![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Proč je česká elektřina nejdražší v EU?
LUKÁŠ KOVANDA
Česká republika v době od druhé poloviny roku 2021 vykazuje v rámci Visegrádské čtyřky suverénně největší nárůst cen elektřiny pro domácnosti, ale současně také nejvýraznější nárůst veřejného zadlužení. V paritě kupní síly má Česko elektřinu, ale i plyn prakticky nejdražší v EU. A to je Česko ze zemí Visegrádské čtyřky dlouhodobě suverénně největším čistým vývozcem elektřiny. Samé paradoxy, zdá se. Odkud se berou?
Mezi prvním půlrokem roku 2021 a prvním loňským půlrokem narostla cena elektřiny českým domácnostem s běžnou úrovni spotřeby hned o 88 procent. V Polsku to bylo o 36 procent, ale v Maďarsku a na Slovensku shodně jen o osm procent. Údaje odrážejí prostou cenu v eurech, tedy bez přepočtu dle parity kupní síly měny. Zahrnují také související daně a poplatky. Pokud bychom brali v potaz cenu elektřiny bez jejich zahrnutí, je nelichotivé prvenství Česka ještě výraznější. Vykazuje pak nárůst o celých sto procent, zatímco Slovensko o osmnáct, Polsko o šestnáct a Maďarsko o osm procent.
V Česku a na Slovensku tedy daně a poplatky finální cenu elektřiny v daném období tlumily, zatímco v Polsku zdražila elektřina výrazněji po jejich zahrnutí. V Maďarsku zůstal po zahrnutí nárůst stejný.
Česko ovšem z daného kvarteta zemí jako první upustilo od státní pomoci s platbami za energie. Už přes rok si tak tuzemské domácností platí energie samy, na rozdíl od domácností zbývajících zemí Visegrádské čtyřky. Navíc má Česko daně i poplatky, například poplatek za podporované zdroje elektřiny, v rámci visegrádského regionu relativně nejvyšší. Například Poláci ještě loni v prvním pololetí uplatňovali vratku pro chudší domácnosti.
Ovšem i když Česko upustilo od státní pomoci jako první, celkové veřejné zadlužení v poměru k HDP mu ve sledovaném období narostlo nejvýrazněji. Což zní paradoxně, nicméně do výpočtu celkové úrovně zadlužení vstupuje pochopitelně celá řada dalších faktorů, než je výše státní úlevy od drahých energií.
Cenu elektřiny pro domácnosti dále významně ovlivňuje to, jak se poplatky za přenos a distribuci rozdělí mezi domácnosti a průmysl. V Česku je toto rozdělení nastaveno ze zemí Visegrádské čtyřky nejvíce ve prospěch průmyslu a v neprospěch domácností. Maďarsko zase zajišťuje relativně nejpříznivější podmínky domácnostem, na úkor tamního průmyslu. Slovensko a Polsko pak zatěžují domácnosti a průmysl zhruba stejně. Toto zásadně pomáhá vysvětlovat, proč je cena pro domácnosti v Maďarsku v paritě kupní síly takřka nejnižší v EU, zatímco v Česku nejvyšší. V případě cen pro průmysl už ovšem Česko zdaleka tak nelichotivě nedopadá, neboť se pohybuje zhruba na úrovni průměru EU. Zato průmyslové podniky polské, slovenské, a zejména maďarské čelí v prostém přepočtu do eur, bez uplatnění parity kupní síly měny, vyšším cenám než podniky české.
Ani tak však nelze tvrdit, že by elektřina byla v Česku levná. Zejména když je dlouhodobě zdaleka jejím zdaleka největším čistým vývozcem v rámci Visegrádské čtyřky. Polsko, a hlavně Maďarsko naopak prakticky trvale představují čisté dovozce elektřiny. Společně s Německem, Slovenskem a poněkud překvapivě Británií představují Polsko a Maďarsko země, do nichž Česko od roku 2021 do poloviny loňska vyvezlo v čistém vyjádření elektřinu vůbec v nejvyšší hodnotě. Česko tedy za řadu uplynulých let vykazuje aktivní bilanci v zahraničním obchodu s elektřinou se všemi dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky; jeho vývoz tedy převyšuje dovoz, pokud ten se vůbec uskutečňuje. Přitom mají jeho domácnosti – naštěstí ne průmysl – elektřinu nejdražší. Což se samozřejmě veřejnosti obtížně vysvětluje.
Vůbec největším čistým odběratelem české elektřiny je ale Německo. V uvedeném období jí z Česka v čistém vyjádření získalo za 75,5 miliardy korun. Jde o příznak toho, že Česko z energetického hlediska představuje „sedmnáctou spolkovou zemí Německa“. Pražská energetická burza také spadá pod „lipskou burzu“, v posledních letech tolik „proslulou“. Přitom Česko má na poměry Visegrádu poměrně vysoce liberalizovaný trh s elektřinou. A není tedy od evropského trhu, zejména německého, izolováno tolik jako třeba Polsko, využívající stále ve velkém svoji vlastní uhelnou elektřinu.
Jednotný trh s elektřinou je ale v praxi EU spíše rozdělen na určité zóny, které odrážejí vlastní infrastrukturní a kapacitní možnosti – nejen přeshraničního – přenosu elektrického proudu. Český spotřebitel tak kvůli blízkosti Německa, intenzitě přeshraničního propojení s ním, platí za elektřinu na „německé burze“ v Praze „německou cenu“. Jeho platba se tudíž „německé ceně“ blíží více než platba spotřebitele polského, slovenského nebo maďarského. Přitom ovšem Češi vykazují kupní sílu, jež je sice v rámci Visegrádu nejvyšší, ale ani tak zdaleka nemá na kupní sílu Němců. Výsledkem pak je „česká elektřina německé ceny“ za „české platy“. To je klíčový důvod nejvyšší ceny elektřiny v rámci EU v přepočtu dle parity kupní síly měny.
Teoreticky je možné z „lipské burzy“ vystoupit a jednotný trh opustit. Takové řešení je však sporné, protože v jiných oblastech jednotný trh EU Česku zase jednoznačně svědčí. Účinnější by zřejmě bylo, pokud by česká strana – třeba i ve spojení s dalšími zeměmi, nejen Visegrádu – uměla být vůči Německu razantnější a kritičtější a více mu dávat najevo, že na „jednotném trhu není samo“. A že ze problematickou německou energetickou politiku, včetně vypínání tamních jaderných elektráren, může platit i český spotřebitel. Ostatně Švédsko Němce v tomto smyslu neváhalo ostře kritizovat loni koncem roku – podle Stockholmu za německý odchod od jádra platí i právě řadoví Švédové. Ale buďme korektní. Česko alespoň loni kritizovalo Němce za uplatňování zvláštního poplatku za tranzit a uskladnění plynu – a Berlín s ním nakonec skoncoval. I to se počítá.
lukaskovanda.cz
- Trump mluví s Putinem. Fiala mlčí - 10.2.2025
- Ekonomika bude voliče čím dál víc polarizovat - 10.2.2025
- Změna paradigmatu - 10.2.2025
„Teoreticky je možné z lipské burzy vystoupit a jednotný trh opustit. Takové řešení je však sporné, protože v jiných oblastech jednotný trh EU Česku zase jednoznačně svědčí.“
Tak to by mě zajímalo. „Jednotný trh EU“ je nástroj pro ovládnutí ekonomiky „nových“ zemí těmi starými. A hlavně je to nástroj pro prosazování šílené politiky grýndýlu. Jednotný trh EU zřejmě svědčí pouze té části Česka, která tvrdě kolaboruje s EU na úkor většiny občanů.
Mno nevím, tady Kovanda směšuje dvě věci (že by akcionář ČEZu?).
Jednotný trh EU a Lipskou burzu.
Jednotný trh EU, konkrétně ten s elektřinou, snad můžeme používat i bez Lipské burzy.
Tak zaprvé, nikdo nám přece nemůže zakazovat prodávat jakékoli objemy elektřiny i mimo Lipskou burzu.
Ale hlavně nikdo nám nesmí poroučet, za kolik u nás doma naši elektřinu prodáváme. A státní regulace má možnosti a právo umravnit i akcionáře.
Trubka na levný plyn pro ČR postavená v 70-tkách našimi otci vede z Ruska přes Ukr a Slovensko a né přes Německo.Že nechtějí vlády ČR nakupovat Ruský plyn přímo od Rusů přes Družbu (nebo podvodem od Kazachstánu) je jen velmi hloupé politické gesto.To, že ČR nakupuje 10x dráž Ruský plyn s „molekulami demokracie“ přes Německo jako LNG je naplnění skutkové podstaty nového trestního zákona „Činnost pro cizí moc“…A načůrat do EU mraveniště jde velmi jednoduše – legálně zestátnit 30% ČEZu a vyplatit akcionáře , vystoupit z Lipské burzy a razantně snížit cenu el pro ČR (jak domácnosti tak firmy i průmysl) a přebytky prodávat přímo za ceny EU němcům a je vymalováno(tak jako Francie)…Ale to by musel být v budoucí vládě někdo kdo má na to koule ale Babiš to bohužel není…
Ale prd. Nenažranost, vlezdodojčlandu, starost o cizí, vlastní jenom ždímat!
Odpověď na položenou otázku zní: protože máme v Česku u moci politiky debily! A debilní lidé voliči si je zvolili.
Ty kecy o Lipské burze jsou úplně mimo, my tam v podstatě neobchodujeme, ve skutečnosti jen zčásti. Jenže ti co tvoří cenu elektřiny si tam berou vztažnou cenu, kterou uplatňují v Česku. Jedou v tom osoby jako Křetínský, Tykač a Tkáč – akcionáři a hlavně obchodníci s elektřinou za přispění vedení ČEZu a souhlasu vlády. ČEZ má 70% trhu elektřiny v ČR a tak zde není tržní prostředí ani náhodou. Vedení ČEZu není možno nic vyčítat, mají tak blbě napsanou smlouvu o maximalizaci zisku společnosti. Je to bohužel chyba politiků, kteří takový stav dopustili.
Těch předchozích a těch současných.
Nejlepší řešení je to francouzské, tamní EdF (obdobu ČEZu ) po poradě s justicí prostě zestatnili a ceny tam spadly na polovinu a níže. A to je ohromná podpora podnikatelskému sektoruma.vibec celé zemi. Bohužel tady vládnou dementi kombinovaní se zloději.
Zapomněl jsem uvést, že je velmi nutné skončit s podporou emisních povolenek EU ,které silně zdražují uhlí a výrobu elektřiny z uhlí.
A jediné systémově správně řešení zní: Pryč z EU!
Jinak strategické obory jako voda, energie musí být státní. To zdůvodnění je.na jinou diskusi.
Síkela v době exploze cen energií: Neuděláme nic, co by ohrozilo Německo.
A to jsem si myslel, jak je Kovanda objektivní.
Pekařské již dříve asi nechtíc
ujela pravda, že pokud nebudeme dodávat elektřinu na Lipskou burzu, tak nám Německo nepřepošle plyn.
nelze vystoupit z lipské burzy, proč by měl čez prodávat elektróny kus za 3,- když je může prodávat kus za 12,- ??
akcionáři nejsou pitomci , pitomci jste vy milí ignoranti privatizace státních majetků