17.11.2023
Kategorie: Společnost

Češi jsou vlastenci, ale nejsou spokojeni s polistopadovým vývojem

Sdílejte článek:

PZ

Dne 17. listopadu 1989 začala tzv. sametová revoluce, tedy období změn, jež ve svém konečném důsledku vedly k pádu komunismu a postupnému přechodu k právnímu demokratickému státu.

 .
Jak ale ukazuje exkluzivní průzkum společnosti SANEP, pro takřka dvoutřetinovou většinu dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, se Česká republika nevyvíjí podle jejich představ. Navíc i po čtyřiatřiceti letech stále přetrvávají pochybnosti o spontánnosti “sametové” revoluce, neboť většina veřejnosti se domnívá, že 17. listopad byl něčím mezi plánovaným předáním moci a spontánní revolucí. 
.
Necelá třetina obyvatel se domnívá, že za komunistů (tedy před sametovou revolucí) bylo lépe než dnes. Většina však tento názor, i přes kritiku výkonů stávající vlády a přes většinový názor, že ani po třicetičtyřech letech stále nejsme vyspělou demokratickou zemí, nesdílí. Poměrně pozitivní je také zjištění, že většina domácí populace je hrdá na svoji českou národnost i Českou republiku a považuje se za vlastence.
.
Podle názoru skoro dvoutřetinové většiny obyvatel (63,8%) se Česká republika po pádu komunistického režimu nevyvíjí podle jejich představ. Za tímto názorem nepochybně stojí zejména většinová nespokojenost se současnou vládou, nebývale vysoká nedůvěra ve vládní politiky, pokles životní úrovně i obavy z dalšího růstu cen energií a potravin.
.
Pochybnosti o čistotě a spontánnosti “sametové” revoluce má 37,8% dotázaných, kteří se domnívají, že “sametová” revoluce byla něčím mezi plánovaným předáním moci a spontánní revolucí. Za spontánní revoluci ji pak považuje pouze 16,1% respondentů. Jako čistě domluvené předání moci, iniciované StB a komunisty, chápe sametovou revoluci 21,6% obyvatel. Jako pouhé představení sehrané pro obyčejné lidi pak chápe tuto historickou událost 15,3% respondentů.
.
O podrobnosti „sametové“ revoluce se nezajímá 57,1% obyvatel. Zde však hraje svoji roli i skutečnost, že lidé ve věku 18-40 let nemají fakticky z totalitního režimu žádnou zásadní zkušenost, a proto nevnímají důležitost této historicky zlomové události.
.
I přes kritiku stávající zejména politické situace ze strany většiny domácí populace se však nadpoloviční většina respondentů nedomnívá (53,3%), že by se za komunistického režimu žilo lépe než dnes. Na „staré časy“ naopak pozitivně nahlíží třetina respondentů (32,6%), což jsou zejména voliči hnutí ANO, komunistů a SPD, a to ve věku 50 a více let.
.

Ani za 34 let fungování české demokracie nepovažuje Českou republiku za vyspělý demokratický a právní stát nadpoloviční většina dotázaných (52,2%). Naopak 43,2% lidí si domnívá, že Česká republika vyspělou demokratickou zemí je.

.

Jakkoli jsou Češi ve většině kritičtí k úrovni demokracie a své politické reprezentaci, více jak dvě třetiny obyvatel (74,6%) je hrdých na svou zemi a národnost.

.
Za vlastence, tedy osobu pociťující lásku ke své vlasti, se pak považuje 71,3% dotázaných.
 .
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 6. – 15. listopadu 2023 na vybrané skupině 2.486 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
 
DOMNÍVÁTE SE, ŽE „SAMETOVÁ“ REVOLUCE 17. LISTOPADU 1989 BYLA:
 

 
VYVÍJÍ SE ČESKÁ REPUBLIKA PO PÁDU KOMUNISTICKÉHO REŽIMU PODLE VAŠICH PŘEDSTAV?
 

OSLAVUJETE STÁTNÍ SVÁTEK 17. LISTOPADU?
 

 
ZAJÍMÁTE SE O PODROBNOSTI „SAMETOVÉ“ REVOLUCE?
 

 
DOMNÍVÁTE SE, ŽE BYLO ZA PŘEDLISOPADOVÉ ÉRY KOMUNISTICKÉHO REŽIMU LÉPE?
 

 
DOMNÍVÁTE SE, ŽE JSME PO TŘICETIČTYŘECH LETECH SVOBODY VYSPĚLOU DEMOKRATICKOU ZEMÍ?
 

 
JSTE HRDÍ NA SVOU ZEMI A ČESKOU NÁRODNOST?
 

 
POVAŽUJETE SE ZA VLASTENCE?
 

 
M E T O D O L O G I E

  • Výše uvedený exkluzivní internetový (CAWI) průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 6. – 15. listopadu 2023 na vybrané skupině v souhrnu 2.486 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.
  • Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
sanep
Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x