů o desítkách pohlaví dětem ve školách a podobně.
Je to vlastně kšeft, jako prase.