4.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Jak to vidí premiér Fiala a prezident Pavel?

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

„Pravidelná porada vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí se uskuteční 28. až 31. srpna 2023 v Černínském paláci. Poradu zahájí předseda vlády Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Představitelé české diplomacie a pozvaní hosté budou hovořit o řadě zahraničně politických, bezpečnostních, konzulárních, unijních a ekonomických témat, včetně války na Ukrajině a jejích dopadů na Evropu a svět.“

Na první pohled nic mimořádného. Běžná informace z webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR ze dne 21. srpna 2023.

Podle Wikipedie se pod pojmem diplomacie rozumí pěstování styků mezi různými státy a řešení mezinárodních problémů. Kdo by však od této porady čekal nějaké diplomatické návrhy směřující k mírovému řešení tragického konfliktu na Ukrajině, musel být zklamán. Nic takového se ostatně ani očekávat nedalo. O tom hned při zahájení porady přítomné přesvědčil premiér Fiala, který mj. prohlásil, že nejvyšší bezpečnostní hrozbou pro Česko je nepřekvapivě ruská imperiální politika.

Na stejném fóru o den později nezůstal pozadu ani prezident Pavel, podle něhož ruská agrese i rostoucí asertivita hrozí nabourat dosud platný mezinárodní řád vystavěný na dohodnutých pravidlech a spolupráci.

Jistě, je to jejich názor a oba pánové mají na vlastní názor samozřejmě právo. I když se někdy z jejich prohlášení může zdát, že stejné právo chtějí druhým upírat. Což je ovšem v demokratické zemi nepřípustné.

Nic není černobílé a platí to i pro mezinárodní vztahy. Stačí jen připomenout vojenské eskapády našeho současného transatlantického spojence v různých částech světa, Evropu nevyjímaje. I proto je potřeba při takovýchto rezolutních vyjádřeních našich nejvyšších ústavních činitelů zpozornět. Notabene, když jsou všeobecně známé jejich názorové kotrmelce. U prezidenta před/po listopadu 1989, u premiéra před/po získání této funkce.

A mnohým, kteří zpozorní, mohou vyvstat na mysli nejrůznější otázky, jako např.: Čím nás Rusko ohrožuje? Jaký s ním máme spor?

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x