23.10.2023
Kategorie: Politika

Konec ODS? Zahradil si nebral servítky a straníky varuje

Sdílejte článek:

PZ

Europoslanec za ODS Jan Zahradil se vyjádřil ohledně blížících se eurovoleb a úvahách jeho strany ODS jít do voleb společně s TOP 09 a lidovci. Takový scénář vidí Zahradil jako možný konec občanských demokratů jak je známe. 

V polovině příštího roku se budou konat volby do Evropského parlamentu a stále není jasné, zda-li do nich půjde ODS samostatně nebo v koalici SPOLU – tedy s TOP 09 a lidovci. A právě podle končícího europoslance Jana Zahradila není potřeba, aby se ODS spřáhla se subjekty, z nichž jeden už je pod hranicí volitelnosti a druhý má předsedkyni, která vede žebříček nedůvěryhodnosti. A Zahradil má tušení, že pokud se tak stane, je to jen snaha značku ODS rozmělnit a říká, že v tom případě by to současné vedení mělo říct otevřeně.
.
O tom, zda budou ODS, TOP 09 a lidovci skutečně kandidovat do eurovoleb spolu či samostatně, jednají v těchto dnech nejvyšší představitelé zmíněných politických stran. Nyní diskuse o společné kandidátce koalice SPOLU pro volby do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Podle informací ParlamentníchListů.cz získávají navrch příznivci sjednocené kandidátky, mezi něž patří i premiér Fiala. Deník Echo24.cz dokonce tvrdí, že dohoda o společné kandidátce je před podpisem.
Zahradil, který je vůči pokračování koalice SPOLU dlouhodobě skeptický prohlásil, že ODS hrozí pod značkou SPOLU “postupné rozmývání“. 
.
„Skutečně je v zájmu ODS – Občanská demokratická strana, jako autonomního politického subjektu, vytvářet dojem, že jedinou alternativou do budoucna je pro nás svazek se dvěma stranami, z nichž
.
– jedna se již opakovaně ocitá pod 5% hranicí (podle více průzkumů)
– druhá je vedena nejméně důvěryhodnou osobou naší politické scény (podle více průzkumů) ???
.
Podle mého názoru nikoliv. Ano, projekt Spolu nám umožnil těsné volební vítězství v roce 2021 a tedy sestavení vlády. V tomto směru svůj účel jednorázově splnil. To ale neznamená, že to tak musí být “na věčné časy a nikdy jinak”. Ideální příležitostí dokázat, že to tak být nemusí, jsou eurovolby 2024.
.
Pokud ale i do nich půjdeme jako Spolu, dává to několik možných výkladů. Tím nejpravděpodobnějším je, že jde o dlouhodobou strategii současného vedení, které pomalu, krok po kroku, upozaďuje značku ODS, budoucnost vidí v jejím postupném rozmývání pod značkou Spolu a v trvalém, později i formalizovaném spojení či dokonce fúzi s KDU-ČSL a TOP 09. Jinak si to aspoň já vysvětlit nedovedu.
.
Pokud to tak je, nejde o nic nelegitimního – strany vznikají, zanikají, spojují se. Je však třeba mít odvahu to formulovat nahlas a pak podrobit dlouhé vnitrostranické diskusi, zezdola. Ne postupovat potichu, salámovou metodou seshora,” uzavřel svůj komentář na facebookovém profilu europoslanec za
ODS Jan Zahradil. 
.
prvnizpravy.cz
Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x