25.10.2023
Kategorie: Ekonomika

Platit, platit a pak ještě připlácet

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Petr Fiala, aby zachránil stát, zvedne od prvního ledna výdaje občanů. Schválil si to společně se svými věrnými odhlasováním konsolidačního balíčku. Nemáte-li už teď, od ledna už se nechytáte vůbec. Ale není konec všem nadějím. Do vichru zdražování a vyššího zdanění přispěchal pirátský europoslanec Mikuláš Peksa a radostně oznámil, že kasa Evropské unie je také celá vydojená a že se i on osobně postará o to, aby se příjmy unijní kasy zvýšily. Což znamená, že i z unie se do každé peněženky sáhne hlouběji a citelněji. Občan to zvládne, jeho rozpočtové limity jsou přece neomezené.

Ve Švýcarsku, kde je minimální mzda ve výši bez mála 112 tisíc korun, je DPH rozdělené na tři sazby. Základní sazba 8 %, snížená sazba 2,5 % a speciální sazba 3,8 %, která je uplatněna u ubytovacích služeb. U nás, kde se minimální mzda pohybuje v nížině (je mi blbé psát ve výši) 17 300,-, jsme si DPH vyrovnali daleko rozumněji. 21 % základní sazba. 12 % snížená sazba.

Navíc jsme si ovšem rukou Petra Fialy a jeho věrných zvýšili od nového roku tyto platby. Cituji Stranu svobodných občanů:

Živnostníci se musí připravit na zvýšení minimálního vyměřovacího základu. V průběhu tří let mluví dřívější odhady o nárůstu minimálních záloh až o 60 %.

Zvýšená administrativní zátěž u dohod u provedení práce a u více vydělávajících „dohodářů” i výrazný růst jejich zdanění

Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8 násobek.

Zvýšení daně z příjmu pro právnické osoby z 19 na 21 %

Rozšíření daňové progrese u zaměstnanců (příjem nad trojnásobkem průměrné mzdy bude daněn 23 %)

Zavedení „nemocenského pojištění” hrazeného zaměstnancem ve výši 0,6 %

Zvýšení spotřebních daní a daně z hazardu

Na druhé straně se vláda chlubí snížením dotací. To je ale jedna velká iluze. Například zrušení dotací na „čistou energii” ve skutečnosti znamená, že tuto platbu stát převede na občany. Další část dotací pak nebude vyplácet stát, ale například obce a kraje. A výsledkem není nic jiného než stále zoufale deficitní rozpočet.

Do toho se přikulil pirátský Mikuláš Peksa s tím, že bezedná jáma jménem eurounijní kasa začíná vykazovat známky jisté vyhládlosti. „Potřebujeme Evropu, která dokáže vzdorovat lokálním i světovým krizím. A na to potřebujeme peníze…“ Napsal Peksa s tím, že vyjmenoval jednotlivé problémy, s kterými se jako EU pereme. Mezi nimi i genderové násilí a humanitární krize. A tak nám porostou výdaje i na to, abychom uživili unii při boji s genderovou politikou lásky. Peksa svůj žalozpěv ukončil heslem: „Podpoříme navýšení rozpočtu EU. Peníze půjdou studentům nebo na klima.“ Milé, i totality si hleděly toho, aby si udržely pozornost mládeže, unie musí zvládnout totéž. Ale co takhle nechat ty peníze lidem, to nikoho nenapadlo? Už jen proto, jak zmiňuje Peksa, že zvýšení rozpočtu EU půjde i na řešení „krize rostoucích nákladů na život jako takový“. Až démonicky fascinující. Lidé jsou v krizi příliš rostoucích nákladů na život. Co na to unie? Zvýší si rozpočet a peníze na to vezme právě lidem, kteří jsou v nezvladatelné krizi příliš rostoucích nákladů na život. A co s takovými penězi udělá?

V tomto kontextu je dobré zmínit článek na serveru Novinky pod názvem „Z peněz Evropské unie se vyplácejí tučné renty rodinám palestinských teroristů“ z roku 2018. Kolik peněz? 7,5 miliardy korun vyplacených rodinám palestinských teroristů za rok 2017. Takže palestinský terorista při útoku na civilisty odletí obšťastňovat 72 panen v mučednickém ráji a my jeho pozůstalým budeme vyplácet rentu. Jako bychom vypláceli rentu rodině horníka, který zahynul při závalu. Terorista nebo horník. Je to jedno. Není to financování terorismu? Je to financování terorismu. Ale my to tak nebereme. Humanitární krize. Tak to bereme. A lijeme tam peníze daňových popatníků, kteří jsou v krizi příliš rostoucích nákladů na život. Zpeksováno k dokonalosti. A peníze na Palestince jsme ztrojnásobili. Však s každým výbuchem vzroste počet vyplácené renty. A že to tam teď bude bouchat.

A tak si tak říkám – nežijeme už ale úplně mimo realitu? A nestává se ten státní a unijní chřtán příliš nenažraný?

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x