
Co způsobilo obrovský blackout ve Španělsku?
VK
Obrovský blackout ve Španělsku prý způsobily kmitající dráty vysokého napětí, tvrdí španělský provozovatel národní sítě! Ve skutečnosti došlo k výpadku v důsledku rostoucího solárního příkonu do španělské sítě, který přesáhl 100% poptávaného odběru v síti. V okamžiku výpadku pouštěly soláry do španělské sítě téměř 20 GW okamžitého příkonu! Soustava to nevydržela a padla!
Evropský kontinent zažil v pondělí největší výpadek dodávek elektrické energie od konce II. sv. války. V pondělí krátce po poledni došlo k blackoutu ve Španělsku, odkud se výpadek rozšířil do Portugalska a rovněž do jižních oblastí Francie. V celém Španělsku nefungovaly bankomaty, karetní platby, nemocnice jely na agregáty, ale docházela jim nafta.
Největší celoplošný výpadek v historii je přitom zamlžen hradbou mlčení a vypouštěním neuvěřitelných stanovisek od národního provozovatele španělské energetické soustavy, který přišel s tvrzením, že k blackoutu došlo v důsledku atmosférické anomálie, která rozkmitala dráty vysokého napětí a v důsledku vysokých teplot se změnila impedance vodičů, což vedlo k výpadku. Prý zafouká vítr a dojde k blackoutu.
Záběry z blackoutu v centru Lisabonu!
Podle jejich svědectví za výpadkem stojí neřízený a prudce se zvyšující energetický příkon do španělské sítě krátce po poledni z fotovoltaických elektráren soukromých provozovatelů, kdy Slunce má největší intenzitu a španělské fotovoltaické elektrárny dodávaly do španělské sítě nárazově skoro 20 GW okamžitého příkonu.
Přebytečný příkon ze solárů shodil celou španělskou energetickou soustavu, ale nikdo to nechce přiznat
Tento přebytečný příkon nebylo kde spálit a spotřebovat, takže kontrolní systémy přenosové sítě začaly odpojovat elektrárny s jinými zdroji. To však vedlo k poklesu napětí v některých španělských regionech, což způsobilo výpadek, který se potom kaskádově přenesl do dalších oblastí Španělska a i mimo zemi. Mohutný okamžitý příkon z FVE elektráren je závislý na slunečním svitu, ale Španělé se nyní ptají na sociálních sítích, proč tedy nedošlo k odpojení několika solárních elektráren, aby do sítě nedodávaly tolik nepotřebné energie?
A tady se dostáváme k hlavní příčině blackoutu, a to jsou evropské směrnice. Všechny evropské fotovoltaiky jsou totiž vybudovány na základě dotačních titulů a rámců. A součástí podmínek je tzv. udržitelnost, kdy nelze tyto elektrárny odpojit bez souhlasu majitele a bez porušení eurodotačních smluv. Smlouvy to totiž neumožňují. Centrální regulátor tak nemůže některé vybrané soláry diskriminačně vypnout, protože by z toho byly žaloby, že někomu byla FVE vypnuta a jinému nebyla. Takže namísto toho přišel národní distributor s neuvěřitelným tiskovým prohlášením [1], viz níže.
Stanovisko provozovatele národní sítě
V pondělí 28. dubna došlo v Evropě k rozsáhlému výpadku elektřiny, který postihl Španělsko, Portugalsko a některé části jižní Francie. Výpadek začal kolem poledne a vedl k rozsáhlým poruchám ve velkých městských centrech, včetně Madridu, Lisabonu a Barcelony. Provozovatel národní sítě Red Eléctrica ve Španělsku oznámil náhlý pokles poptávky po elektřině o více než 10 gigawattů, což představuje více než třetinu celkové poptávky v zemi. V důsledku toho byla v Madridu zastavena doprava metra, nefungovaly semafory a letiště měla provozní potíže.
Portugalský provozovatel národní sítě REN potvrdil, že byl zasažen celý Pyrenejský poloostrov. Portugalské úřady naznačily, že porucha pravděpodobně vznikla mimo zemi a mohla souviset s problémy ve španělské distribuční síti. V jižní Francii došlo v regionech sousedících se Španělskem ke krátkodobým, ale významným výpadkům proudu. Francouzský provozovatel sítě RTE hlásil poruchy způsobené propojením evropské energetické sítě, kdy poruchy v jednom regionu mohou mít kaskádové účinky na sousední systémy.
Přesná příčina výpadku se nadále vyšetřuje. Předběžné zprávy naznačují poruchu v propojené evropské elektrické síti, kterou pravděpodobně zhoršila vysoká poptávka po elektřině a problémy s vyrovnáváním obnovitelných zdrojů energie. Byly aktivovány nouzové protokoly pro obnovení dodávek elektřiny a zachování základních služeb. Podle posledních aktualizací probíhalo obnovovací úsilí.
V následném prohlášení vydaném pozdě večer 28. dubna společnost REN naznačila, že výpadek na Pyrenejském poloostrově způsobil “vzácný atmosférický jev”, a poskytla další technická vysvětlení ohledně jeho možných dopadů na síť. Podle společnosti REN způsobily rychlé a lokální teplotní výkyvy ve vnitrozemí Španělska mechanickou nestabilitu několika kritických vedení 400 kV, která způsobila vzácnou formu vibrací vodičů. Tyto vibrace, identifikované jako varianta eolických vibrací zesílených teplotními gradienty, vedly k přechodným změnám elektrické impedance podél několika přenosových koridorů.
Jak se poruchy šířily, spustily automatickou desynchronizaci od širší evropské elektrické sítě, kterou spravuje Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E), ve snaze zabránit širšímu kolapsu sítě. ENTSO-E je sdružení 39 provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (TSO) z 35 evropských zemí. Bylo založeno v roce 200 REN poznamenala, že tento jev, ačkoli je vzácný, byl teoreticky modelován v dřívějších hodnoceních rizik, ale dosud nebyl pozorován v takovém měřítku v reálném provozu sítě. Událost byla interně klasifikována jako “událost vyvolaná oscilací typu 2”, což je označení v rámci pohotovostních protokolů společnosti REN pro vzácné, ale vysoce závažné poruchy sítě.
Na společné tiskové konferenci s portugalským energetickým regulátorem ERSE představitelé společnosti REN zdůraznili, že “nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o záškodnický zásah, technickou poruchu nebo kybernetický útok“, a zdůraznili, že příčina byla atmosférického a mechanického charakteru. Nicméně připustili, že stále probíhá úplná forenzní analýza zahrnující přeshraniční koordinaci se španělským úřadem Red Eléctrica a francouzským úřadem RTE.
Mezitím španělská Red Eléctrica zachovala opatrný postoj. V samostatné aktualizaci generální ředitel Eduardo Prieto uvedl, že jejich interní předběžná zjištění identifikovala “významné vnější narušení” ovlivňující synchronizaci s ENTSO-E, ale nepotvrdil konkrétní příčinu. Prieto uvedl, že ve spolupráci s regionálním bezpečnostním koordinátorem (RSC) ENTSO-E pro jihozápadní Evropu probíhají komplexní forenzní studie chování sítě 28. dubna. Mluvčí ENTSO-E potvrdil, že organizace zahájila naléhavý postup vyšetřování událostí (EIP), což je standardní protokol pro významné poruchy sítě.
Mluvčí dodal, že konečné závěry budou vyžadovat podrobnou analýzu přeshraničních dat, včetně záznamů SCADA, dat z fázových měřicích jednotek (PMU) a záznamů o sledování frekvence s vysokým rozlišením. Nezávislí odborníci na rozvodné sítě, které oslovil španělský deník El País a portugalský Público, vyzvali k opatrnosti, pokud jde o terminologii používanou společností REN. Dr. Ana Torresová, odbornice na vysokonapěťové přenosové systémy z Polytechnické univerzity v Madridu, vysvětlila, že podmínky prostředí sice skutečně mohou vyvolat mechanické oscilace vodičů, ale terminologie “indukované atmosférické vibrace“ nemá v inženýrské komunitě definovaný standard.
“Je pravděpodobné, že lokální teplotní gradienty v kombinaci se slabým větrem způsobily kmitání vodičů nebo podobnou nestabilitu. Tato terminologie se však zdá být přizpůsobena spíše pro komunikaci s veřejností než pro technickou dokumentaci,” uvedl Dr. Torres. Poukázala také na to, že zranitelnost sítě vůči těmto poruchám mohly zesílit i další přispívající faktory, jako je snížená setrvačnost sítě v důsledku vysoké penetrace slunečního záření v poledních hodinách. Podle prvních odhadů společnosti REN sice plná stabilizace sítě probíhá s předstihem, ale k definitivnímu potvrzení úplného obnovení ve všech regionech dojde až 1. května.
–Tisková zpráva–
Španělský distributor tak tvrdí, že došlo k drastickému snížení poptávky odběru, což samozřejmě není pravda. Regulátor tak nedělal vůbec nic a jenom sledoval, jak již od počátku dubna prolamují soláry ve Španělsku rekordy v dodávkách energie během dne, kdy bylo jen otázkou času, než dojde k obrovskému průseru. Dne 16. dubna byla španělská národní energetická síť poprvé provozována na 100,63% jen z obnovitelných energií.
Větrná energie vyrobila 256 GWh, což je 45,8% z celkové produkce. Solární energie vyrobila 151 GWh, neboli 27%. Vodní elektrárny přidaly 129 GWh, což představuje 23,1% celkové výroby. Solární tepelná energie přispěla 11 GWh, neboli 2%, V 11:15 16. dubna vygenerovala větrná a fotovoltaická energie dohromady 100,63 % celkové poptávky.
Gigantický příkon z fotovoltaik začal ve Španělsku již počátkem dubna a schylovalo se ke katastrofě
A potom 21. dubna ve 13:35 vytvořila solární energie nový rekord, vygenerovala 20,1 GW okamžité energie, která pokryla 78,6% poptávky a 61,5% sítě jako celku. A v pondělí 28. dubna znovu solární energie pumpovala do sítě skoro 20 GW okamžitého příkonu. V okamžiku kolapsu všechny zdroje dodávaly do španělské sítě okamžitý příkon 32 GW, z toho jen fotovoltaika dodávala 62,5% veškerého okamžitého příkonu.
A před 6 dny se Španělsko chlubilo [2], že poprvé v historii pokrylo za 1 den 100% svých odběrů jen z obnovitelných zdrojů. Výsledkem je, že energetický systém zkolaboval v důsledku automatických ochran proti přepětí v síti, které odpojují energetické zdroje automaticky, ale s výjimkou fotovoltaik, které není dovoleno automaticky odpojovat. Výpadek zachycuje graf Evropského tranzitního systému (ENTSOE) na svém webu [3].

Nikdo teď nechce přiznat, že blackout nastal jen proto, že nikdo neměl odvahu riskovat žaloby investorů k Evropské komisi za odpojování jejich FVE elektráren v půlce dne, kdy Slunce nejvíce praží, a to znamená, že vlastníkům FVE to vydělává největší peníze. Pokud by to regulátoři udělali a odpojili ty FVE jednou, udělali by to i podruhé, zítra, pozítří a potom pořád. Vlastnící FVE by řvali, že přichází o zisk, protože národní operátor jim odpojuje elektrárny v půlce dne, když Slunce moc svítí, takže je tím připravuje o zisky.
Za blackoutem stojí bruselská byrokracie a ochrana vlastníků FVE, kterým se nesmí odpojovat jejich elektrárny ze sítě
Jsou v tom eurodotace a zájmy investorů. A tak provozovatel národní sítě přišel s blábolem o vysoké teplotě a větru, který rozkmital dráty vysokého napětí a zvýšil impedanci vodičů. Do obnovitelných zdrojů byl vložen obrovský kapitál, nejen finanční, ale hlavně politický, takže nikdo si nedovolí obnovitelné zdroje odpojovat, když venku moc svítí, nebo když venku moc fouká.
Proti masivním příkonům do sítě existují ochranné mechanismy pomocí odpojování zdrojů, ale co je to platné, když není vůle je použít. Tak dlouho chtěli dosáhnout Net Zero nulových emisí, až se jim to ve Španělsku povedlo. Jenom trochu dříve, než plánovali, a trochu jinak, než čekali. Stojí továrny, stojí podniky, žádné emise se neprodukují, všechno stojí, protože nejde elektřina.
V lednu dokonce vyšel na mainstreamu článek [4] o tom, že v Česku mají vyrůst obří fény na spalování přebytečné elektrické energie z obnovitelných zdrojů, protože zkrátka odborníci vědí, že fotovoltaiky a větrné elektrárny postavené z eurodotací nelze nárazově během dne odpojovat, takže je potřeba postavit tzv. jalové spalovače, což jsou elektrické spotřebiče na spalování přebytečného okamžitého elektrického příkonu (přetoku) v národní síti.
Když nelze obnovitelné zdroje natvrdo vypínat, tak se prostě přebytky elektřiny budou jen tak do prázdna spalovat poháněním fénů a podobných zařízení spalujících bezúčelně elektřinu do vzduchu. Majitelé FVE a větrníků tak budou spokojení, budou inkasovat zisky za všechno, i za jalovou produkci, my všichni to zaplatíme, ale to, co se vyrobí navíc, to se spálí v jalových spalovačích. Prostě vítejte v Eurosojuzu, kde zítra již znamená včera!
-VK-
- Dokážete si to vůbec přestavit? - 29.4.2025
- Co způsobilo obrovský blackout ve Španělsku? - 29.4.2025
- Čau Praho! ODS chce potají zase zvyšovat daně - 29.4.2025
Jo fotovoltaika,
cesta do peklíčka?
Historicky s takovými hokusy-pokusy stále nejsou dlouhodobé zkušenosti,
aneb podřezáváme si větvičky pod prdýlkou, že.
*
Mimochodem a co ten blackout zde na PP?
Celý den mašínka něrabótala.
Takhle to dopadá, když rozhoduje evropský Ůředník bez základního technickéhov zdělání. Lejstro snese všechno i naprostou kravinu.
milá Olgo, chazary zde na PP postihuje vzácná forma vibrací setrvale , jmenuje se to cenzura a fízlování … zdá se že se těší, až je coby UI zase na pár dnů vypnou, aby tahle pobočka fízlů získala statut potlačované alternativy
Jo, obří fény spalují nadbytečný výkon tzv. obnovitelných zdrojů, neboli převádí ji na teplo.
Hm, a nepřehřívá se nám náhodou už teď planeta? Nehoříme prý (zvláště česká kotlina), jak neustále straší zelení fanatici? Jak to „úsilí“ o čistou energie a bezuhlíkaté emise korespondují s tímto veskrze umělým, úmyslným zahříváním zemské atmosféry? Nebo to snad nebude mít žádný vliv?
Tak co, grýndýlisti, včil mudrujte… A hezky nahlas ať vás dobře slyšíme – jaké nesmysly si zase budete vymýšlet.
Takhle to dopadá, když rozhoduje evropský Ůředník bez základního technickéhov vzdělání. Lejstro snese všechno i naprostou kravinu.
Mám doma čistou ostrovní elektrárnu. Takže účet za duben za elektriku je 0 Kč. Postavil jsem si ji sám, bez dotací. Jsem okolo 7 měsíců v roce zcela odpojen od distribuční sítě. Do sítě NIC neposílám. Jen v zimě si elektřinu kupuju. Sítě se přepínají automaticky. Žádná povolení, žádné smlouvy a lejstra. NIC Taková elektrárna je pro ČEZ běžný spotřebič. Vše je zatím kupodivu legální. Ono je to jedno……stejně jsem obžalován na 10 let kriminálu.