9.11.2023
Kategorie: Politika

Chcete vidět, jak moc frčíme hlavou do zdi a do chudoby?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

To vám v kostce ukázat můžu, na čem frčí ti, kdo o tom u nás rozhodují, netuším. A oni zřejmě netuší vůbec nic.

Zpráva dne by měla být tato: Německo chce nastartovat ekonomiku obřími dotacemi elektřiny. Leč není a pochybuju, že ji někdo z těch lumenů vůbec zachytil. Už když si člověk totiž tuhle jednoduchou větu přečte, musí se mu udělat na nic. A to nemusí být ani ten průmyslník, či zpracovatel nebo třeba pekař. Každý, kdo má alespoň zbytky zdravého rozumu chápe, že to by pro nás byl průšvih obřích rozměrů.

Teď pár čísel. Nyní německý průmysl platí za energie v průměru 24 centů za kilowatthodinu (v přepočtu to znamená 5858 korun za megawatthodinu). U nás, kdy jsme s německou ekonomikou provázáni víc, než by se nám mělo líbit, se cena elektřiny dostala v prvním pololetí roku 2023 v průměru na 7607 korun za megawatthodinu u nejběžnějších tarifů. Už to je vzhledem k tomu, že jsme nejprůmyslovější zemí Evropy a vyrábíme si ji nejlevněji, hodně smutné.

A teď to přijde. Hlavním opatřením, jak nastartovat německý průmyslový motor, mají být státem dotované energie. A slibuje to, světe div se, zelený politik, vicekancléř a ministr průmyslu Robert Habeck. Chce, aby vybrané sektory německého byznysu platili pouze šest centů za spotřebovanou kilowatthodinu. V přepočtu to znamená necelých 1500 korun za megawatthodinu, což je cena, s níž se české podniky setkaly naposledy v dubnu 2021. Pecka, ne?

A naše vláda? Tak ta chce veškeré dotace zrušit, platit násobně víc budeme za posílení přenosové soustavy směrem k říšským větrníkům a od nich, zavřeme si uhelné elektrárny, Dukovany ani Temelín asi nikdy nevytendrujeme a budeme se pomalu ale jistě vracet ke sběru a lovu. Lovit budeme zřejmě kyjem, protože o železném kopí si budeme moci nechat zdát.

Jestli se tohle stane, průmysl na našem území skončil. Očekávala bych, že tu teď někdo začne hodně řvát po tom, aby šli tihle hoši konečně od válu a přestali ničit to, co nám tu ještě zbylo. Zatím nic neslyším. Tak uvidíme, jestli uslyšíme či neuslyšíme. Teda ono to uslyšíme určitě, ale to už taky třeba bude na všechno pozdě.

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x