
Mediální svět a jeho priority
ŠTĚPÁN CHÁB
Úder europoslance a nekorunovaného krále Motoristů Filipa Turka do mediálního prostoru byl doslova fascinující. Vyfotil se na dálnici s 230 km/h na tachometru a největším mediálním domům to jako téma vydrželo přes celé Velikonoce. Turek zastínil i úmrtí papeže Františka. Papežův skon se médii jen nesměle mihnul, aby byl opět nahrazen rychlou jízdou Filipa Turka. Je to zvláštní, když se člověk podívá, co všechno jiného se děje, ale pozornost je tomu věnovaná minimální nebo žádná.
Někdy v okamžiku, kdy Filip Turek najížděl na dálnici, skákala Lenka Šimůnková do Macochy, protože český stát jí nebyl schopný, nebo spíš ochotný odpovědět na otázky, které kladla stran zabití její dcery Elišky 21. prosince 2023. Rok a půl paní Šimůnková bojovala se státní hydrou, aby nakonec ukončila svůj marný boj sebevraždou. Média nezvedla otázky, které Šimůnková nechala ležet u zábradlí před Macochou s tím, aby je po ní někdo převzal a pokračoval v boji. Byla označena za prakticky vyšinutou, jako další oběť střelce na univerzitě. Fórum 24, z pera bývalého reportéra České televize Marka Wollnera, dokonce přišlo s naprosto nechutnou dehonestační akcí, kdy o Šimůnkové začalo roztrušovat, že byla pod vlivem lidí, kteří si na jejím neštěstí vařili svou kašičku úspěchu a sloužila opozičním silám v české politice.
Ta snaha hlídacího psa dělat aport ministru Rakušanovi je ovšem ve výsledku velmi nešťastná. Vzkaz je jediný – stát slouží vládní elitě, nikoliv společnosti jako takové. Paní Šimůnková měla právo vědět všechno, na co se ptala. Policie nevyšetřovala pro ministra Rakušana, ale aby objasnila smrt dcery paní Šimůnkové a ze svého případného selhání vyvodila důsledky. Měla skládat účty jen pozůstalým po obětech, nikoliv nějaké dočasné loutce jménem Rakušan, která po volbách, doufejme, odejde učit zase tělocvik.
Ale za dalším z řady českých Palachů se zavřela voda. Nezájem, nechceme nic slyšet. Nerušte, vládneme, ve své další verzi. A že těch verzí je nekonečná řada.
Kdyby média se stejnou péčí věnovala pozornost kauze Dozimetr, Rakušanovo hnutí STAN má v průzkumech snad až záporné hodnoty, protože těch kriminálních proměnných je v té kauze neuvěřitelné množství. Velké mediální domy, které mají na investigativu, které mají velké týmy, velké zdroje, přece musí věnovat svou pozornost selhání vrcholových politiků a jejich stran. Vždy je třeba přistupovat k vrcholovým politikům jako ke sprostým podezřelým, protože v jejich rukou se soustřeďuje moc. A to i s rizikem, že by to dovedlo do příští vlády Andreje Babiše a hnutí STAN to vyvedlo z politiky zcela. To je metoda, jak udržovat zdravou demokracii. A to je i role hlídacího psa demokracie. Pokud plní jinou roli, vzbudí a bude vzbuzovat jen nedůvěru.
A tak jsme se během celého minulého týdne bavili nad „investigativou“ o Filipu Turkovi. Zpráva, která si ve výsledku nezasloužila prakticky žádnou pozornost, ovládla média, věci, které volají po veškeré pozornosti, upadají do zapomnění.
Ale to je tak, když vedle hodnotové politiky jedeme i hodnotovou žurnalistiku. Chováme se selectivně a pěstujeme si na pozicích elit křivé lidi. Po mrtvém – ten umí to a ten zas tamto – jsme přešli na pohodlnější – ten ví na tamtoho to, a ten zas na toho tohle. Jen nevím, jestli je to co k čemu. Vede to jen k nárůstu nespokojenosti a nárůstu protestních stran.
- Hádala se duše s tělem - 29.4.2025
- Mediální svět a jeho priority - 29.4.2025
- V co Zelenskyj doufá, když sází na nekonečnou válku? - 29.4.2025