![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Celní válka už je tady
ZBYNĚK FIALA
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2023/11/FIALAZBYNEK.jpg)
Donald Trump tedy opravdu napařil nová cla Mexiku, Kanadě a Číně, nebyly to jen plané vyhrůžky. Argumentuje pašováním drog, ale z jeho dřívějších vyjádření z toho, co dělal během prvního funkčního období od roku 2017 je zřejmé, že chce hlavně obnovit průmyslovou výrobu doma. Může to však dopadnout jako s ohníčkem u stohu. Požár se začne rychle šířit. Zadrhávat začne celý velký motor globalizace propojené sítí subdodávek součástí a montáží, které ztrácejí smysl, když je vytrhneme z řetězce k finálnímu výrobku.
List Wall Street Journal si všímá dopadů na americký automobilový průmysl, kterému Trump slíbil pomoc proti čínské a evropské konkurenci jako odměnu za rozhodují volební vítězství v Michiganu. Tohle je však spíš rána do zad. Jak WSJ píše, americké i zahraniční automobilky v USA vytvořily síť závodů rozesetých jak po Spojených státech, tak po Kanadě a Mexiku. Rozpracované součástky a nehotové díly putují opakovaně přes severní i jižní hranici, jak využívají nejefektivnější subdodavatele, ale pokud pokaždé chytí zásah nového cla, pěkně se to prodraží. V dotčených závodech v Kanadě a Mexiku teď vládne běs a děs a pracují přesčas, aby nadělali zásoby než najdou lepší řešení.
Mexiko i Kanada, na které míří sazba 25 procent, vyhrožují, že to Spojeným státům oplatí stejnou mincí. Zato Čína, která vyfasovala jen 10 procentní přirážku, zatím odvetou nehrozí. Má za to, že Američané jsou tak závislí na jích dovozech, že se potrestají sami. Mobily, tablety, baterie, hračky, tam všude má čínské zboží na americkém trhu drtivou převahu, vesměs tříčtvrteční podíl. A to bude bolet, protože Trump zároveň zrušil stávají výjimku z celních sazebníků, že cla nemají týkat cenovky pod 800 dolarů. Tam se většina této spotřební ekonomiky vejde.
Z Kanady pochází více než polovina dovážené nafty, z Mexika jen nějakých deset procent. Trump tvrdí, že Amerika má dost své, jen ji těžit, ale pomíjí, že americké rafinérie jsou nastavené na tu kanadskou, a to nejde rychle změnit. Na tomto úseku fronty celní války nakonec tedy zavládne příměří, když výjimka pro ropu snižuje sazby jen na 10 procent. To se vejde do běžného kolísání cen.
Otevírání nových ropných polí je ještě dlouhodobější investice, do které málokdo půjde bez dlouhodobé odběratelské smlouvy. Do toho se nikdo nehrne, protože vývoj nezastavíš, elektrická auta na amerických ulicích přibývají. Elon Musk, který bdí nad jejich osudem, má ke všemu přístup k nejvyšší židli. Jako jediný stále ještě odolává drtivému nástupu čínské konkurence, a tak není divu, že je silný i politicky.
Vyhrožování kanadského premiéra Justina Trudeoua, že Američanům zavře kohoutky s naftou a vypne přívodní vedení s kanadskou elektřinou, Trump a pobavilo: „A co s tou elektřinou chtějí dělat??“
Komu to obrátilo koutky úst trochu nahoru, může je zase klidně svěsit. Exportní ekonomiky budou americkými cly bity, ať dělají cokoliv. Řetězce se přetrhnou, priority se změní, z hořícího domu se nepodaří vynést všechno. Zvýší se tlak na výrobu ve Spojených státech, na který mohou evropské automobilky reagovat jen tak, že se zapojí. Statisticky to může dopadnout přijatelně, ale lidi doma přijdou o práci. V komentářích se mihla úvaha, že být protivníkem Spojených států je hodně riskantní, ale být jejich spojencem, je ještě nebezpečnější.
- Šalebný kejklíř Vít Rakušan - 6.2.2025
- Evropa může dát sbohem své budoucnosti - 6.2.2025
- A za dva roky už si budeme hřát nohy jen pod zapáleným raketovým pohonem - 6.2.2025
no a z těch všech skutečností v článku zmíněných lze vyvodit to jedno, co je důležité pro evropu (ne pro EU, ta ať zhyne ), bez ruských zdrojů se evropa stane třetím světem se kterým bude ten ostatní svět obchodovat prostředníctvím skleněných korálků.
Nedávno uHnije uvalila dodatečná ještě cla 10 pct. na auta čínská. US auta mají již dlouho vyšší cla oproti uHnijním do USA. Jen pro kontext a snad tvrzení o šikované, ubohé uHnji, Ta daně vždy také neváhala použít.
Protektorátní automotive jako dodavatel součástek automobilkám v Říši dostane ke grýndýlu, nucené elektrodebilitě a sankcím další po čenichu.
Pocítíme to všichni, ten místní průmysl si poradí. Již Dementia Joe Biden podepsal zákon totiž na podporu přestěhování do USA průmyslu, který kvůli podmínkám v uHniji není schopen konkurence.
A tak to bude opět podobné, jako v době prázdných prasečáků, drůbežáků a stájí jezeďáků, rozpadajících se Poldovek.
Žádné mozkovny nevzniknou, na to prostě protektorát nemá a ani není atraktivní. Z montoven vzniknou fronty na pracáku, v kterých budou stát i progresivní svazáci z politzisku, jelikož jak již vidíme a Musk potvrdil, skořápková firma CIA – USAID končí.
A tak nakonec díky Bruseli, díky za ty červíky i s cca 20 pct. fekálií v sobě, díky za to, že se staráš a kanibalismus nepropukne.
Cituji z článku: „V komentářích se mihla úvaha, že být protivníkem Spojených států je hodně riskantní, ale být jejich spojencem, je ještě nebezpečnější.“
Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy.
Je nebezpečné být nepřítelem Ameriky, ale být jejím přítelem je smrtící.
Henry Kissinger
Fialohnus se prsil, že jeho protektorátní režim má na cla od Trumpa připravena efektivní protiopatření.
Stejně mluvila přiohřátá sissy kanadská Trudeau, a níže je jen první ochutnávka. Jen hluboce kolaborující fanatik může od fialohnusa a jeho Gauleiterin vonderlejno čekat snad něco lepšího –
🇨🇦Canadian dollar falls to lowest since 2003 after Trump imposes new tariffs.
🇨🇦Kanadský dolar klesl nejníže od roku 2003 poté, co Trump uvalil nová cla.
A to za tím jen o tom mluví, ale už –
Evropské akcie po hrozbě Trumpových cel oslabují, zejména automobilky…..ale i technologické podniky v uHniji.
Pozn. Pokud vám jméno Stellantis v jejich textu nic neříká, tak mu patří většina Fr. a It značek.
Aktual.: 3.02.2025 10:46 Vydáno: 3.02.2025, 10:46
Zdroj – České noviny
tohle je text pro českého burana, orientovaný obchodník dobře ví, že papíry mexických součástek poputují přes Kostariku či ostrov Sv.Martin bez celních tarifů …
stejně jako papíry ruské ropy či plynu přes Azery nebo Indy , v us byznysu nejsou takoví debili jako v jewropě
Ono je videt, v jaky prdeli USA jsou. Takovato opatreni nikdo nedela jen tak.
Donalde na gay EU cla 100 % a stáhni vojska pak uvidíme co euchalifát bude dělat.
balíkR27122024CZ 3.2.2025 17:31:04 Odpovědět
tohle je text pro českého burana, orientovaný obchodník dobře ví, že papíry mexických součástek poputují přes Kostariku či ostrov Sv.Martin bez celních tarifů …
Neburane, dlouho to netrvalo. Mexická presidentka najednou slíbila Trumpovi, že na hranici pošle 10 000 soldátů mexických potírat pašuňk fentanylu a hlídat hranici před ilegálími imigranty do USA.
Ale jistě Neburan je světaználek, žádný súvis se clama…..Presidentce jen najednou došlo, že ignorovat ty dva problémy je morálně fujky a musí to hned napravit,že.
BTW. Ony to nejsou jen součástky, ale s Mexika se exportují do USA třeba i komplet auta.