9.8.2023
Kategorie: Politika

Kritérium rozhodování

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Již zesnulý Miloš Jakeš, takto generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa v listopadu 1989, se po pádu režimu médiím nijak nevyhýbal, byl o něm natočen i celovečerní dokumentární film – Jakeš trval ovšem na tom, že u natáčení nebude žádný historik: z historiků měl hrůzu.

Historici jsou nebezpeční.

Poznání vyplývající ze studia archivů nyní velice mocně dohání i Senátem Parlamentu České republiky již schváleného kandidáta na ústavního soudce Roberta Fremra.

Kromě kauzy Olšanské hřbitovy, kdy Fremrův soudní senát rozhodoval podle podkladů, které mu položila na stůl Státní bezpečnost – a sám Fremr prý neměl ani stín pochybností, že by snad StB vyšetřovala jinak než objektivně, nestranně a spravedlivě, se nyní ukazuje, že v letech 1983 až 1985 Fremr odsoudil více než sto lidí za ilegální opuštění republiky; jeho tvrzení, že za komunismu nebyl prorežimním soudcem, tak dostává velice silné trhliny.

Senátorka Hana Kordová Marvanová řekla, že Senát by dnes Fremra na Ústavní soud neschválil, protože minulou středu rozhodoval bez znalosti podstatných faktů, které Rober Fremr před Senátem – ale i před prezidentem republiky – zamlčel.

Sto odsouzených jistě není málo. A je třeba připomenout, že rozsudek za opuštění republiky znamenal i propadnutí majetku i těžké komplikace pro příbuzné odsouzeného.

Přitom legální alternativa, tedy možnost rozhodnout se svobodně pro odchod z komunistického ráje na zemi, tehdy v podstatě neexistovala. Žili jsme v zemi obklopené elektrickým proudem napuštěnými dráty.

Jestliže někdo hájí Roberta Fremra a jemu podobné soudce, kteří posílali lidi do vězení za uplatnění jednoho ze samozřejmých lidských práv, tvrzením, že takové přece byly tenkrát zákony, dostává se na stejnou úroveň jako nacističtí váleční zločinci, neboť ti se hájili úplně stejně: takové byly tehdy zákony.

Robert Fremr ani jiný soudce nebyl nucen s pistolí u hlavy, aby podle těchto zákonů rozhodoval: vždycky mohl odejít z takto nespravedlivé, a řekl bych přímo zločinné, justice a pracovat třeba jako podnikový právník; to by ovšem nebyla žádná zářivá kariéra. Ne – člověk, který takto očividně dal v nějaké fázi svého profesionálního života přednost kariéře před spravedlností, nemá na ústavním soudu co dělat.

Prezident Petr Pavel si vybral čas na rozmyšlenou; Roberta Fremra zatím nejmenuje, nechce prý situaci „lámat přes koleno“ a v okamžiku, kdy nebudou žádné nové informace, prý rozhodne.

Rozhodne především sám o sobě.

O svých dalších letech v úřadě. O tom, jestli bude prezidentem schopným také uznat a napravit vlastní chybu. Prezidentem, který ve své službě uplatňuje hledisko lidských práv a rozhoduje se podle vyšších hodnot, než je sebebrilantnější kariéra jinak profesionálně oceňovaného a uznávaného soudce.

 

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

 

Koho byste dnes volili do Parlamentu ČR?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x