Auta nejedou
ZBYNĚK FIALA
Negativní zprávou roku je informace o pravděpodobném odchodu Škody Auto z Číny. Po ztrátě ruského a ukrajinského trhu i výrobního zázemí je to další rána našemu automobilovému průmyslu, páteře celé české ekonomiky. Dozvěděli jsme se to z rozhovoru nového generálního ředitele Škody Klause Zellmera pro německý týdeník Automobilwoche:
– Hodí se Škoda do Číny?
„Je tam velmi silná konkurence. Společně s čínským joint venture partnerem se podíváme na to, jak tam chceme pokračovat. Koncern tam má silné zastoupení s Volkswagenem. Pokud chceme zaměřit své síly, stojí za to prozkoumat scénáře, a pak se rozhodnout.
– Takže zůstat, nebo jít?
To jsou extrémní scénáře. Existují také možnosti mezi tím se zaměřením na čistý prodej. Výsledek je otevřený. O tom se rozhodneme v roce 2023.“
I když je Česko velmi podlézavé k americkým imperiálním zájmům, tady nejde o nějaký „decoupling“, oddělení od přílišné závislosti na Číně, jak se tomu říká. Je to prostější, nechytáme se. V Číně je jasný rychlý trend přechodu k elektrickým autům. Zmýlili jsme se v odhadu, že nebude jasný, ani rychlý, a že s tím, co máme, na čínském trhu ještě dlouho vystačíme. Mateřský Volkswagen taky dlouho váhal, ale ne s takovou rozhodností jako Česko. Proto má budoucnost otevřenější.
Pokud jde o Škodu v Číně, zvažují se zbytkové alternativy. Takhle to popisuje generální ředitel Zelmmer:
„Rozloučení není jediným scénářem. Možný je i čistý prodej, rozhodnutí by mělo padnout v roce 2023. Pak už by se to u VW nestavělo, ale dováželo. Tím by Škoda VW získala prostor na trhu. Škoda měla v roce 2021 v Číně tržní podíl 0,6 procenta. Česká automobilka se chce nyní více zaměřit na Indii, za kterou je v rámci koncernu VW také zodpovědná.“
Letos na začátku roku byla Škodě svěřena zodpovědnost za podnikání celé skupiny VW v Rusku, ale to se zastavilo po únorové ruské invazi na Ukrajinu. Zellmer zdůraznil, že v současné době se tvoří rezervy:
„Konsolidace Volkswagen Group Rus v rámci našich finančních výsledků samozřejmě znamená pro Škodu Auto zvláštní výzvu s negativním dopadem na provozní výsledek za rok v rozmezí tří milionů.“
https://www.automobilwoche.de/bc-online/skoda-pruft-abschied-aus-china
Na výroční schůzi odborového svazu KOVO, kde jsou sdruženi hlavně mladoboleslavští zaměstnanci, už padla zmínka o hrozbě propouštění, ale nestala se dominantou jednání. Všichni důvěřují chlácholení shora, že to nějak dopadne.
Zatímco českým a německým automobilkám se trh rozpadá, čínským naopak roste. Jak informuje agentura Bloomberg, z Číny bylo vyvezeno jenom v prvních třech čtvrtletích letošního roku 242 tisíc osobních elektrických aut. Celkový čínský automobilový vývoz dosáhl 2,2 milionu osobních aut, náklaďáků, autobusů a dalších vozidel a vzrostl proti loňsku o 54 procent. Srovnání proti pandemickému loňsku může být zavádějící, proto agentura dodává, že jde o dvojnásobek průměrných prodejů z let 2012 až 2020.
Největší zájem o elektrická auta je přímo v Číně, kde se odehrává 60 procent celkových světových prodejů v této kategorii. Prakticky všechna nová prodaná auta v Číně jsou elektrická.
Jedním z důvodů je zvládnutí výroby baterií, které jsou v Evropě o třetinu a v Americe o čtvrtinu dražší. To se promítá i do ceny vozů. Domácí elektrická produkce proto dostává v Číně přednost. Největší čínská automobilka BYD letos prodá dva miliony elektrických vozů a v příštím roce chce prodat tři miliony. Jasně tak předstihuje tradiční výrobce včetně vedoucího Volkswagenu.
Všechno zároveň nasvědčuje tomu, že transformace automobilového průmyslu je tažena poptávkou. Podle průzkumu společnosti Solera, do jejíhož oboru patří také řízení rizika, operátoři automobilních flotil spatřují největší hrozbu v příštím roce v cenách pohonných hmot, odpovědělo tak 59 % dotázaných. Ještě vyhrocenější je to u poskytovatelů služeb „poslední míle“ (66 %), kde tvoří pohonné hmoty větší podíl nákladů. Druhou největší výzvou je nedostatek řidičů, který je největší v Rakousku a Německu.
https://www.just-auto.com/analysis/
Kdybych to přetlumočil do nových trendů, je tu velice silná poptávka po elektromobilitě živené pokud možno vlastními obnovitelnými zdroji. Příklad najdeme i v Česku v podobě veřejných rychlonabíječek v Lovosicích, kterým dodává proud blízká malá elektrárna na Labi a předává jej po vlastním kabelu za nesrovnatelně menší peníze než bez sítě.
Patrná je také silná poptávka po vozech bez řidiče. Už aby to tady bylo a začalo to obsluhovat přinejmenším jednoduché krátké tratě.
Z dalších analýz na tomto portálu vyčteme, že největší brzdou rozvoje elektromobility je nedostatek nabíječek, které se ještě dlouho žádné soukromé firmě nevyplatí, a že bude bída o lithium pro baterky. Roku 2030 může díra na trhu dosáhnout 2 400 tisíc tun.
Nicméně EU potvrdila rozhodnutí, že od roku 2035 končí výroba a prodej nových automobilů s motory na vnitřní spalování, a tak ani evropské automobilky nemají pochyb, kam vývoj povede. Musí se rozhodnut, jestli jejich přechod na elektromobilitu zahrne i souběžnou dobíhající výrobu se spalovacími motory, třeba na společné platformě. Nebo jestli udělat tlustou čáru za minulostí a vyvíjet jen ty elektrické.
Český automobilový průmysl se k tomu chová nepřátelsky. Na listopadové rozhodnutí Evropské komise o dalším zpřísnění emisních limitů (fakticky koordinujícím evropský přechod k elektromobilitě), české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) reaguje prohlášením, ve kterém toto rozhodnutí označuje za „kontraproduktivní“:
„Namísto zlepšování emisí v dopravě fakticky odklání tolik potřebné zdroje investic do technologií bateriových, potažmo vodíkových vozidel a současně povede i k výraznému omezení nabídky cenově dostupných modelů pro zákazníky. Velké obavy vzbuzuje také datum účinnosti normy Euro 7, na které se výrobci nebudou moci stihnout připravit a hrozí proto významné výpadky v nabídce vozidel.“
https://autosap.cz/aktualita/reakce-autosap-k-navrhu-emisni-normy-euro-7-vii/
Na to lze pouze namítnout – ne všichni. Připomíná to starý dotaz posluchače Rádia Jerevan, který chtěl vědět, zda v komunismu lidé ještě budou mít peníze. „Jak kdo,“ zněla odpověď, „někteří ano, někteří ne.“
Zatímco poptávka po evropských vozech v Číně mizí, na evropském trhu se usazuje čínská konkurence. Největší čínská automobilka BYD Auto v závěru letošního roku uvedla na evropský trh první dva modely svých elektrických aut a v příštím roce chce dovézt další. V Německu už začala budovat obchodní síť, když se dohodla s prvními sedmi dealery. BYD je však přesvědčena, že pro další expanzi v Evropě potřebuje lokální výrobu zaměřenou na elektrické vozy a uvažuje o budování prvního závodu. Touto cestou by ráda dosáhla šesticiferného počtu prodaných vozů už roku 2026, píše oborový portál Just Auto. Takže za tři roky. Na co chceme čekat?
Podívejme se ještě na výčet překážek, které uvádí český AutoSAP v argumentaci, proč by se mělo s těmi emisními limity brzdit:
„Autoprůmysl prochází s přechodem na bezemisní mobilitu největší technologickou transformací ve své historii. Od firem to vyžaduje mohutné investice do nových typů pohonů, přitom současně musí zůstat konkurenceschopné navzdory vysoké inflaci, energetické krizi a dopadům války na Ukrajině. “
Je to vlastně výčet překážek, které jsme si nadělali sami.
Kdybychom začali s transformací dřív, náklady se mohly rozprostřít do delšího období. Dalo se tak lépe využít rekordní konjunktury do roku 2019. Tak to dělala Tesla nebo Číňani. My jsme ten čas využili k tomu, že jsme se jim posmívali.
Vysoká inflace má v Česku nejvyšší evropské hodnoty, to taky není náhoda. Stejně tak ceny energií, kde je nám houby platné, že máme jedny z nejnižších výrobních cen elektřiny. Když se sečetlo bláznovství České národní banky, která chtěla prudkým zvýšením úroků (nejvyšším v Evropě) snižovat vysoké světové ceny zemního plynu, a k tomu drancování národní ekonomiky polostátním podnikem ČEZ přes lipskou energetickou burzu, nemohlo to dopadnout jinak. Také do války na Ukrajině se hrneme jako nikdo.
Problémy českého automobilového průmyslu bych proto neřešil primárně v EU, ale doma.
Část těchto řešení už je na obzoru, ale jsou to rozhodnutí z leknutí. Naštěstí správná. Vláda přijala půjčku 18 miliard euro od Evropské investiční banky (nejvýhodnější zdroj) na rozvoj distribuční sítě, aby byla schopna pojmout vysoký podíl decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Část půjčky je také určena pro rozvoj sítě nabíječek. Ve stejné době vláda prohnala resortním připomínkovým řízením návrh novely energetického zákona, který těm obnovitelným zdrojům rozšiřuje prostor a bude umožňovat i jejich efektivnější nasazení v podobě decentrálních virtuálních elektráren a komunitního sdílení.
To by mohlo začít snižovat ceny energií, a tedy i inflaci. ČNB už má naštěstí nové vedení, které tomu vychází vstříc. Statistika rekordních zisků velkých bank, která se teď objevila na portálu ČNB v době bezpříkladné ekonomické tísně, jasně ukazuje, komu předchozí měnová politika sloužila. Jak má prosperovat národní ekonomika, kterou na jedné straně rabuje polostátní ČEZ a na druhé straně ze zákona nezávislá centrální banka?
Další strategickou chybou Česka bylo přehnané soustředění na automobilový průmysl, takže území bývalého Československa má největší koncentraci těchto výrob na světě. Zájmům individuálního automobilismu se všude ustupovalo, proto byla upozaďována veřejná doprava. Proto nemáme žádné napojení na evropské rychlé železniční tratě.
Technologické inovace, které nás zaskočily – AutoSAP právem mluví o největší technologické transformaci v historii – provázejí také sociální inovace, které však narušují hegemonii nejsilnějších zájmových skupin. A ty kladou odpor. Decentralizace, sdílení, družstevnictví, soběstačnost, lokalizace, to všechno jsou věci, které snižují závislost na centrálních dodavatelích a rozpouštějí velké investiční peníze do menších pramínků. Tam je to těžší rozkrást, i když na to má někdo centrální patent.
Automobilismus se změní, ať už to v Česku budeme chtít, nebo ne. Kromě slova „tunel“ je toho málo, čím jsme v posledních třiceti letech světu přispěli, takže ani tento trend nebude v naší režii.
Jasné je i to, že to bude drahé a stát by měl hledat cesty, jak se zapojit. Zmínili jsme budování infrastruktury, nabíječek. Dlouhodobější úkoly jsou ve výzkumu, školství a dobře zacílené podpoře inovací. Například u té energetiky chronicky chybí nějaký společný zdroj znalostí, nějaký specializovaný Energetický institut, který by integroval výzkum i poradenství pro decizní sféru.
Naše kritika nových trendů často vychází z prosté neznalosti, z povrchních dojmů a preferenci krátkodobých zájmů před dlouhodobou potřebou. V těch autech je to jen nejvíc vidět.
Super, mega montovnu autobaterií u nás zrušil, pardon pozastavil, koncern z důvodu, že by pro něj byla moc drahá, ehm kvůli ceně elektrické energie. Ale elektroovozy a jejich provoz pro uživatele asi ne.
ČLR podporuje elektropovozy ne v nějaké snaze o ekologii. Naopak, nemá ropu, ale uhlí ano a i do budoucná hodlá stavět uhelné elektrárny.
Ovšem žádná revoluce a přechod na elektropovozy se nekoná ani tam. Škoda odchází z jiných důvodů, koncern tam jiné svoje spalováky prodává stále slušně.
Jeden důvod fiaska Škody v ČLR je jasný, Taijvanec falešný Vystrčil a arogantní nenávistná politika režimu vůči Číně, trpajzlík si vyskakuje na obra, tak dostal zaslouženě po čumě.
V čechystánu už je konkurence z Číny pro Škodu a není to elektrovozítko, ale spalovák. Porovnejte cenu a užitnou hodnotu. Časem, a to rychle, bude přituhovat. Vypomeňte si na začátek aut z Koreji a jak to šlo rychle.
Zdejší automotiv nejde do kytek kvůli neochotně se přispůsobit bruselskému grýndýlů, jde do kytek kvůli právě těm likvidačním nařízením z Bruseli. Aktuálně zavedli další daně, na auta, lodě, ale budete platit více i z baráku a dalších věcí. A to za předsednictví českých kolaborantů a vyšetřování covid i další korupce vedení v Bruseli. Zdravím bratřesestro Zdechlino do Bruseli,kolik narvaných igelitek máš v apartmánu v Bruseli asi ty?
A jen tak mimochodem, máme nejdražší palivo, elektřinu, pro elektropovozy v eurosojuzu. V eurosojuzu se už mluví o blackouts běžně a je zaváděna technologie, mimo eurosojuz v UK již funguje, kdy prostě nabíjení elektropovozů bude majitelům znemožněno na dálku, a to způsobem Velký bratr.
Naše vláda ovšem z konce automotive zde zná cestu, jako za prvního protektorátu se vyráběli zbraně pro Říši, nyní je budeme vyrábět a opravovat pro Ukravínu. Od toho stát se plnotučným účastníkem konfliktu už je jen krůče. Černochová i Řehka vědí moc dobře proč povolávat branecký kanonefutr.
Tragedia, smutek a plac.
To co sa udialo je kratkozrakost, (myopie)
Druhe co sa udialo ze vasa tzv. vlada nevladne vam a riadi vas a ma vas zaujem na mysli.Vasa vlada je pod vedenim, natlakom a instrukciami nadpanov. Stejne ako ostatne zemicky kolem . A aby ste sa necitili zle tak nadvlada a smernice su davane aj Scholzovi.
Nie ze to pomoze a preboli.
A to ze Vasa mrnavucka a bezvyznamna zemicka sa ide angazovat do vyroby a opravy zbrani pre ukro-naackov??? Posledny klinecek (hrebik) do Vasej dubovej pozlatenej rakvicky.
Jo jo,vojenské opravny ve Šternberku a nejen tam,jedou na plné obrátky a ve vojenské podpoře ukradiny se mohou přetrhnout.Mám dojem,že podpora fašounských států je mimo zákon,aspoň tak kdysi bývalo,pokud aspen nenařídil jinak.Nedivil bych se,kdyby na Šternberk spadl nějaký te sarmat…..
..možná tam pracují na přípravách podvozků Tatra, které mají v Polsku být dovybaveny britskými raketovými systémy Brimstone, mají tam vysoutěžený projekt náhrady zastaralých stihačů tanků novými.. programu Ottokar Brzoza.
Zlí jazykové tvrdí, že o část (6 kusů) těch muzeálních BRDM-2 osazených Maljutkami, přišel 14.protitankový oddíl (dislokovaný v městě Suwalki ) jediným raketovým šmahem na nějakém nádraží hodně daleko na východě, někde poblíže Dněpru.
No lidi toho nakecají, že..
..no vida a je na světě, asiprofouknuté trubky!!!
Na železnici dějou se věci, bejvají tam zaměstnáni švarní mládenci..
..tož včera můj koment zmizel beze stopy v hloubi internetu, zkusím tedy dnes.
Možná mají plno práce s podvozky z TATRY, která vysoutěžila podíl na výrobě polských stihačů tanků, v programu Ottokar-Brzoza. Mají být v Polsku osazeny britským raketovým systémem Brimstone, aby nahradily zastaralé modely, kupříkladu staré známé BRDM-2, vybavené sovětskými střelami Maljutka. V dislokaci Suwalki už na ně nedočkavě čeká 14.protitankový oddíl, o němž zlé jazyky pomlouvačů tvrdí, že nedávno na jednom ukrajinském nádraží přišel šmahem(raketovým..) o 6 těchto muzeálních obrněnců.. ještě než stačily sjet z vagonů ešalonu, aby začaly nekompromisně drtit protivníka.
No ale lidi toho nakecají, že..
Jméno Fiala,zřejmě bude nějaké prokletí. Tlačení elektrosraček na sílu nás pomáhá dostat do kolen. A pan autor lituje že netlačíme více? Radostněji? Elektromobil v současné podobě NENÍ konkurenceschopný. Kdyby ano,lidé by se o něj rvali. I bez dotací. Není ani u velké části činností použitelný. Opět,kdyby ano,byl by už dávno všude. Bohužel autore, musím každého kdo tenhle ekologicko ekonomický nesmysl podporuje,považovat za hlupáka. V lepším případě . V tom horším, za kolaboranta! Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “
Text článku je idiotský product placement, a ano – každý fiala je postižený
Další upocené tlačení nechtěné elektromobility.
Nic to neilustruje lépe, než jakýsi obrázek z Číny, který jsem viděl před cca rokem – elektromobil vesele uhání a za ním, na přívěsném vozíku, blafá dieselový generátor. A od něj kabel k autu…
Elektromobilita se tlačí shora na sílu. V Číně to jde lépe, neb mají větší páky a zpracovanější (poslušnější) obyvatelstvo.
Kdyby byla elektromobilita výhodná, prosadí se sama.
Propaganda na elektromobily, vedle zas clanek o tom jak je nejlepsi nerudova, ctu pp od jeho vzniku ale tohle je fakt sesup.
Žádný český automobilový průmysl neexistuje , ty továrny patří cizincům !
Co je tohle za „experta“?
Auto musi byt predevsim cenove dostupne a funkcni. Ani jeden z techto pozadavku elektromobil nesplnuje! Je to hen hracka pro bohate.
Jak hodla autor toho blabolu resit „blekauty“, pred nimiz uz nyni varuje nemecka vlada, pokud si bude jeste znacna cast populace dobijet auta v zasuvce. Jaka bude doba a cena toho dobiti? Vazne si mysli ze lidi budou cekat dlouhe desitky minut na to, az se jim ten kram dobije? Co vysoke riziko pozaru, neekologicka likvidace baterii a komplikovane haseni? A co nedostatek surovin potrebnych pro vyrobu baterie a jejich neeko tezba? A to nemluvim o dojezdu toho komickeho vozitka v mrazech, jake tu v soucasne dobe panuji. Jedes nebo topis!
Ropy je dost, zatim neni elektrosmejd plnohodnotna alternativa.
Neni-li primarnim cilem znemoznit vetsine lidi svobodny pohyb!
Další hovězí článek ignorující realitu s ležérní arogancí, postavené na svatém přesvědčení neomylnosti ideologie. Nikdy se to nemůže stát, z mnoha důvodů, ale stačí bohatě jen jeden. Hromady elektromobilů potřebují hromady baterií, a ty potřebují pravidelné výměny. Přechod na občasné zdroje energie vyžaduje obrovská bateriová úložiště, aby se mohla posílat nasbíraná energie do superchargerů – to jsou další baterie, které budou potřebovat častou výměnu. A velkým heslem je rychlonabíjení – výzkumy potvrdily u současných baterií EV, že popularizované užívání „vybít do mrtě s maximálním dojezdem – nabít masivním proudem co nejrychleji“ způsobuje vážnou degradaci baterií už po sto nabíjecích cyklech, takže cykly výměn se silně zkrátí. Celé současné světové zásoby lithia k vytěžení nepokryjí ani pět procent tohoto plánu, a to počítám že se přestanou dělat jakékoliv jiné baterie (sbohem mobily). Prostě na světě není dost materiálů a dost výkonná těžba, je to naprosto nemožné, a čím dřív realita jebne ty magory po rypáku, tím míň škod nastane. Hlavně jsem zvědavý co za chvilku budou dělat tihle klimatičtí magoři, když planeta vstupuje po špičce pravidelného klimatického cyklu do fáze ochlazování s tvrdšími zimami (jak vidíme třeba právě teď). Asi se zase bude strašit dobou ledovou jak dvacet let zpátky.
Na to vam muzu odpovedet sama. Beze studu zacnou pobirat granty na „vyzkum“ globalniho ochlazovani.
Jo, byla to víceméně rétorická otázka, je jasné že to tak bude. A budou se zakazovat ledničky, klimatizace a mrazáky, protože přispívají k vražednému ochlazování – ještě sedm let zbývá, než nezvratně zamrzneme v kostce ledu…
… evropa je řízeně ekonomicky a strukturálně devastována a rozbíjena a „někdo“ má starost o výrobu elektromobilů. Pro koho v té devastované evropě a v jakém ekonomicky významném množství, tato auta mají být?
„Nicméně EU potvrdila rozhodnutí, že od roku 2035 končí výroba a prodej nových automobilů s motory na vnitřní spalování, a tak ani evropské automobilky nemají pochyb, kam vývoj povede.“
To je nejdůležitější myšlenka celého článku, která potvrzuje hlavní argument odpůrců elektomobility.. výfuky elektromobilů se ukryjí do komínů elektráren. Obnovitelné zdroje nemají a dlouho ještě nebudou mít potřebnou kapacitu na pokrytí jejich 24 hodinové spotřeby elektrické energie, stejně tak jako není a dlouho ještě nebude potřebná distribuční sít, pokrývající kapacitně všechny oblasti.
„Nicméně EU potvrdila rozhodnutí, že od roku 2035 končí výroba a prodej nových automobilů s motory na vnitřní spalování, a tak ani evropské automobilky nemají pochyb, kam vývoj povede.“
To je nejdůležitější myšlenka celého článku, která potvrzuje hlavní argument odpůrců elektromobility.. výfuky elektromobilů se ukryjí do komínů elektráren. Obnovitelné zdroje nemají a dlouho ještě nebudou mít potřebnou kapacitu na pokrytí jejich 24 hodinové spotřeby elektrické energie, stejně tak jako není a dlouho ještě nebude potřebná distribuční sít, pokrývající kapacitně všechny oblasti.
V minulosti byl pokrok v dopravě, nejen ovšem tam, tažen technologiemii. V současnosti a poprví v historii, elektromobilita, ale celý grýndýl je tažen ideologií a ideology. A dotacemi oběma stranám. Na straně výrobců jsou to ještě k státním dotacím navíc státní garance na tzv. zelené úvěry pro výrobce od banksters. Žijeme vírou, že peníze rostou na stromech. A pokud jde o elktropovozy, kdo někdy viděl jak a za jakou cenu ce dobývají suroviny na ty baterky pro ně, ale i smartfouny, tak se musí smát eko pohádkářům.
Zbyňku Fialo, tímhle článkem jste dokázal, ze máte skopovou politickou hlavu a mluvíte do oboru, kterému nerozumíte!
Celá Evropa až na vyjímky jako je třeba Norsko, nemá dostatečné výkonové kapacity pro napájení už jen osobních elektromobilů. O nákladních není třeba mluvit.V podstatě ani my, kteří jsme na tom s elektřinou v EU skoro nejlépe. Na rychlobíječky zapomeňte, tam jde o velké proudy, které se pohybuji kolem 200A a kdo má k dispozici doma takové přípojky?
Bohužel ani nemáme dostatek el.výkonu pro pomalé nabíjení v nočních hodinách. Při zavedení plné elektromobility jen osobních aut bychom potřebovali min. tři JE Temelín! Rovněž rozvodná soustava, ta distribuční 0,4/22 a 35/0,4 kV na to neni dimenzována. Jen v Praze bychom k 4 tisícům trafostanic potřebovali postavit cca 2 tisíce nových stanic. A k tomu rozvody a nabíjecí místa…..desetitisíce míst. A na čínské e-auta zapomeňte, jsou to werky co mají výkony většinou do 10kW. Takže přibližovala. Opravdu jste mě zklamal, tak blbý příspěvek napsat, to je síla. Zřejmě ta blbost v poslanecké sněmovně je nakažlivá. Tak hezký den oslíku z PS. Koukám, že SPD se transformuje….ještě byste měli docházet do amerického Aspen Prostitutu.
Velká omluva, jde o Zbyňka a nikoliv Radima, takže beru invektivy zpět.