Na samém konci minulého týdne jsme si mohli v jednom z našich pro vládu nejvyváženějších médií přečíst pozoruhodný článek s názvem Patříte do střední třídy? Potom vás drahota neohrozí. Článek se odvolává na nedávno publikovanou studii výzkumného ústavu Ifo v Mnichově, která má varovný tón a je věnována aktuální situaci středních vrstev v Německu.
![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jak jsme předehnali Německo
JAN KELLER
Za příslušníky středních vrstev jsou ve zmíněné studii považovány domácnosti s čistým měsíčním příjmem v rozmezí 75 % až 200 % příjmového mediánu (medián je hodnota, která dělí příjmovou škálu přesně na dvě poloviny). Takový postup není nijak neobvyklý, bývá užíván častěji než intervaly příjmu průměrného, který bývá zkreslen existencí třeba i jen malého počtu domácností s horentními výdělky.
Podle tohoto kritéria patří do středních vrstev 63 % německých domácností. V naší zemi patří podle téhož kritéria do středních vrstev plných 69 % domácností. Autor článku z toho dovozuje, že v Česku je vyšší podíl populace než v Německu imunní vůči zdražování.
Tok jeho úvah je o to zvláštnější, že dobře ví (neboť to sám uvádí), že v roce 2007 patřilo v Česku podle stejného kritéria do středních vrstev dokonce 73% populace.
Podíl těch skutečně bohatých (příjmy vyšší než dvojnásobek mediánu) je v Německu (8 %) a v Česku (7 %) srovnatelný. Zato chudými vrstvami (s příjmy nižšími než 75 % mediánu) Německo (29 %) oproti Česku (24 %) oplývá. Pokud by náš autor použil stejnou metodiku na domácnosti francouzské, zjistil by, že ve Francii patří do nejnižších příjmových vrstev dokonce 30 % domácností. A to tam budují vyspělou kapitalistickou ekonomiku bez přerušení už od konce druhé světové války. V Česku byla naopak střední třída ještě v roce 2007, tedy patnáct let po pádu totality početnější než dnes. Není to trochu podivné?
Jak se nám vlastně podařilo i při zmíněném poklesu podílu příslušníků středních vrstev předehnat ve středostavovské blahobytnosti Německo i Francii? Jak je možné, že jsme je předehnali i přesto, že naše mzdy jsou v průměru oproti těm jejich jen třetinové? Stačí k tomu jednoduchá finta. Musí chybět porovnání výše příjmů jednotlivých vrstev mezi zeměmi v relaci na cenovou hladinu v těchto zemích. Až potom bychom zjistili, jestli náhodou nemají nižší vrstvy v Německu stejnou nebo třeba i vyšší kupní sílu než střední vrstvy v Česku. A neměla by chybět informace o tom, jaké procento svých příjmů vydají domácnosti v porovnávaných zemích na takzvané vynucené výdaje (bydlení, energie, voda, základní potraviny).
Bez těchto údajů nevypovídá samotná příslušnost ke střední třídě vůbec nic o odolnosti domácností vůči zdražování. Samotný název článku tedy zavání dezinformací a někdo by ho měl nahlásit pokračovatelům pana Klímy.
Stejný článek mohl napsat podobně snaživý autor třeba v Bangladéši anebo v Burkině Faso. Vezměme si extrémně chudou zemi, ve které pobírají domácnosti řekněme desetinu toho, co u nás. Příjmový medián by této bídné úrovni odpovídal a pokud by byl v intervalu 75 % až 200 % kolem něj soustředěn stejný podíl domácností jako v České republice, bylo by obyvatelstvo dané země právě tak odolné vůči jakémukoliv zdražování jako Česko. A pochopitelně odolnější než Německo anebo Francie.
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
MY jsme Nemecko nepredehnali. Titulek je blbost.
On ten titulek zas tak úplně špatně není. Bohužel ceny v obchodech máme ke vší smůle vyšší než v Německu či na západě vůbec. A to bereme na základě přepočtu Koruna – Euro.
Letecká doprava hodlá jako jiná odvětví do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Bude to však nákladné. Podle odborníků přechod na čistější paliva vyjde až na pět bilionů amerických dolarů, v přepočtu 110 bilionů korun. Na leteckou dopravu dopadnou zelené plány. Vyšší ceny letenek jsou nevyhnutelné. cenu letenky opět dotuje většina menšině, jinak by si to málokdo dnes mohl dovolit. letecká doprava a výroba dopravních velkých letadel je z podstaty bez podpory států ekonomicky soc.luxusem (zeptejte se, za kolik vás svezou v aeroklubu, nebo kolik si účtuje letecká záchranka), který nepřímo hradí a platí danoví poplatníci, socializmus v modrém, většina dotuje letenky menšině. A to se vyplatí…
podporovat leteckou dopravu bez placení daně z kerosinu (Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že „je třeba hledat cesty, jak podpořit sektory, na které má koronavirus ničivý dopad“. Třeba leteckou dopravu).
Hloubale, zase něco zkopíruj, ty blábolivej magore, ale vždy uváděj odkaz na zdroj.
Kdyby slabomyslný blábola a písemný patlák hloubal nebyl úplně vylízanej mozek, uspokojil by se JEDNÍM idiotským smajlékem a neposral by tady tu plochu hejnem idiotských poskakujících barevných fleků.
V hloupé makovici hloubalovi poskakuje hejno barevných fleků, nemá to jednoduché… Hloubal je velmi, převelice slabomyslný.
I jen jeden smajlék je ovšem pakárna, protože smajléky jsou projev digitální demence, používají to dementi a zdegenerovanej hloubal, ten jich nasere i padesát najednou, je velmi slabomyslný, stále svou slabomyslnost radostně znovu a znovu potvrzuje.
Nazývá se taky ten idiotskej smajlék “emotikon”. Debilem zdegenerovaným emoce tak divoce cloumají, že mu nestačí k uspokojení jen jeden “emotikon”. Je velmi velice zdegenerovanej, ten debil.
Debilizační simplifikace se projevuje u vylízanejch mozků idiotským nadužíváním kreténských smajléků. Debilové si v idiotských smajlékách libují a trousí je všude jako svůj trus, – jsou to holt debilové, no…
V Kocourkově platí nepsané staleté pravidlo.Vláda,která zdraží pivo a ruší hospody,padne.Sice to bude chvilku trvat,ale padne.A to tak,že tvrdě na držku.V Kocourkově je chodit do hospody společenský fenomén,něco jako v Americe dělat víkendové barbecue.Chtít zrušit víkendové barbecue,třeba daňovou zátěží a jinou byrokratickou buzerací,tak Amerika okamřitě povstane.V Kocourkově to trvá trošičku déle,ale ten postupný tlak je při výbuchu pořádný papiňák.Nataša Gollová do konce života nepochopila,kde se ta nenávist v českých holubičích povahách vzala.
Tady už mají fema lágry nebo sídliště plně z-emilované, roboti. Holt 15. minutová města F šem.
2024/ Německo-Dosud platilo zvláštní pravidlo: směly pokračovat v jízdě na ukrajinská rz čísla. Tento termín ale brzy vyprší.
Od dubna bude pokutován každý, kdo bude dál cestovat s ukrajinskými SPZ a bude v Německu déle než rok. „Obvykle je to 70 eur,“ vysvětluje Franz Grossmann ze saského zemského řízení výstavby silnic a dopravy, „a také bod ve Flensburgu. Záleží ale také na konkrétním případu“.
https://1url.cz/7u93Q
Od konce února 2022 uprchlo do Německa před válkou více než milion lidí z Ukrajiny.