![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Vypnutí ruských plynovodů poškodilo Evropu mnohem více než Rusko
IAN PROUD
Dovoz LNG do Evropy se po vypuknutí ukrajinské krize v roce 2014 prudce zvýšil z pouhých 10 % na dnešních téměř 50 %, zatímco ruský plyn z plynovodů proudil dál. V rámci toho se objem dovozu z USA v letech 2021-2023 ztrojnásobil a nyní tvoří téměř 50 % celkového evropského dovozu LNG.
Přečtěte si evropský tisk a často uslyšíte, jak je americký LNG příliš drahý, což přispívá k ekonomickým potížím, kterým čelí výrobci v Německu a jinde. Emmanuel Macron v minulosti označil USA za „nepřátelské“, protože prodávají drahý LNG. To je však hluboce zavádějící.
Ještě v roce 2019 bylo plynu více, než by svět mohl využít, což sráží ceny. Skutečnost, zda se dodával potrubím, nebo loděmi, byla pro přebytek nabídky nepodstatná.
Nárůst dodávek v USA dělal s globálními cenami plynu to, co dělal přebytek americké břidlicové ropy v lednu 2016, kdy ceny klesly na 26 dolarů za barel.
Propad cen ropy v roce 2016 vyvolal obrovský tlak na ruskou ekonomiku, která je do značné míry závislá na daních z vývozu ropy a plynu. Přebytek ruského běžného účtu platební bilance v roce 2016 dosáhl nejnižší úrovně od roku 1999, což výrazně omezilo daňové příjmy. A to v době, kdy Rusko čerpalo rekordní množství ropy a plynu.
Protože v tom spočívá pravda; globální cena energie má na Rusko mnohem větší dopad než množství energie, které si z Ruska koupíte.
Když prezident Trump mluví s OPEC o snížení ceny ropy, a tím i ceny plynu, myslí si, že to poškodí ruskou ekonomiku více než snížení ruských dodávek
Ruská měnová politika je však dnes velmi odlišná od roku 2016. Přijímá se nízký rubl, který pomáhá vyrovnávat propady cen energií a přináší větší přebytky, když ceny rostou.
Takže ani snížení ceny ropy na 45 dolarů – o kterém Trump mluví – nemusí mít na Rusko tak velký dopad, jak se domnívá. A v každém případě bude těchto cen možné dosáhnout pouze radikální změnou rovnice nabídky.
Uzamčení ruských ropovodů jako domnělý trest za Putinovu válku na Ukrajině má opačný účinek – omezuje dodávky, zvyšuje ceny a poškozuje Evropu mnohem více než Rusko.
V roce 2018 Evropa dovezla z Ruska 201 miliard m3 plynu, většinou prostřednictvím plynovodů, což představuje 38 % jejího celkového dovozu plynu. Od začátku války Evropa uzavřela 185 BCM potenciálních ročních dodávek, což představuje 35 % jejího celkového dovozu plynu.
To zahrnuje zničení nebo pozastavení plynovodů Nordstream (110 mld. m3 ), pozastavení plynovodu Jamal přes Bělorusko (33 mld. m3 ) a nyní přerušení tranzitu plynu přes Ukrajinu na začátku roku 2025 (42 mld. m3 ). To znamená, že pro ruský plyn zbývá pouze 17,5 miliardy m3 kapacity plynovodů přes Turecko.
Na straně poptávky Evropská komise podpořila hromadění zásob plynu vyvolané obavami, které ještě více podpořily inflaci.
K tomu je třeba připočíst Německo, kdysi hospodářský motor Evropy, které je nyní jejím nemocným mužem. Zatímco z dlouhodobého hlediska by jeho zelená energetická strategie mohla dávat smysl, uzavření zbývajících jaderných elektráren v roce 2023, rok po zahájení války na Ukrajině, bylo přinejmenším pošetilé. Není divu, že Annalena Baerbocková, německá ministryně zahraničí za Zelené, dělá vše pro to, aby z ekonomické havárie, kterou si Německo způsobilo samo, obvinila Rusko, a nikoli svou politickou stranu.
Na základě tohoto prudkého nárůstu poptávky dochází v Evropě k masivnímu vydělávání obchodníků, kteří uzavírají dlouhodobé smlouvy s americkými dodavateli a prodávají plyn s přirážkou.
Ceny nelžou. Cena zemního plynu v Evropě je ve srovnání s Amerikou astronomická. Na konci roku 2024 činily ceny zemního plynu v USA 3 USD za MMBtu ve srovnání s 13,55 USD v Evropě, což je čtyřapůlnásobný rozdíl.
Jedním z důvodů, proč americká ekonomika rostla tempem 2,8 % a ruská ekonomika více než 3 %, je v obou zemích dostatek levné energie. Hospodářské ciferníky Velké Británie a eurozóny se v loňském roce téměř nepohnuly.
Mezitím exportní síla Ruska nevykazuje žádné zjevné známky oslabení. Po nesmírně ziskovém roce 2022 Rusko v roce 2023 vytáhlo obchodní přebytek na 88 miliard dolarů a v roce 2024 na 120 miliard dolarů, přičemž dvě třetiny jeho vývozu tvoří ropa a plyn. Nic nenasvědčuje tomu, že rok 2025 bude jiný.
Protože plyn, stejně jako ropa, proudí tam, kde je poptávka. Díky válce na Ukrajině pokračuje růst dodávek ruského plynu do Číny. Rusko zvýšilo vývoz zkapalněného zemního plynu do Evropy za vyšší cenu než levnější dodávky plynu potrubím. A Rusko nyní rozvíjí kaspickou trasu dodávek do Íránu.
Je to aktuální připomínka toho, jak se ve válce na Ukrajině státnické umění opět stalo obětí tyranie krátkodobého myšlení.
Jsme v situaci, kdy Evropu oslabuje a Rusko posiluje rozhodnutí Bruselu přerušit dodávky plynu z plynovodů, přičemž evropští představitelé to vytrubují jako úspěch.
Pokud chce prezident Trump razit heslo „vrtej, baby, vrtej“, aby zaplavil Evropu ještě větším množstvím amerického zkapalněného zemního plynu (LNG), pak by evropští představitelé měli říci „posílej, baby, posílej“, protože by to snížilo ceny a poskytlo evropskému průmyslu zoufale potřebnou podporu. Neříkejte to příliš nahlas, ale nákup ruského plynu potrubím by mohl Evropě také pomoci.
- Projev J. D. Vance v Mnichově: Šok pro europapaláše - 14.2.2025
- Současná totalita skrytá za pláštíkem demokracie s hrdým názvem Liberální progresivismus - 14.2.2025
- Trumpův ministr obrany v Bruselu prohlásil, že návrat Ukrajiny do hranic před rokem 2014 a členství země v NATO je nereálné - 14.2.2025
Dnes máme zásoby plynu na nejnižší úrovni minimálně za 3 roky a nedoplňují se. Jsme okolo 38 % a odhad výdrže bez doplňování je 32 dní. Bez dodávek z Ruska nelze zásoby bez výpadku doplnit.
Žádný předchozí politik nezlikvidoval záměrně průmysl až na skutečného dezoláta Petra Fialu, který to dělá záměrně !
V tom se krásně ukázala vychcanost nejen evropských politiků, ale občanů vůbec. Nechali jsem si namluvit, že Rusko je zaostalá rozvojová diktatura, kterou do pár měsíců položí sankce. A potom jsme jen seděli a čekali, až k tomu dojde. A teď pořád sedíme a nevíme, jak vstát. A politikové než aby uznali, že se mýlili, stav úmyslně dále zhoršují. A lidi? Sedí doma na zadku a nadávají. Jenže tím se opravdu nezmění vůbec nic.
Politikové ekonomice rozumí jako koza petrželi.
A USAci si s námi hrajou jako kočka s myší, že.