4.10.2023
Kategorie: Společnost

Za co všechno mohou ruské dezinformace?

Sdílejte článek:

HONZA PALUSKA

Tak už jsme se dozvěděli, že za výsledky voleb na Slovensku může Putin, dezinformace, mafie, CNN Prima News, konzervativci, katolíci, homofobové a Bůh ví kdo všechno. Sledování diskusí, především na twitteru, po každých volbách je takové moje guilty pleasure. Co lidé v záchvatech hysterie dokáží vymyslet za obskurní teorie, to by nedokázal ani ten nejlepší scénarista.

Já teda nechci nijak snižovat vliv ruské propagandy, určitě nějaká existuje a jistě si i najde své příjemce. Akorát mě teda nebaví tenhle narativ, ve kterém je každý kdo nesouhlasí se současným evrospkým mainstreamem, minimálně hnán zlovolnou touhou vehnat nás do náručí Moskvy.

Nemůžu mluvit za ostatní, ale za sebe říkám, že můj hostilní postoj vůči současné EU nevyplývá z toho, že by mi to nakukal nějaký uhrovitý ruský mladík z trollí farmy. Vyplývá z prostého faktu, že EU udržuje a prohlubuje demokratický deficit. Zatímco v národních parlamentech sedí lidé, kteří svou funkci odvozují od vůle místních voličů a jim se při volbách i zodpovídají, v Evropském parlamentu (o Evropské komisi ani nemluvě) o mém životě rozhodují lidé, které jsem nejen že nevolil, ale nemám ani teoretickou šanci je při dalších volbách hnát k zodpovědnosti. To, spolu se stále flagrantnějším porušováním principu subsidiarity přispělo k tomu, že můj vztah k EU se podobá vztahu nevolníka k jeho feudálnímu pánovi.

Zároveň se přiznám, že “kulturní války” a společenská témata jsou pro mě násobně důležitější, než skutečnost, že zaplatím o 2% nižší daně. Radši si koupím o rohlík méně, než abych se bál, že mi OSPOD sebere dítě kvůli tomu, že nepovolím 12-ti leté dceři nechat si chirurgicky odstranit prsa, protože se zrovna cítí jako chlapec.

A v neposlední řadě se přiznávám, že moje osobní svoboda je pro mě násobně důležitější, než mnohdy pouze deklarovaná “slušnost” o hlasy se ucházejícího politika. Radši “mafiána”, co si zobne z veřejných zakázek něco na kafe (ale jinak mě nechá na pokoji), než svatouška, co mi, pro moje dobro samozřejmě, naordinuje přeregulovaný ráj (a ve finále tu zakázku přihraje svému kamarádovi).

Já samozřejmě nevím proč Slováci volili jak volili (já bych Fica nevolil). Ale před vymýšlením fantaskních teorií bych se s dovolením podržel staré dobré Occamovy břitvy. Pokud nevíte co to je, tak je to princip logické úspornosti, který (ve zkratce) říká, že pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované. Zřejmě kritické většině slovenských voličů nestačilo vyprávění o “slušnosti”, “ruské hrozbě” a ”evropských hodnotách”. Tu “slušnost” mají možnost vidět dnes a denně, “evropské hodnoty” jsou jim cizí a žádnou reálnou hodnotu pro ně nemají a ”ruská hrozba” jim přijde vzdálenější, než hrozba byrokratického diktátu EU.

To já jen tak, kdyby se teda někdo chtěl zamýšlet, jaké si z těch voleb u našich sousedů vzít ponaučení …

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x