24.4.2025
Kategorie: Kultura a tipy

Jak je to se startupy v Evropě? Jsou USA a Asie skutečně napřed?

Sdílejte článek:

Situace se startupy, tedy firmami, které stojí na začátku své podnikání, je všude ve světě jiná. Může se tak dít jednak z hlediska samotného trhu a jeho potřeb a jednak z administrativy a legislativy, kterou je nutné pro založení a úvodní chod firmy splnit a dodržovat. V tomto článku si proto porovnáme startupy v Evropě naproti těm v USA.

Pakliže firmu začínáte nebo se aktuálně potýkáte s otázkou zahraniční expanze, volba mezi Evropou a jinými trhy pro vás může být klíčová. Lze říci, že je to pak právě Evropa a USA, které jsou nejvýraznější a nejvíce sledované trhy na světě.

Evropský trh

Pakliže se rozhodnete pro Evropu, můžete počítat s několika vlastnostmi a faktory. Obecně lze říci, že je tento trh rozmanitější a různorodější, což má poté také vliv na zákaznickou základnu a cílové skupiny. Můžete počítat s potenciálním trhem v rámci 44 zemí a populací přes 740 milionů lidí, pokud budeme počítat Evropu jako celek. Pokud byste se chtěli zaměřit na jednotnější přístup na trhy, můžete zvážit svou prezenci pouze v zemích Evropské unie, která má sama o sobě přes 450 obyvatel. Činí to z ní tedy standardizovaný a poměrně rozsáhlý trh.

Evropa má navíc silnou průmyslovou základnu a vysoce rozvinutou infrastrukturu, což z ní činí atraktivní místo pro společnosti z odvětví, jako je výroba, technologie a finance. Pokud se rozhodnete zejména pro země jako Německo, Anglie, Francie, ale i třeba Španělsko či Portugalsko, můžete počítat s rozvinutými ekonomikami a silnými trhy.

V Evropě pak naleznete větší množství států, takže se mohou i jednotlivé legislativy lišit. Každá má například v případě casinových platforem odlišný pohled na bonus za registraci nebo třeba samotný počátek podnikání a administrativu spojenou s ním.

Americký trh

V případě amerického trhu bude situace odlišná. Jedná se o největší trh na světě, který je navíc díky federaci zásadně unifikovaný. Pohybuje se na něm přes 330 milionů lidí, což je zhruba o čtvrtinu méně, než kolik se nachází ve státech Evropské unie. Mezi hlavní výhody patří například to, že díky tomu, že se v USA platí jednou měnou, tedy americkým dolarem, firmy se nemusejí potýkat s měnovou konverzí – na základě toho pak jsou méně administrativně zatížené a nemusí vydávat kapitál na směnu.

Vzhledem k jednotlivým států pak není ani administrativní zátěž tak vysoká. Proces založení podniku v USA je obvykle jednoduchý a právní systém země nabízí vysokou úroveň ochrany duševního vlastnictví i jednotlivých smluv.

Pro startupy jsou navíc k dispozici různé druhy financování, jako je například rizikový kapitál nebo soukromý kapitál. Výrobně se tak hodí pro rychlejší expanzi společnosti.

Závěr – naše stanovisko, který trh vybrat?

Pokud se chcete plně věnovat svému byznysu a nezabývat se příliš jednotlivými legislativami, trh v USA pro vás může být výhodnější. Rychleji se dostanete ke kapitálu a USA nabízí také více možností pro následnou expanzi. Evropský trh však může nabídnout větší míru výběru legislativy, díky které můžete získat nejrůznější výhody v určitých sektorech. Ty totiž mohou být například daňově zvýhodněné a zároveň se můžete těšit z jasné a transparentní legislativy.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)