21.8.2023
Kategorie: Ze světa

Těžký výběr nejlepšího z darebáků

Sdílejte článek:

MARIE DIVIŠOVÁ

Normalizace vztahů na Blízkém Východě pokračuje nevídanými akcemi, které u mě vyvolávají chápající úsměv:

USA odsouhlasily uvolnění 6 miliard $, patřících Iránu, uložených v bankách v jižní Koreji a mnoho roků zablokovaných mezinárodními sankcemi. Jako „protihodnotu“ Irán osvobodí 5 občanů USA, vězněných v Iránu. Vysoká cena – miliardu doláčů za jednoho druhořadého špiona, navíc ještě jsou to „druhotní“ občané USA, jsou to ve skutečnosti občané Iránu, kteří „pro jistotu“ dostali občanství USA, aby byli bezpečnější při svojí špionské činnosti, ale stejně jim to bylo prd platný. Ty uvolněné dolary (odjakživa patřící Iránu) budou přesunuty do bank v Qataru a Irán je může použít pro nákup nesankcionovaného zboží humanitárního určení, například léky a zdravotnický materiál, potraviny, dětské zboží ap.

Logická je tedy otázka, co je ve skutečnosti zabaleno uvnitř tohoto podezřelého balíčku?

Je to tiché uvolnění omezení na těžbu a vývoz ropy z Iránu a povolené zvýšení exportu iránské ropy. Není totiž ropa jako ropa. Slovo ropa by se dalo přirovnat například ke slovům zelenina nebo ovoce. Je mnoho druhů ropy s různým složením a různým použitím. A na trhu vznikl kvůli nepromyšleným západním sankcím nedostatek tzv. těžké ropy, jaká se těží v Rusku, Venezuele a Iránu, na které USA uvalily sankce. A těžké ropy se jinde těží málo, politici v USA tedy stojí před nelehkým úkolem – vybrat si z jimi už vyhlášených „darebáckých států“ nejmenšího syčáka, od kterého bude tu těžkou ropu nakonec Západ odebírat. Těžké zadání, Západ je už do svých sankcí zamotaný tak, jako pavouk, co se chytil do vlastní pavučiny. Takže teď musí jít morální zásady stranou, jsou věci, které se z lehké ropy vyrobit prostě nedají (třeba asfalt). Stejně jako by se dalo místo vepřoknedlozelo udělat třeba vepřoknedlokapusto, nebo vepřoknedlorajčo, ale otevřeně si řekněme, nebude to ta pravá pochoutka. Takže je třeba někde sehnat tu těžkou ropu.

Takže – Jeho Výsost korunní princ Saudské Arábie přijal íránského ministra zahraničí s obchodní delegací na návštěvě, během které zhodnotili vztahy mezi saudským královstvím a Íránem, možnosti budoucí hospodářské spolupráce a způsoby jejich rozvoje. Diskutovali také o nejnovějším regionálním a mezinárodním vývoji. Mezi řádky čtu, že jednali také o tom, že Irán zvýší těžbu ropy a ze Saudské Arábie poplují do USA nějaké tankery s těžkou ropou, i když u Saudíků se těží výhradně ropa lehká. Stejně, jako to nyní už dělají s Ruskem (Naloží se ruská ropa, odveze k Saudíkům, tam se demokratizuje a diesel z ní odpluje do Evropy).

Přece jenom, aby USA otevřeně kupovaly od Iránu ropu, to by asi v prezidentské volební kampani nevypadalo dobře.

Setkání prince Mohameda bin Salmána s iránskou delegací

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x