![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Mají naše auta budoucnost?
ZBYNĚK FIALA
Do naší milované vlasti přivalila směska dobrých i špatných zpráv. Jako dobrá byla v Česku vyhodnocována zpráva, že spalovací motory mají budoucnost i po roce 2035, pokud je dokážeme krmit syntetickými e-palivy, které nezvyšují koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Jako špatnou zprávu lze z tohoto hlediska vnímat analýzu Mezinárodního měnového fondu, který v rámci pravidelných misí varoval, že na masovém trhu zvítězí elektrická auta, která jsou konstrukčně jednodušší, takže připraví spoustu lidí o práci.
Avšak elektrická auta jsou zároveň kvalifikačně náročnější, jedná se vlastně o oplechovaný software s baterkami, a tady narážíme na výrazné slabiny ČR. Tomuto požadavku totiž neodpovídá úroveň českého vzdělávání a výzkumu. Bude tedy méně práce, a ta, co na nás zbyde, bude hůře placená. Pokud se včas nevzpamatujeme, dopad bude o to horší, že automobilová výroba tvoří páteř naší ekonomiky.
Zdroj: Structural Transitions to Electrical Vehicle Production, IMF Selected Issues Papers SIP/2023/013, dokončeno 12.12.2022 a vydáno také jako IMF Country Report No 23/32. Je tam poznámka, že to není k veřejnému šíření, takže méně zkušení stáhnou jen titulní stránku a obsah.
Na stránkách Sdružení automobilového průmyslu ČR najdete konkrétní údaje o zastoupení oboru v republice – působí v něm 180 tisíc zaměstnanců a dalších půl milionu v navazujících oborech. To je 17 procent z českých 4 milionů zaměstnanců celkem. Z pohledu HDP, produkce autoprůmyslu u nás představuje 28 procent veškeré výroby zpracovatelského průmyslu a zajišťuje 19 procent českého exportu. Ve vrcholném období mezi lety 2017 až 2019 se v Česku vyrábělo přes 1,4 milionu aut a lehkých užitkových vozidel ročně. V loňském roce, po lehkém vzpamatování z poklesu na 1,1 milionu aut, to bylo 1,2 milionu aut. A teď se vede spor, co z toho je výkyv a co je trend. MMF varuje před trendovým poklesem, ale to bylo ještě před zprávou o kompromisu EU se spalovacími motory. U nás je tendence vidět trend v tom mírném krůčku z údolí nahoru.
https://autosap.cz/zakladni-prehledy-automotive/rocni-prehledy-vyroby-a-odbytu-vozidel/
Za pozornost stojí, co jsou ta syntetická paliva čili e-fuels. Když se podíváme na stránky eFuel Alliance, jejich výrobní cena má být v současné době kolem dvou euro a roku 2050 klesne na polovinu. Nádhera. Je tu však jedna podmínka, promítne se do toho úspora z množství v masové výrobě. Dnes se toho vyrobí leda tak na cvrnknutí do pár nádrží. Masovost by znamenala vybudovat nový chemický obor, samozřejmě za obrovských investičních nákladů a velkorysé unijní podpory – dotace, nižší daně, veřejná poptávka, výrobní cíle. Také motory budou trochu jiné, automobilky by se musely věnovat jejich vývoji nebo aspoň přizpůsobení.
https://www.efuel-alliance.eu/political-demands
Kam míří e-paliva?, ptá se na svých stránkách koncern Volkswagen. Zkrátil jsem to a podstatné jsem zvýraznil:
„To je velmi dobrá otázka vzhledem k současným cílům ochrany klimatu. Volkswagen je pevně odhodlán dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu a nejen dosáhnout ve střednědobém horizontu neutrální uhlíkové bilance, ale také v krátkodobém horizontu snížit uhlíkovou stopu svého vozového parku osobních a lehkých užitkových vozidel. Koncern toho hodlá dosáhnout především používáním vozidel plně nebo částečně poháněných elektřinou … což již z poloviny odpovídá na původně položenou otázku.
Co se týče druhé poloviny, ta je o něco složitější: například co se stane se stávajícími vozidly, z nichž většina má konvenční pohon a ve většině případů mají před sebou ještě dlouhou životnost? Bude mít spalovací motor přece jen ještě budoucnost? Dobrou odpověď na tuto otázku by mohla poskytnout paliva z regenerativních zdrojů. Jak biopaliva, která se vyrábějí například ze zbytků, tak e-paliva, která se vyrábějí z regenerativních zdrojů za pomoci CO2 a elektřiny, mohou významně přispět k mobilitě bez emisí skleníkových plynů. Biopaliva jsou již na trhu k dispozici a jejich podíl by se v Evropě mohl v příštích deseti letech potenciálně zvýšit na 20 až 30 % trhu s energií pro silniční dopravu.
Výzkumníci a výrobci automobilů, například značky Audi a Porsche ze skupiny Volkswagen, v současné době pracují na syntetických palivech na bázi vodíku, která lze vyrábět na klimaticky neutrální bázi pomocí technologie Power-to-X: Energií z regenerativních zdrojů, například větrné nebo solární energie, se voda rozkládá elektrolýzou na kyslík (O₂) a vodík (H₂). V dalším kroku se spojí s vodíkem oxid uhličitý (CO₂), který vzniká jako odpadní produkt například v průmyslových procesech nebo je záměrně získáván z životního prostředí. Mezi možné konečné produkty patří syntetická nafta, syntetický benzín a syntetický plyn.
Tato syntetická paliva se zatím vyrábějí ve velmi malém množství, například ve výzkumných a pilotních projektech. Pilotní projekt „Haru Oni“ v provincii Magallanes v Chile využívá vynikajících větrných podmínek v jižním Chile k výrobě klimaticky neutrálního paliva pomocí zelené větrné energie. Cílem je vyrábět zde do roku 2022 přibližně 130 000 litrů e-paliv a do roku 2024 zvýšit kapacitu na přibližně 55 milionů litrů e-paliv ročně, přičemž do roku 2026 se kapacita zvýší na impozantní desetinásobek.
Ztráty účinnosti jsou v současné době stále ještě vysoké kvůli mnoha jednotlivým krokům při výrobě e-paliv. Z energie spotřebované v procesu zůstává na konci jen asi 25 až 30 procent nebo ještě méně. Oproti tomu elektromobil přeměňuje použitou energii na výkon přibližně ze 70 až 80 procent. Výzkumný projekt Technologického institutu v Karlsruhe (KIT) proto zkoumá, jak výrazně zvýšit účinnost výrobního řetězce. V této souvislosti je teoreticky možné dosáhnout účinnosti až 60 procent. Hlavním aspektem zkušebního systému je nový syntetický reaktor, který vyžaduje výrazně méně procesní energie než dosud.“
https://www.volkswagenag.com/en/news/fleet-customer/2021/08/e-fuels.html
Takže, vyrábělo by se to hlavně elektricky, zatím se jen něco zkouší, energetická účinnost je bídná a potřebné investice astronomické. I kdyby se naplnily sny o zvýšení výroby e-paliv v Chile, bude těch 550 milionů litrů roku 2026 kapka v moři. Byl by to nepatrný zlomek současné spotřeby 8 tisíc milionů litrů benzínu a nafty jen v pouhém Česku. Mezitím se však Evropa ocitá v kleštích, kdy jak v Číně, tak v USA valí peníze do elektromobility. Ve Spojených státech veřejné, v Číně už jen soukromé, ale stejně velké.
V Číně má být letos uvedeno na trh 80 nových modelů elektrických aut. Roku 2022 bylo v Číně zaregistrováno 6 milionů nových aut napájených ze zdi. Prodej elektrických osobních aut se tam z roku na rok zdvojnásobil a dosáhl 22 procent trhu. Ale tento podíl roste v celém světě, globální prodej aut na baterky loni poprvé dosáhl 10 procent trhu. V USA meziročně vzrostl odbyt elektrických aut o výrazných 65 procent a toto tempo zrychluje. Vede samozřejmě Tesla před Chevy Boltem a elektrickým Mustangem od Fordu, Ale hned za ně se vklínil Volkswagen.
https://www.chinadaily.com.cn/a/202301/17/WS63c602dba31057c47ebaa0ab.html
https://cleantechnica.com/2023/02/25/us-electric-car-sales-increased-65-in-2022/
Podívejme se ještě chvíli do Česka. Je tu zmíněná analýza Mezinárodního měnového fondu, který podobně jako OECD dělá jednou ročně přehled situace v každé členské zemi s doporučeními. Názor na to můžeme mít různý, ale když to dělá nějaká mezinárodní organizace dlouhodobě, dá se předpokládat, že je informovaná a ukáže věci v reálném mezinárodním kontextu.
MMF připomíná, že český automobilový sektor je hluboce mezinárodně integrován (automobilky mají zahraniční vlastníky i spoustu dodavatelů) a tvoří velký podíl v naší ekonomice, takže se zasloužil o období soustavného přibližování k ekonomické úrovni vyspělých zemí (konvergence). Jenže přes to všechno je to v Česku obor s relativně nízkou přidanou hodnotou (montovny), s malým zapojením výzkumu a vývoje a s nízkými kvalifikačními požadavky na pracovní sílu. Takže bychom mohli o tu konvergenci přijít.
Evropský automobilový trh přitom prožívá přechod k elektromobilitě, která má vyšší nároky na kvalifikaci pracovníků a soustřeďuje se na fáze výroby s vyšší přidanou hodnotou. MMF proto přichází s doporučením, jak se tomuto trendu přizpůsobit. Ostatně, celá Evropa zaspala a má co dohánět, byť jen málokdo tak moc jako my. Potřebujeme zvednout produktivitu práce, vybrat si specializaci a vlítnout na to, abychom zvedli míru přidané hodnoty a dosáhli posunu na globálním žebříčku v tomto směru.
Nejde o drobnosti, zatím jsme nápadně na samotném chvostu v přidané hodnotě ve srovnání automobilových výrobců. Český automobilový průmysl přitom výrazně zaostává i kvalifikačně. Nedosahuje ani kvalifikačního průměru celé české ekonomiky, která je na tom sama dost bídně, jak ukazují grafy ve zmíněné studii. Ukazuje to v novém světle protesty vysokoškolských pedagogů, které tak potvrzují, že klíčovým českým problémem není ani tak Green Deal jako zanedbané investice do vzdělávacího systému a do výzkumu a vývoje. A bez toho si neškrtneme.
Zpráva MMF varuje, že výrobní řetězec elektrických aut je kratší než u těch klasických (je toho méně), potřebuje méně práce, ale za to je kvalifikačně náročnější. Nebude těžké vypadnout z kola. Kdysi padl dotaz na Rádio Jerevan, zda budou mít lidi v komunismu peníze. „Někteří ano,“ zněla odpověď. „A někteří holt ne.“ S auty to může být podobné, někde se dělat budou, někde ne. Výroba elektrických aut bude více koncentrovaná, například v Německu. I tam však sáhne po menším počtu, zato více kvalifikovaných pracovníků.
Chceme se tomu vyhnout? Pokusíme se rozevřít kleště, ve kterých nás svírá čínská a americká konkurence? To by byl epický boj, který by stál za lístek do první řady. Ale jen ve fantastickém filmu.
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
- Čerstvé zprávy z Bohnic - 8.2.2025
Evropský Sojuz už nebude za dva roky,natož za deset.Co ale s těma zbytečnejma byrokratickejma howadama z brusele nikdo neví.Snad se přestěhují do Afriky,páchat tam dobro
Jak donutit Říši zla,aby sama hodila ručník do ringu?Bez toho,aby okolo sebe kopala v předsmrtných křečích? Jedině ekonomickou blokádou,což defacto na sebe Říše zla již sama uvalila.To,co naši předkové budovali stovky let zahodí tihle pomatenci klidně bez mrknutí oka.
Celá tato fantazmagorie je naprosto proti ekologii. Jak z Čile dopravíte to epalivo na jiné kontinenty? No přece tankery a ty jak známo jsou největší zdroje emisí na planetě. Tak jako nyní, kdy dopravu plynu a ropy z bezemisního potrubí jsme přestěhovali na tisíce tankerů.
O ekologii nejde opravdu vůbec. Jde o to vystrašit lidi a donutit je platit nesmyslné daně. Když z elektromobility sloupnete vylhanou zelenou nálepku zbude jen krám, který se užitnými vlastnostmi ani zdaleka nevyrovná autu se spalovacím motorem. Je to normálnímu člověku neprodejný krám živený jen dotacemi. A o ty jde především, vyžírat ze státního rozpočtu dotace. Dotace jdou z daní ukradených občanům.
Jen pro pořádek. CO2 je nejedovatý plyn a základ řetězce života na Zemi. Pokud se jeho obsah v atmosféře zvýší (sopečnou činností, požáry,..) příroda bezprostředně zareaguje a naroste více zelené hmoty. Je to přírodní samoregulační proces který na planetě funguje stovky milionů let.
Biden včera nechal vydražit další kus dna Mexického zálivu pro průzkum a těžbu ropy a plynu…
Z toho se dá usoudit, že páníček ten boj s počasím nemyslí tak vážně. Pro sebe. Že celý ten Grýndýl je jen fintou, jak zničit konkurenta (EU), poškodit Rusa a hlavně – nahradit Evropě levnou ruskou ropou a plyn svými (předraženými) uhlovodíky.
Bude-li to tedy pro páníčka výhodné, jako že ekonomicky bude, dá se očekávat, že vozidla na benzín a naftu v Evropě ještě dlouho nezmizí. Co by jiného jezdilo na ty americké molekuly svobody
Proč takové lži o elektromobilech na PP?? , to nechápu!
Ten pisálek lže až se mu od péra práší!! Eletromobily nikdo nechce a všude klesá prodejnost.., o tom jak velmi neekologická je výroba EL.Aut zde nenapsal vůbec nic, přitom tu jde o ekologii v prvé řadě!! Ach táák, že je to politické zadání?? Ano, pro lidi je elektromobilita naprosto k ničemu, snad jen pro malé % uživatelů, jako druhé auto na blízké nákupy!
Dnes jsem hovořil bs jedním zemědělcem,úplně nadšený z toho globálního oteplování, patronkou magické změny, protože o teple a suchu si můžeme nechat zdát. Na pole nevjedes,dobytek se boří po kolena v blátě a ctes stále je
toto jsem nepsal já Nojo
„protesty vysokoškolských pedagogů“
Hmmm, to jsou ovšem protesty pedagogů humanitního zaměření. Ti s obory inženýrskými, které jsou potřebné pro konstrukci automobilů (jakýchkoliv), nemají nic společného.
Jo, ti žvaniví neomarxističtí
pseudo-humanitáři
si můžou leda trhnout nohou.
Ať si sbalí ty jejich brožurky třeba do tělocvičny.
Investice třeba do jakési současné neomarxistické politologie je ztrátový podnik.
Naopak je potřeba rozšířit lékařské a sociální obory.
Jinak pochopitelně všechny ty „inženýrské“ obory.
*
Neomarxisti se nám snaží nakukat do hlavy,
že se musí „zemní plyn“ nahradit „bioplynem“ na výrobu těch syntetických paliv=benzínu.
Jinými slovy namísto obilíčka se bude pěstovat zelené lupení coby krmivo pro bakterie vyrábějící prděním bioplyn=metan.
No to už je totál „pakárna“, že.
EU je olympiáda LŽÍ. Kam se hrabe středověká církev s peklem a uhranutím dobytka
Něco k tomu e-palivu, to si jen myslíte,že v EU, neumí vyřídit jednoduchou věc, ale jak se vypořádali s CO2, to je myšlenka ! Přímo, řekl bych cimrmanologická. Radili se v radě Evropy a tu i Fiala vítězně prohlásil-přišel jsem z Bruselu a zvítězilili jsme – auta se spalovacím motorem budou !! ale jen poháněná e-palivy. Budou dle normy E7, ale CO2 neutrální!! Je vidět, že jim trochu schází vzdělání a schopnost kalkulace. E-palivo se bude vyrábět tak, že všechny OZE budou vyrábět elektřinu, která pomocí elektrolýzy vody bude vyrábět H2, který se potrubím budou převádět do speciálních generátorů kde se bude z H2 a s CO2 lapaným ze vzduchu vyrábí e-palivo – bude skoro chemicky identické s benzinem z Litvínova, ale auto po spálení sice emituje CO2, ale jen tolik, kolik ho z atmosféry odebere při výrobě tohoto e-produktu. Má to ale háček – aby to bylo možné bude to investičně a provozně velmi náročné – musí se vyvinout a vyrobit a průmyslově zprovoznit potrubí pro transport H2, vyvinout a vyrobit generátory e-benzinu, , na což si budou muset EU vzít 100miliiardovou půjčku, kterou budete všichni jako členové EU splácet tu cenu e-benzinu , odhaduje se 100-250 kč/l (je otázka , kolik energie s vyrobí jen z OZE, když dneska použití OZE vyrobí asi 2% potřebné elektřiny a kolik e-benzinu budou schopni vyrábět- odhad je asi 5l na měsíční příděl/auto). Ptáte se, proč ? Je to CO2 neutrální – co jinde ubude, to zase autem vypustí! Na To si státy EU (přes EK) berou 100miliardový úvěr, neboť celé to zařízení je investičně a vývojově náročné , a my to globálním stavitelům rádi zaplatíme, abychom se 1x měsíčně svezli v autě. Je vidět, že pomatenost komisařů a europarlamentu a nenažranost globalistů dosahuje nový vrchol !!!
…budou vyrábět elektřinu, která pomocí elektrolýzy vody bude vyrábět H2..
Momentálně se vodík H2 vyrábí ve světě z cca 95-97 procent tepelným rozkladem zemního plynu(metan) nebo ropy.
Dokonce i z hnědého uhlí.
Takže tou elektrolýzou vody jen v několika procentech,
a to třeba pro nějaké medicinské aj. „spešl“ účely.
Ti se musí strašně chechtat s nařízeními pravých rukou do levých kapes, nebo to mají za módu a berou to smrtelně vážně a multikulturně je tresné je s city pro „vůně krás urážet.
//s ikváči je polemika nadbytečná že jo kadle
ba jo nete rozsviť to svým ego mono lokem.
https://www.youtube.com/watch?v=k31Yj-v5cII
Nevím tedy proč tě žeru a kanibal nejsem pokud tedy zvíře patříš mezi humanoidy což projevy důsledně popíráš ale třeba irituješ na jedno brdo kolovrátkem repete, ostudo inventu.
Autor článku je člověk, který stejně jako političtí magoři nechápe fyzikální zákonitosti, které se týkají autodopravy, kdy prostě vše spojené s omezenými zdroji elektřiny zejména v Evropě, povede celý průmysl a vůbec hospodářství do kelu! Je třeba o tom uvažovat v mnohem širších rozměrech a v souvislosti s fyzikálními zákony kolem dopravy! A vůbec celé toho ohromné množství automobilů brát v potaz a něco o tom vědět! Výsledná rovnice zdrojů elektřiny versus dopravní náklady není rovnici, ale velkou nerovnicí! Jde tu o ohromné potřebné výkony v čase a ty nejsou nejen k dispozici, ale ani nejdou k odběratelům okamžitě přenést a navíc nejde elektřina ve velkém množství skladovat, jako tomu u derivátů ropy v podstatě nyní je!
Tito pisálkové jsou v zajetí chimér, ale co je horší, bohužel ti co o nás rozhodují, rovněž! To bude průser jako noha, blbci bez technického vzdělání a nakonec i toho ekonomického, plánují kraviny!
Jo Maxime,
takhle to dopadá,
když je byrokracie poskládaná
z neomarxistů s jakýmsi
pseudo-humanitním vzděláním,
namísto skutečných odborníků,
kteří vystudovali inženýrské obory.
Co tu otravujete s nějakými fyzikálními zákony, vy extrémisto.
V ojrouhniji žádné fyzikální zákony nepotřebujeme. Stačí pevná víra a oddanost pokroku.
Taková kontrolní otázka soudruzi.Pokud náš hodný sociální stát vybral za rok 2021 jen na spotřební dani z PHM (tj.benzín , nafta, ethanol ,CNG , LPG) krásných 90 miliard Kč tak za rok 2022 to bylo 140 miliard Kč a to vše bez DPH…A teď ta otázečka soudruzi. Pokud budou jezdit od roku 2035 hlavně elektro auta , dodávky , autobusy , kamiony , vlaky , traktory , lodě i letadla, jak si náš hodný sociální stát nahradí výpadek 140 miliard Kč ve svém rozpočtu??? Ano spravně Kefalín pochopitelně zdaní elktřinu pro pohon automobilů soudruzi , protože tak veliký výpadek v příjmu za nic si nemůže náš hodný sociální stát dovolit…
K tomu zdaní i každý ujetý kilometr.
Jednoduché a výnosné, v chodu to udrží celkem jednoduchý prográmek.
Tak tohle je opravdu energetická bomba. Takže když vrazím do výroby e-paliva 1000W tak dostanu palivo o energetické hustotě 250W. Z čehož efektivně využiji 100W. A to nepočítám energii na výrobu těch větrníků + ztráty při přenosu a údržbu. Kdyby takhle fungovala příroda tak tu nic dávno nežije. Jelikož by všechno pochcípalo.
někde jsem četl, o výrobě vodíku
spotřeba energie cca. 55kw ; vyrobené množství v ekvivalentu 37kW
a na to ujedete 100km
i ta dnešní e-auta ujedou 100km na zhruba 20-25kw
takže to bude klasický dotační euro vý*rd, aby protekly prachy na ta správná místa
Hloupé bílé ojroobyvatelstvo bude hladce a bez odporu již brzy vyhubeno. Premiéra po covid generálce začne zřejmě letos na podzim.
Musulmanům bude jedno co pomatenci v Bruxelae nařídí, budou se chovat jak chtějí.
Nevím, proč vývoj v EU jde cestou Jary Cimrmana , OZE -> elektrina -> elektrolyza vody -> vodik -> generator synt benzinu -> e-palivo s investičními náklady a cenou výrobku když jistě nejlevnější je cesta SMR(jaderný reaktor) -> elektrina ->elektrolyza vody -> vodik -> palivový článek v aute -> elektromotor. SME reaktory (již dnes fungující v prototypech) a na místě
budou vyrábět levně proud a elektrolýzou vyrobený H2 se bude přímo rozvážet na pumpy a po užívat přímo s palivovém článku v autě, kde nádrž H2 energeticky vydá více než benzin , plnění bude v minutách a odpadne váha 1tuny baterek. Pro plnící stanice už existuje čs norma pro konstrukci, provoz a obsluhu a je realizována již v Neratovicích. palivové články (dnes drahé) se velkovýrobou jistě zlevní a budou bezpečnější, lehčí a trvalejší než baterky, sama konstrukce auta bude též jednoduší a levnější. Zdá se, že plánování EK se pohybuje na cimrmanových představách a chybí zde perspektivní plánování a hlavně vzdělání v ekonomice a přírodních vědách.