12.7.2024
Kategorie: Ekonomika

Němci zavádí do své nabídky metod vyhynutí nový evoluční háček

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Záchrana planety je v plném proudu. Nyní Němci zavádí do své nabídky metod vyhynutí nový evoluční háček. 95 tisíc euro si firma či společnost může odepsat z daní, když si koupí elektromobil. Převedeno na české koruny se jedná o odpis ve výši 2 375 000 korun. Aneb volný trh tím jasně říká, že o elektromobily je velký zájem. Ale není to jen o autech.

O navýšení odpisů informoval německý ekonomický deník Handelsblatt. Ve stejném vydání pak pohovořil o tom, že za první čtvrtletí 2024 se dostalo do bankrotu oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o 41 % společností a firem víc. Počet bankrotů dokonce předčil i ty nejodvážnější odhady, které se zastavily u 30 % bankrotů. Nemají takové věci sice nepřímou, ale přímo nádhernou souvislost?

Moc pěkně o podobných souvislostech budoucí prosperity v chudobě a dotačním pekle pohovořila včera senátorka Daniela Kovářová, když se v Senátu, té pojistce dobrého života na zemi, projednával vývoj Evropské unie za rok 2023.

„Měli bychom si být vědomi toho, co tato a další greendealová opatření znamenají. Až si budou občané stěžovat na růst cen, měli bychom vědět, že za ně nemohou žádné války, ale právě tato euroopatření. Čeká nás velmi brzy růst cen zboží a služeb, růst životních nákladů, další regulace, další administrativní zátěž pro podnikatele i občany, zhoršení postavení českých podniků ve světové konkurenci, ohrožení automobilového průmyslu i osobní mobility občanů, zaostávání Evropy před zbytkem světa, snižování životní úrovně.

Co jsme proti schválení těchto škodlivých předpisů udělali my? Řadu těchto návrhů jsme možná kritizovali, nebyli jsme z nich nadšeni, varovali jsme před přehnanými ambicemi, ale nakonec jsme neměli sílu vzdorovat. Maximálně jsme se jako ČR v některých případech zdrželi hlasování,“ pravila Daniela Kovářová. Příznačné je, že Senát, to sdružení moudrých a ochotných k diskusi, slova paní senátorky nekomentoval. Jen tiše čekal, až se senátorka vykecá a přešel jako jeden muž k dalšímu bodu obhajoby toho našeho systému. V tomto případě k bodu návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, kde si své sólo pro triangl užil ministr Rakušan. Dej mu pane v budoucnosti lehkou obhajobu a těžké tresty.

Do toho se nám rozsvěcí další vánoční stromeček, pod kterým jsou připravené v ozdobném papíru a s mašličkou jen problémy. Saúdská Arábie otevírá stavidla vyhrůžek a začíná pracovat buďto na našem umravnění. Nebo na naší výpravě za poznáním Kopčemovy doby. Saúdská Arábie vzkazuje do Evropy, že jestli se nezačneme chovat po jejím, začne rozprodávat dluhopisy evropských zemí, což by mnohé evropské země dovedlo za ručičku až k onomu 41% nárůstu bankrotářů z Německa. O věci informoval ekonom Vladimír Pikora, cituji:

„Možná tu máme nový problém. Saúdská Arábie varuje Západ, ze pokud se bude k Rusku chovat zle, může prodat dluhopisy evropských zemi. To je docela průšvih, když máme v Evropě několik předlužených zemí, které neprošly hlubokým bankrotem jen díky tomu, že jejich dluhopisy, které nikdo nechtěl, vykoupila ECB, a vytvořila tak falešnou poptávku. Pokud by evropské dluhopisy prodalo více zemí, mohla by mít Evropa nové problémy. Problémem je zkrátka to, že polovina zemí EU si žila posledních 30 let nad své možnosti. Dluh Francie vyskočil na nechutné hodnoty. Socialismus požírá své děti. Bohužel Francie se ve volbách rozhodla pro ještě větší socialismus,“ zkonstatoval ekonom Pikora. No není to báječné, že jsme se ocitli v pozici, kdy si na nás může vyskakovat se svými požadavky Saúdská Arábie? Očekávám, že naše vláda na takovou drzost bude reagovat přinejmenším vyhlášením války Číně… jsme národem Švejků, ale právě národu Švejků se často stane, že se jim do vedení prokouše poručík Dub. Horlivý vyhlašovatel válek a milovník rázných povelů z vyšších nejlépe zahraničních míst, které může splnit.

Čína očividně tržní socialismus zvládá dobře. Ale nám to nejde. A nejde. A nejde. Ale možná by i šlo, kdyby tu aspoň jeden jediný politik ve vyšší funkci pracoval proevropsky, ne protievropsky. Ovšem svět je trochu mešuge. Tedy ten náš. Za proevropské se označuje to protievropské. A to protievropské zase za proevropské. Obrátit všechno naruby, to by nám šlo. Ale oučinek je mizivý.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)