28.10.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Oxid uhličitý nepřítel lidstva

Sdílejte článek:

JIŘÍ NEUMANN

Dostal se mi do ruky časopis Stavebnictví, číslo 11 z roku 2019. https://www.casopisstavebnictvi.cz/files/dokumenty/stavebnictvi-2019-11-6.pdf. Na straně 30-39 je článek s názvem „Některé důsledky hromadného rozšíření elektromobilů pro ČR“. Článek je zdarma dostupný na internetu v archivu časopisu, pouze je třeba vytvořit si účet. Nechci se ale zabývat elektromobily, o nichž je převážná většina textu.

Co mně přišlo nejzajímavější, je velmi názorný koláčový graf na straně 34 o celkové produkci oxidu uhličitého v atmosféře, který stojí za kratší výpočet a komentář. Vyplývají z něj totiž zajímavá čísla. Víme, že oxid uhličitý je náš hlavní nepřítel a jakmile ho lidstvo přestane produkovat, skončí klimatické změny, oteplování i ochlazování, přestanou bouře, hurikány, povodně, sucha i další přírodní katastrofy. Průměrná teplota se ustálí na hodnotě cca o 1,5oC vyšší než byla před průmyslovou revolucí (kterou samozřejmě naprosto přesně známe), už se nebude měnit a nastane ráj na zemi.

Takže pojďme do čísel. Budu se snažit o přehlednost a stručnost. Vezměme pro zjednodušení, že obsah CO2 ve vzduchu 0,04%. Dále budu uvádět hodnotu 400 ppm, což je totéž, jen to lépe vypadá. Zdánlivě je to veliké číslo a řada zdrojů ho využívá ke strašení lidí a vypočítává jak se zvyšuje a tím stoupá ohrožení, kterému je lidstvo vystaveno. Je to pro představu 400 molekul v milionu molekul. Může toto základní množství plynu, který je naprosto zásadní a nezbytný pro náš život, měnit klima? Kdo chce může uvěřit. Pojďme ale dále. Uvádím čísla, která najdete ve zmíněném grafu na straně 34 článku. Zdroje celkového množství CO2 v atmosféře jsou především přírodní (vegetace, oceány, půda), což je po zaokrouhlení 95%. Pouze 5% CO2 produkuje člověk svou činností a může tedy toto množství snad ovlivnit. Takže přepočteno na jednotky ppm je to dvacet ppm ze čtyř set. Opět pro lepší představu 20 molekul z milionu. Můžeme jít ještě dále. Z těchto dvaceti ppm připadá dle grafu na celkovou světovou dopravu pouze jedna čtvrtina. Takže 5 ppm. Převedeno do lidské řeči – kdyby kompletně ustala na zemi veškerá doprava založená na spalování nějakého paliva, odstranili bychom z atmosféry 5 molekul CO2 z každého milionu molekul. Kdyby z tohoto světového množství produkovala svou dopravou Evropská Unie 10% (a je to zřejmě ještě méně), tak by to bylo 0,5 ppm na milion molekul. Jedna molekula ve dvou milionech. Každý si může zkusit představit, jestli je to hodně nebo málo. Pokud zastavíme veškerou dopravu, kde se spaluje nějaké palivo, nestane se prostě vůbec nic. Tedy stane se samozřejmě. Všichni zchudneme a vrátíme se ve vývoji o 150 let zpět. Dál ale budeme dál řešit své největší ohrožení, jak snížit CO2 skrze devastaci ekonomiky a jak odstranit 20 molekul z milionu.

Potenciální ministr životního prostředí Slovenska Rudolf Huliak nevěří v existenci „klimatické krize“. Proto ho prezidentka Čaputová odmítla jmenovat. Má samozřejmě pravdu. Žádná „klimatická krize“ neexistuje. Jen strašení a zneužívání lidí ve velkém. Musíme si vybrat, zda budeme „zachraňovat planetu“ a nevyhnutelně zničíme průmysl a v zimě budeme mrznout. Nebo se přestaneme bát klimatických fanatiků a obchodníků se strachem a vrátíme se k racionálnímu jednání a normálnímu rozvoji společnosti.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x