20.10.2023
Kategorie: Ekonomika

A až dojde elektřina, dovezeme ji z Německa

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ministr Josef Síkela zase předložil před uši i oči lidu plány do budoucna. Prý až vysadíme uhlí v energetice, může nastat i výpadek v produkci elektřiny. Ale to prý tolik nevadí, výpadek nahradíme dovozem ze zahraničí. Nejlépe přes německo-české hranice. Protože Němci budou produkovat velké množství energie ze slunce a větru. Jenže největší ohrožení výpadkem nastane, logicky, v okamžiku, kdy slunce a vítr nebudou produkovat nic. Jak nám v tu dobu Německo pomůže, když samo bude volat do okolních států, jestli jim v drátech nezůstal nějaký ten přebytečný watt?

„Může nastat nějaký gap někdy mezi lety 2027 a okamžikem, kdy spustíme nové jaderné zdroje,“ řekl Síkela na brněnském strojírenském veletrhu. Přičemž gap znamená nedostatek energie. Tu podle Síkely nahradíme spalováním nejistého a nesmírně drahého zemního plynu v plynových elektrárnách, nebo právě dovozem ze zahraničí. Nejlépe energie vyrobené ze slunce a větru.

Je záhadou, jak to, že Síkelovi nedojde, že největší ohrožení naší energetiky nastane právě v zimě, tedy v období, kdy německý energetický zázrak se sluncem a větrem neprodukuje prakticky žádnou energii. A kdy i Němci budou mít problémy utáhnout svou mohutnou energetiku. Od roku 2027 do dostavby jaderných bloků v Dukovanech a Temelínu bude naše energetika plavat na vodě. Budou hrozit blackouty. A to jak lokální, tak i masivní.

Otázkou je, proč se to děje. Proč to naši politici dopustili. Jak je možné, že při jednání v unii neřekli – dobrá, jdeme do té parády s Green Dealem s vámi. Ale nenecháme si ohrozit vlastní existenci. Takže jakmile budeme mít náhradu za uhelnou energetiku, jakmile postavíme potřebné reaktory a budeme si naprosto jistí, že nemůže dojít jak k výpadkům, tak ani k velmi nevýhodné závislosti na sousedních státech, pak teprve zrušíme uhelné elektrárny.

Jenže naši politici to neudělali. Síkela označil rok 2027 jako začátek problémů, protože podle unijních dohod, kde my jsme vystupovali jako poslední z nejposlednějších (jadernou výjimku si vyjednali Francouzi, my jsme se jen svezli), musíme naši energetiku uvést do nejistoty a začít se spoléhat na to, že v lednu nebo únoru německá „zelená“ energetika pojede tak efektivně, aby utáhla i velkou část naší spotřeby. A to i vzdor realitě a mnoholetým zkušenostem, kdy leden s únorem jsou měsíce, kdy „zelená“ energetika mlčí a v elektrárnách se pálí vše, co při troše snahy vzplane.

A mně to prostě nepřijde rozumné. V roce 2027 zavřeme uhelky, ale nemáme náhradu. Pokud by se šláplo do pedálů, v roce 2033 máme postavené nejméně dva reaktory (a stejně by to bylo málo) a situace by hned vypadala mnohem optimističtěji. A my zatím nemáme vyjednaný tendr ani na jeden reaktor. Jak to, že politici neuzavřeli dohodu tak, abychom do Green Dealu šli připravení? Vždyť to neuvěřitelně páchne průšvihem, propadem naší ekonomiky, prosperity, ba přímo civilizace (ona když na týden v jednom kraji vypadne elektřina, to je ekonomicky prakticky rovno výbuchu atomové bomby), ta destabilizace by byla daleko horší než covidová paráda, kdy jsme svou ekonomiku ždímali do poslední kapky. Jen bychom čekali, který kraj bude bez elektřiny. A na jak dlouho.

Nejde přece sundat tašky ze střechy, sundat prohnilá prkna, otevřít celý dům s tím, že je potřeba střechu zgruntu opravit. A pak začít natírat obývák s tím, že ta lososová se k novému sofa nehodí a bude daleko vhodnější ta zelenkavá. A u přetírání lososové na zelenkavou budeme tak nějak nedbale a bez zájmu doufat, že se nespustí průtrž mračen. Budeme spoléhat na to, že příroda to s námi myslí dobře a chvíli s tou průtrží počká. Než přetřeme lososovou na zelenkavou. Aby se hodila k sofa. A to jsou naše plány s energetikou. Zavřeme uhelné elektrárny a budeme doufat, že svatý Petr nám v lednu a únoru udělá srpen. Abychom měli dost elektřiny ze sluníčka. Jenže on nám v lednu a únoru srpen neudělá. A naši politici stále nejsou schopni jednat v zájmu naší země. Divná doba. Divní lidé.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x