16.4.2025
Kategorie: Historie

Základ je v kauzalitě, byl jsem správně poučen

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Jak jsem doufal, a jsem rád, že to přišlo, dostal jsem za včerejší text vynadáno. Byl jsem poučen, že je potřeba vidět podstatu všeho toho úpadku.

Dostalo se mi poučení od čtenáře o tom, že příčina je jinde, nikoliv jen v předchozím režimu. Musíme hledět hlouběji do minulosti. Čtenář mi ukázal selhání západních elit při podpoře Hitlerova režimu, selhání českých Němců před druhou světovou válkou. I nedostatečný prostor minulého režim pro větší rozvoj okrajových částí země. Dovolím si citovat: „Možná se to komunistům a obyvatelům Šluknovska za těch krátkých 40 let všechno nepovedlo, možná to chtělo víc času a lepších mezinárodních podmínek, určitě to chtělo víc sebereflexe a změnu metod práce, ale určitě toho udělali pro obyvatele Sudet mnohem víc, než všechny polistopádové ,demokratické’ vlády dohromady,“ napsal mi čtenář.

Bytex vznikl v šedesátých letech a postupem času nabral tisíce zaměstnanců a stal se solidním státním podnikem. Po revoluci, hned v roce 1990, se rozhodnutím vlády Bytex rozbil na deset samostatných společností, které se téměř okamžitě zhroutily a zbankrotovaly. Tisíce lidí na Šluknovsku přišlo o práci. Příčina smrti – privatizace. Snad nejčastější příčina smrti v devadesátých letech. Aneb jak tiše nakráčela chudoba a sociální vyloučenost do Šluknovska.

Čtenář si se mnou ve svém psaní zahrál na hru – co kdyby. Je to dobrá hra. „Kdyby nebylo 1. světové, nezrodil by se německý fašismus, kdyby Francie, Británie a další mocnosti nedovolily porušení Verseilleské smlouvy o demilitarizovaném Porýní a rázně proti Hitlerovi zasáhly, kdyby německý, evropský i americký kapitál nepodporoval nacisty, kdyby se demokratické státy účinně postavily proti Hitlerovi,…“ a pokračoval až k odsunu Němců z pohraničí a dál.

Také si zahraju hru na kdyby.

Kdyby se privatizační vláda po revoluci rozhodla před zhasnutím zavést protekcionalistické zákony, které by chránily státní podniky před rozkradením nebo rozpuštěním pod rukama zahraničních dravců a tehdy šuntovou, ale levnou výrobou z Asie, možná by Bytex stál doposud. Kdyby privatizační vláda po revoluci nerozbila Bytex na deset společností, ale pod tržními principy (které také umí velmi dobře pracovat s protekcionalistickou politikou) jej vyvedla z možné krize změny ekonomiky, možná by tu Bytex stále byl. Kdyby privatizační vláda dokázala pochopit dopady brutálního rozkladu průmyslu a výroby, který provedla jen s tupým odporem k pravidlům minulého režimu, možná by tu Bytex stále byl. Kdyby si bezhlavě a slepě privatizační porevoluční vláda uvědomovala dopady svých kroků, možná by na Šluknovsko nepřišla taková bída a sociální vyloučenost. Kdyby mi v tu dobu nebylo deset let, na všechny strany křičím – vždyť je to blbě. Nedává smysl, že jsme si po revoluci vlastním rozhodnutím zlikvidovali podstatnou část výroby a průmyslu. Vidím za tím jen porevoluční protikolektivistický fanatismus bez náhrady, bez alternativ. A jistou už v tu dobu pro naši budoucnost definující podřízenost vůči Západu.

„Viz. Varnsdorf, co zbylo z TOS, ELITE a VELVETA? Co zbylo z fabrik v Rumburku, Šluknově, Vilémově a jinde? Kolik pracovních míst ubylo? Kolik kluků a děvčat se tam za posledních 35 let vyučilo v OÚ a SOU? Kolik vystudovalo SPŠS (průmyslovku) ve Vdf? Kolik se tam v tom Bohem požehnaném a vládou zapomenutém kraji postavilo státních, městských, podnikových a družstevních ,králíkáren’? Kolik tam vzniklo fabrik a moderních zemědělských statků?“ ptal se v závěru čtenář.

Čtyřicet let komunismu nebylo dobrých. Byl to režim tupě represivní, ale na druhou stranu zajímavě ,budovatelský‘. Třicet let demokratického úpadku má daleko horší dopady. Komunismus tady sice s bičem, ale skutečně budoval, kapitalismus tu jen ničil. Nedokázal stavět na tom, co tu fungovalo a živilo celý region. Jako kdyby na Šluknovsko porevoluční kapitalismus hodil ekonomicko-hospodářskou obdobu atomové bomby a celý kraj poté nechal zarůst plevelem. Rozpadly se všechny napojené provozy, ekonomické vztahy, začalo klekat vše dostupné, začal exodus a ekonomický úpadek.

Včera jsem psal o zraněné duši Šluknovska a místních obyvatel, mohu-li to tak říct, dnes o příčině jejího pádu do bahna. A přitom je tady tak krásně, jen ne moc šťastně.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)