14.11.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Green deal? Horší než válka

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Určitě jste zaznamenali, že ostravská huť Liberty nechala vyhasnout poslední vysokou pec v České republice. Svůj poměrně radikální krok zdůvodnila slovy, že v současnosti se, z důvodu drahých energií, hutnictví přestalo vyplácet. Shodou okolností se tak stalo zrovna v době, kdy náš premiér vyrazil na svou slavnou cestu po Africe, aby vyžebral nějaký plyn na příští roky, když nám, tedy našemu ministrovi Síkelovi, Arabové ukázali dveře. A objevují se další, velice zajímavé souvislosti.

Michal Petr na svém blogu nadhodil možnost, že za ukončením hutnického provozu mohl být i náhlý tlak levnější, ukrajinská konkurence. Masy výrazně levnějšího, ukrajinského železa se měly objevit v Evropě krátce poté, co Rusové rozflákali Ukrajincům jejich černomořské přístavy. Aby nemohli vyvážet obilí a tím přišli o poměrně veliké příjmy. Tehdy se ve stejných problémech, jako místní obilnáři, ocitli i ukrajinští hutníci. Co jim zbývalo? Železnice. A trasy do EU.

Potvrzuje to i Julie Danková, finanční ředitelka ukrajinského Metainvestu: „Rusové blokují černomořské přístavy Ukrajiny, přes které se tradičně vyvážely suroviny a kovové výrobky do Asie a Evropy. Proto jsme nově vybudovali logistické řetězce. Nyní dodáváme suroviny do evropských zemí po železnici a po moři přepravujeme produkty z osmi evropských přístavů v Polsku, Chorvatsku a Rumunsku.”

Ovšem, i kdyby byly úmysly jak Ukrajiny, tak i spolupracujících zemí EU sebečestnější, pokušení je příliš silné. To levné železo je zde, na evropské půdě. A i kdyby bylo původně určeno na jakýkoli zámořský trh, skrze ty zmíněné polské, rumunské a další přístavy, je teď tady a je tak svůdně laciné… Že by se cestička nenašla? To víte, že ano. Vyhaslá pec v Liberty je toho důkazem.

Ponechme ale stranou evropské spekulanty se železem. Otázka zní, jak je možné, že je produkce válčící země tak masivní a přitom tak levná? Na první bod není obtížné odpovědět. Ukrajina leží na obřích zásobách železné rudy a hutnictví je tu od sovětských dob velice rozvinuté. I když Rusové část výrobních kapacit rozbili, ještě dost toho Ukrajincům zbylo. Ale co ta cena? Kvůli ní se budeme muset podívat na srovnání cen energií. Protože výroba železa je extrémně energeticky náročná a náklady na energii tak mají lví podíl na celkové ceně produktu.

Nahlédněme třeba na server GlobalPetrolPrices.com a pojďme porovnávat. Začněme elektřinou. Podle údajů z března 2023, je celková cena elektřiny na Ukrajině 0,040 USD za kWh pro domácnosti a 0,109 USD pro podniky. V této ceně jsou zahrnuty všechny složky účtu za elektřinu, jako jsou náklady na výrobu, distribuci a daně. A teď pojďme, pro srovnání, k nám domů, do ČR. Podle stejného zdroje je tu cena elektřiny 0,381 USD za kWh pro domácnosti a 0,207 USD pro podniky. Opět za stejných podmínek, tedy včetně nákladů na distribuci a daní. Z toho vyplývá, že (například) v cenách elektřiny pro domácnosti je na tom Ukrajinec zhruba 9,5krát lépe, než Čech.

Teď, pro změnu, zaměřme svou pozornost na zemní plyn. Podle stejného zdroje, GlobalPetrolPrices, vypadá srovnání Ukrajiny a ČR takto: Ukrajina 0.025 USD za kWh a ČR  0.137 USD za kWh. V téhle komoditě je tedy Ukrajina levnější „jen” pět a půl krát. Nu, možná tam mají nějaké větší problémy (a tím zvýšené náklady) s udržováním plynové infrastruktury, rozvodů a technologie. Jak se dá ve válce očekávat. Ale stejně, tak obrovské rozdíly…

Co vlastně způsobuje tak vysoké ceny elektřiny a plynu v Evropě? Nejen oproti Ukrajině, ale i ve srovnání s jinými kouty světa? Hlavní příčiny jsou dvě. A obě jsou politické: Green deal a protiruské sankce. V rámci té první si zatěžujeme vlastní produkci energie nesmyslnými a stále rostoucími „pokutami za blahobyt”. Ať už ve formě emisních povolenek, nebo rostoucí hory administrativně-buzeračních klacků, vrhaných pod nohy těžbě a průmyslu. Druhou příčinu, sankce, pak provádíme tak, že „trestáme” Rusa odmítáním jeho levného plynu, tlačeného napřímo potrubím a namísto toho si jej necháváme přivést různými překupníky přes půl zeměkoule loděmi stlačený. Za zhruba pětinásobek původní ceny. A tváříme se přitom, že vůbec, ale vůbec není ruský. A že jsme to tomu Putinovi fakt nandali.

Podívejme se pravdě do očí. Země, která je ve válce proti jaderné supervelmoci (a opravdu nevyhrává), má 9,5krát levnější elektřinu a 5,5krát levnější plyn pro domácnosti. A to jsme tu ještě nemluvili o cenách tamějšího obilí, hrozícího zruinovat polské (a další) zemědělce, dostane-li se na evropský trh. Obilí pěstovaného bez nejrůznějších omezení a eko-peskování… A takto by se daly vzpomínat další a další komodity.

Co z toho vyplývá? Jednoduchý závěr. Že totiž Green deal a protiruská politika EU je pro země Evropy mnohem zhoubnější, než prakticky prohraná válka.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x