22.4.2025
Kategorie: Politika

Evropa bojuje proti Trumpovým mírovým plánům z nenávisti k Putinovi

Sdílejte článek:

IVAN DAVID/SEYMOUR HERSH

Seymour Hersh napsal 16. dubna na platformě Substack:

Během minulého týdne jsem mluvil s představiteli, kteří mají znalosti o mírových rozhovorech o válce na Ukrajině. Již dříve jsem zde o těchto rozhovorech psal možná s větším optimismem, než bylo radno. V obavách z katastrofální porážky na Ukrajině se Evropa shromáždila za Volodymyrem Zelenským, bojovným ukrajinským prezidentem, jehož poslední návštěva v Bílém domě skončila ukrutným ponížením, které mu získalo sympatie mnoha pozorovatelů.
Trump vidí ruského prezidenta Vladimira Putina jako člověka, se kterým může obchodovat. Bylo mi řečeno, že proběhly rozhovory s Ruskem o vyhlídce, že Trumpova rodina vybuduje velké plážové letovisko na Krymu, který Rusko okupuje od roku 2014, po urovnání spolu s podobným zařízením v Ruskem okupované provincii Donbas na Ukrajině. Spojené státy by zrušily všechny své sankce vůči Rusku a staly by se opět nákupčím ruského plynu a ropy a možná by financovaly těžbu nerostů vzácných zemin na Sibiři.

Rozhovory, které mi byly vykresleny jako klíčový prvek dřívější možné dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, z Trumpova pohledu nikam nevedou, protože NATO a Evropská unie slíbily Ukrajině větší politickou a vojenskou podporu, zatímco obě strany války pokračovaly v odpalování raket na vojenské a civilní cíle. Ale zakořeněná pozemní válka, která na svém vrcholu vede k více než deseti tisícům obětí měsíčně na každé straně, se zpomalila. Ruská frontová vojska pokračují v pronikání přes dlouhou ukrajinskou frontu, ale pozemní válka, jak mi řekl informovaný americký úředník, nebude rozhodujícím faktorem, dokud se stále nervóznější Evropa nerozhodne vyslat na Ukrajinu vojenské síly z NATO a odjinud. „To,“ řekl mi úředník, „Rusko nepřijme.“

Bylo mi řečeno, že obě strany stále hovoří s přítomnými vysokými Trumpovými spolupracovníky. Některá zasedání se konala v Saúdské Arábii. Cílem, řekl mi úředník, bylo „ukončit to, co všichni říkají, že je vojensky destruktivní válka“.

Jedním z důvodů neschopnosti dosáhnout urovnání, řekl mi úředník, je rozšířená nenávist k Putinovi v Evropě. Mnozí v západní Evropě ho vidí jako někoho, „kdo se ukáže v rouše beránčím, ale ve skutečnosti je to ďábel“. Mark Medish, demokrat a washingtonský právník ukrajinského původu, který vedl ukrajinskou kancelář v Radě národní bezpečnosti a sloužil na vysoké pozici na ministerstvu financí, mi ale řekl, že Evropané nejsou monolitičtí:

„Máte tu kalvínsko-křižáckou brigádu od Pobaltí a Skandinávie po Nizozemce a Brity, které pohlcuje rusofobie, s jistým oprávněním, protože nesou tíhu hybridní války. Na druhé straně existuje skupina převážně katolicko-ortodoxních pragmatiků na jihu Evropy – jsou skeptičtí vůči severským fanatikům, i když nechtějí mír za každou cenu.“

Medish, který neformálně radil EU ve zpravodajských a politických otázkách, dodal: „Kromě míst, jako je Maďarsko, jsou evropské státy téměř všichni jednotní ve svém šoku z Trumpova postoje vůči Kyjevu a postavení EU vůči Moskvě.

Úředník, který radí Trumpově administrativě, mi však řekl, že „saúdská vláda chce, aby k tomu – urovnání – došlo, a to nejen proto, že by to bylo dobré pro světový trh s ropou“ z hlediska zvýšené produkce.

„Ale Evropa nechce, aby se to stalo. Bojují proti tomu zuby nehty. Trump říká Evropanům, ať to vezmou, nebo nechají být.“ Myslí si, že to pro evropskou ekonomiku bude skvělé.“

Úředník ocenil ochotu saúdského vedení zapojit se do evropské diplomacie. „Svět se mění a nikdo si toho nevšímá,“ řekl mi. „Evropa je v bankrotu a Saúdové jsou budoucnost.“ Saúdové, řekl mi, si uvědomili, že se musí připojit k modernímu světu. „Začalo to před lety a Saúdové už nechodí v hábitech a nežijí ve stanech.“

Během našeho rozhovoru se představitel soustředil na neschopnost evropského vedení a západních médií myslet nad rámec své instinktivní nenávisti k Putinovi a jeho pokračující opozice vůči urovnání, které by ponechalo Rusku pod kontrolou obrovské kusů Ukrajiny, které okupuje.

Politolog, který studuje poválečnou Evropu, mi řekl, že argument pro pomoc Ukrajině v boji s Ruskem není založen pouze na sdílené evropské nenávisti vůči Putinovi, ale také na sdíleném nepřátelství vůči Trumpovi. „Evropané se bojí Ruska,“ řekl expert, „a Rusko nechce, aby Ukrajina byla svobodnou zemí.“ Také se bojí Trumpa, „protože má blízko k Rusku a nechá Evropu plavat… aby dostal od Putina, co chce.

„Proč je Trump tak ochotný oslabit Evropu, aby uklidnil Putina?“ zeptal se odborník. „Trump chce uzavřít dohodu s Putinem a Evropané nevěří, že Amerika přijde na obranu Evropy, pokud Putin napadne souseda. Trump je u moci jen dva a půl měsíce a všichni Evropané změnili své plány na základě předpokladu, že Trump bude vetovat jakékoli plánované rozmístění NATO.“

To vše vede k řadě otázek, na které v době chaosu a bojovnosti v Bílém domě neexistují žádné odpovědi. Bude Vladimir Putin eskalovat válku proti Ukrajině, pokud v současných mírových rozhovorech nedostane to, co chce? Věří, že ho Trump podpoří, nebo se alespoň bude dívat jinam, pokud tak učiní?

Je Amerika skutečně připravena jít do války proti NATO?

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)