18.3.2025
Kategorie: Ze světa

Je na místě se ptát, jestli je demokracie stále ještě uměním kompromisu. Nebo uměním rezignace?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V Německu se dějí podivnosti, hodné ambulantních výjezdů doktora Chocholouška. Sestavuje se nová vláda mezi „konzervativní“ CDU/CSU a „sociálně demokratickou“ SPD. Probíhají jednání, dohadují se podmínky spolupráce a vedení Německa do dalších let. A sociálně demokratická SPD přišla s podmínkami, po jejichž splnění s CDU/CSU do vlády půjde. Jsou to podivné podmínky. Takové mimo realitu.

„Požadujeme zavedení federálního programu kvalifikovaných pracovníků pro 500 000 lidí ročně, abychom se vyrovnali s demografickými změnami a uspokojili poptávku po kvalifikovaných pracovnících,“ zní první podmínka SPD pro vstup do vlády, jak informuje deník Die Welt. Koalice CDU/CSU bez SPD vládu sestavit nemůže. Tedy pokud nepůjde do holportu s AfD. Takže ač CDU o migraci před volbami mluvila velmi plamenně, zdá se, že případná koalice s SPD povede Německo do zcela jiné budoucnosti, než kterou voliči ve volbách chtěli. Do doposud neodsouzené merkelovské budoucnosti wir schaffen das. Němci volili proti merkelovské budoucnosti, Friedrich Merz Němcům nemerkelovskou budoucnost sliboval, ale dát ji Němcům v koalici s SPD nedokáže.

Ale přichází i druhá podmínka SPD pro vstup do vlády. Konec bezhlavých deportací. SPD volá po tom, aby ti z migrantů, kteří už v Německu jsou, získali „všeobecné povolení k pobytu“ a „skutečnou perspektivu“ pro svůj život v Německu. Konec deportacím pro nelegální a odmítnuté migranty… Je to podivné. Friedrich Merz sliboval Němcům před volbami, že z hranic udělá neprostupnou bariéru s tím, že bude doufat v utišení migrace, protože Německo inspiruje svou politikou ostatní evropské země. Proto byl zvolen, proto CDU ve volbách vyhrála. Pokud půjde do koalice s SPD a ta ze svých prazvláštních požadavků neustoupí, komu pak hodili Němci své hlasy?

Třetím požadavkem SPD stran vládní koalice je změna volebního práva. Už by neměli volit jen Němci, tedy Němci občanstvím. Volit by měli i migranti bez německého občanství. „Požadujeme volební právo pro všechny, kteří dlouhodobě žijí v Německu, bez ohledu na jejich občanství,“ podmiňuje si SPD vstup do vlády. A pokračuje dál bodem čtvrtým. Lidé, kteří žili v Německu 25 let, by měli „automaticky získat německé občanství – pokud proti tomu nebudou aktivně protestovat“. To jsou čtyři podmínky stran migrace, které si mezi mnoha dalšími vetkla SPD do čela vyjednávání s CDU.

Přičemž v Německu je teď trochu veselo, protože Merz chce odbrzdit dluhovou brzdu, kterou si Němci kdysi, když ještě měli trochu rozumu, vetkli do ústavy. A aby se mohla změnit ústava, je potřeba v bundestagu ústavní většina. A to zase znamená, že dluhovou brzdu je třeba prosadit a prohlasovat ještě ve starém „semaforovém“ složení vlády, protože po složení nové vlády CDU a SPD nastoupí i nové složení bundestagu. Včetně notně posílené AfD, bez jejíchž hlasů ústavu měnit nepůjde. A dluhovou brzdu je třeba odbrzdit, aby se mohlo Německo hystericky zadlužit v rámci zbrojení. A tak se v Německu na politické scéně tlačí na pilu tak, až se jí odlamují zuby.

Čistě z lidského, humanistického pohledu by CDU nejlépe udělala, kdyby sestavila vládu s AfD. Nastolil by se mnohem rozumnější směr vývoje našich pojančených sousedů. Německo by se připojilo k Trumpově šikaně válčících stran na Ukrajině a jejich dotlačení k příměří a následnému míru. S CDU a SPD na koni můžeme čekat jen pokračující pád do nicoty jak Německa, tak i nás.

Je na místě se ptát, jestli je demokracie stále ještě uměním kompromisu. Nebo jestli se spíš nestala uměním rezignace. Ale to neplatí jen pro Německo, ale i pro tu naši politiku.

Štěpán Cháb, Krajské listy

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)