19.11.2023
Kategorie: Multikulturní soužití

Západní Evropu si dnes nárokují muslimové

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Kdysi jsem na svém blogu psal články o islámu. U administrace moc popularity neměly, ale i když je to skoro deset let, tak si myslím, že jejich platnost zůstává. Byly ve stylu ke kořenům islámu.

 

Islám jsem studoval skoro osm let. Moje knihovna obsahuje nejen Korán, ale také díla islámských teologů a historiků. nejen v češtině, ale i angličtině. Myslím, že jsem jeden z mála lidí v České republice, kdo vlastní knihu od Mondhera Sfara “In Search of the Original Koran” Tuto knihu mi v Londýně zakoupil přítel, který studoval na Londýnské univerzitě Etnografii. Vůbec v českém jazyce vychází málo odborných publikací o islámu.

Trochu teď odbočím. Když jsem studoval teologii, měl jsem i předmět Spirituální teologie. Tento předmět hodně vycházel z Pravoslaví a poznatků Josefa kardinála Špidlíka. Víra na východě je mnohem více o duchovních prožitcích než na západě. Měl jsem na tento předmět profesora Michala Altrichtera SJ a v debatě jsem se dostali i ke křížovým výpravám a jejich duchovnímu základu. Debata by se dala nazvat “Spiritualita křížových výprav”

Křesťané během křížových výprav byli oproti muslimům v menšině. Ale měli víru, která jím nahrazovala zbraně. Za něco bojovali. Něčemu věřili. Víra i hory přenáší. Deus vult. Bůh to tak chce. Vím, je to známý pokřik lidu na sněmu v Clermontu, kde papež Urban II. roku 1095 vyhlásil první křížovou výpravu.

Jenomže tyto dvě slova mají pokračování. Je-li to vůle Boží, pak není nikdo kdo by nás porazil.

Západní Evropu si dnes nárokují muslimové. V mnoha zemích jejich počet už přesáhl kritickou hranici pro nezastavitelnou islamizaci. Stejně jako se stalo v dnešním Iránu, tehdejší Persii. S přibývajícím islámským osídlením se začali z měst a vesnic stěhovat lidé vyznávající jinou víru, protože města a vesnice se začali přizpůsobovat islámu, až nakonec islám pohltil celou zemi. Zatímco obsazení Persie bylo velice rychlé, tak islamizace probíhala ze začátku pomalu, jakmile počet muslimů dosáhl osm až deset procent, tak už to šlo rychle. Stejné to bylo v Egyptě. Paradoxem je, že islámští vládci, Ummajovci a po té

Abbásovci se tomu snažili zabránit. Protože nemuslimové odváděli vyšší daně.

Dnes se islám obhajuje bájnou vyspělostí a tolerancí v minulosti. Jsou to jen báje a mýtologie. Islám prosperoval jen tam, kde byly i před islámem bohaté a kulturně vyspělé komunity. Neprosperoval v poušti, kde nic nebylo jako v dnešní Saudské Arabii. Islám nám ani nepřinesl starověké spisy antických filozofů.

Vždyť se vyučovali na byzantských školách, řečtí mniši pod expanzi Arabů tato díla překládali do arabštiny. Poslední Říman, Boëthius chtěl přeložit Aristotela do latiny. Svatý Augustin cituje Aristotele a nejen jeho ve svých dílech. Irští mnichové přepisovali klasiky řecké filozofie dvěstě let před Mohamedem. A ne, nechci zpochybnit arabskou filozofii. Vážím si Ibn Rushda, známého pod jménem Averroes, protože bez jeho spisů by nikdy nevznikla díla Tomáše Akvinského. Vážím si i dalších arabských filozofů, ale všichni stavěli na řeckých filozofech, arabská a islámská neexistovala. Aristotelesovi, Platónovi, Plótínosovi, Plútarchosovi což byl sice historik, ale s přesahem do filozofice či Platonius.

Važme si slov papeže Benedikta XVI., který citoval slova byzantského císaře Manuela II. “Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem.” Jsou pravdivá i pro dnešek.

Mohamed se však neštítil ani vražd žen. Nejznámější z těchto obětí je Asma bint Marwán. Tato žena od počátku Mohameda neměla v lásce. Nejen kvůli jeho povaze a snaze vnutit všem násilím svoje náboženské přesvědčení, ale také proto, že Mohamed bojoval proti vlastnímu lidu.

Zdroj: https://martinkavka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=435047

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x