10.11.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Podle plánu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Tak nám premiéra Fialu nevpustili do Nigérie. S legračním zdůvodněním, že nejsou schopni zajistit odpovídající přijetí… Provládní média tohle faux pas naší diplomacie bagatelizují. Že vlastně o nic nejde. Nezávislí se pošklebují a mluví o diplomatické facce. Ale ani jedni nezmiňují to nejpodstatnější. Proč vlastně do té Nigerie vůbec jel. Do země, která patří do první desítky světových exportérů ropy a v Africe, se svými zásobami, odhadovanými na 34 miliard barelů, suverénně vede.

Abychom si celou skládačku, jejíž poslední dílky do sebe právě zapadají, objasnili, musíme se vrátit na počátek roku 2022. Těsně před ruskou invazi na Ukrajinu.  Tehdy, 25. ledna toho roku, vydala organizace RAND Corporation, která je neformálním poradcem americké vlády, tajnou zprávu, nazvanou “Zadržování Německa pro Spojené státy a svět” Píše se v ní, že Německo s ruskými zdroji energií a surovin představuje pro ekonomiku USA konkurenci a tím vážnou hrozbu. Trendy jsou jasné. USA postupně delegovaly téměř veškerou  svou materiální výrobu do Číny, ale Německo stále vyrábí, vyrábí a exportuje… Ale že by tu jedno řešení bylo. Německá ekonomika je totiž zranitelná tím, že je závislá na neomezeném přístupu k levné ruské energii. Sankční válka, vyprovokovaná proti Rusku, by německému rozkvětu mohla učinit přítrž.

Pak, jako z udělání, vypukla „Speciální vojenská operace” a státy Evropské únie se (na čísi popud) začaly vzájemně trumfovat sankcemi na zlého Rusa. A s furiantským bouchnutím do stolu, že jako hodnoty a tak, se prakticky odstřihly od východních energií a trhů. No co, Putin je stejně na smrt nemocný a Rusko, papírový tygr, se brzy zhroutí.  Pak, až se ten „teroristický stát” na východě rozloží, pak se přece zahojíme a napakujeme! Němec, pravda, trošičku váhal. Ale když mu vyletěly do vzduchu roury Nord Streamu, už nebylo zbytí. Protiruská fronta byla jednotná. Na Ukrajinu se tak valily vlaky materiálu, vojenské techniky a peněz a na Rusa balíky sankcí.

Vyskytl se ovšem trošičku problém. Odkud teď vezme hrdá a sankciující EU ropu a plyn. Tedy alespoň na tu krátkou, přechodnou dobu, než přejde na zelené zdroje a zavládne blahobyt. Jak se plánovalo v Green dealu. Německé a francouzské elity měly odpověď pohotově. No přece u Arabů, jako kdysi. Bude sice o chloupek dražší, když s tím budou muset jezdit tankery přes půl zeměkoule a taky ekologii to spalování mazutu, na který obří lodě jezdí, příliš nepomůže. Ale pššššt! Je to jen na chvíli, než vypukne ta Grýndýlová, zelená energetická hojnost. Frantíci i Teutoni proto vyrazili k Saudům a do Kataru (sponzorujícího většinu islamistického, protizápadního terorismu) a uzavřely nějaké smlouvy.

Naši Fialové a Síkelové je chtěli (podle očekávání) napodobit. Jenže ouha. Jako z udělání vypukla ta akce u Gazy. Následovala Izraelská odpověď na Hamásnický teror, která velice nabrousila arabskou ulici proti Izraeli a bohužel, taky proti Západu obecně. Vládcové muslimských zemí pak názor svých poddaných vzali na vědomí. Taky chtějí mít doma klid, že. A naši Fialové byli v pasti. Z východu jsme si ropu zakázali. Investovali jsme do terminálů a posílení ropovodu TAL v pevné víře, že nám tudy přiteče ropa od Arabášů. Sice holt dražší, ale to víte, hodnoty jsou hodnoty.  A teď, na poslední chvíli, když se mělo jednat o smlouvách na dodávky, nám muslimstvo začalo ukazovat fakáč. Jak dopadl kupříkladu ministr Síkela u Saudů, to už asi víte.

Fialova africká cesta byla tedy zjevně hledáním nějaké náhrady. Když se nesmí z východu a od Arabů to nejde, tak že by Afrika? Ale dopadlo to, jak víte. Past zaklapla. Teď už se zdá být deindustrializace ČR neodvratná. Ceny energií nezadržitelně rostou, dusí průmysl a činí ho nekonkurenceschopným. Téměř současně s Fialovým nigerijským, debaklem vyhasla v Ostravě poslední vysoká pec. Tak nějak symbolicky. Hutnictví se u nás přestalo vyplácet. Co bude následovat?

S tím souvisí i druhý plán USA. Přetahování evropských výrobních kapacit za oceán. Když se totiž, před nějakou dobou, zamyslely zámořské chytré hlavy nad průšvihem, že tam prakticky chybí domácí průmysl, který byl svého času „chytře” vyexpedován do Číny, předložily vládě zajímavé řešení. Vybudovat nové, domácí, výrobní kapacity, by bylo drahé. Na to zadlužené USA nemají. Navíc by to trvalo neúměrně dlouho a tolik času slábnoucí velmoc taky nemá. A hlavně, není, kdo by to obsluhoval. Bylo by třeba vychovat a vyškolit celou novou generaci techniků. Lidí, znalých přírodních zákonů. Realistů, a ne genderových specialistů a historiků comicsu. Současná produkce Amerického školství je, z velké většiny, pro průmysl nepoužitelná. Takže co teď? No přece dovoz!

Přilákáme už fungující firmy k nám, za oceán! Vytvoříme jim podmínky. No a proto, že k cukru je odjakživa nezbytný i nějaký ten bič, zhoršíme jim podmínky doma. Aby je to ponouklo ke „správnému rozhodnutí”. A tak president Biden vyhlásil protiinflační balíček. S inflací nemá nic společného, ale za to nabízí dotace v celkové výši 369 miliard dolarů a ponouká evropské firmy – přijeďte podnikat k nám! Ruka páně je otevřena. Dotace na transfer budou a energie? Ty vám slibujeme 5 krát (podle jiných zdrojů 7 x) levnější, než u vás doma. Někteří už se chytají. Třeba takový BASF. Německý koncern a pilíř tamního průmyslu, založený před 157 lety, na konci října oznámil, že “trvale” omezí své provozy v Evropě, aby se vyhnul vysokým nákladům na energii.

Takže si to zopakujme. Objeví se jakési nezávazné zprávy, že je potřeba Evropu přidusit. NATO se začíná usilovně a neskrývaně zasnubovat s Ukrajinou… a bác, je tu „speciální operace”. Propukají sankce a Evropa se odděluje od východu. Surovinově i obchodně. Jaksi preventivně jsou fyzicky a neopravitelně přerušeny i příslušné roury.  Evropa začíná hledat nějakou energetickou náhradu a žmoulá v ruce čepici, v předklonu před muslimy. Už, už to vypadá… A bác ho! Propuká akce Gaza, která spolehlivě obrací vlády zemí islámu proti Evropanům. A teď nám Fialu odmítli pustit do Nigérie…

Nemáte taky takový pocit, že další dílek skládačky zapadl a že past zaklapla? Ale netrapte se tím. Jsme na správné straně. Patříme na Západ. A naši představitelé provádějí hodnotovou politiku. A to je přece veliký, úžasný pokrok, oproti těm dávným, temným časům, kdy se ještě státy řídily svými zájmy! No, ne?

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x